Közbeszerzési fiaskó Debrecenben

A napokban kerül nyilvánosságra annak a vizsgálatnak az eredménye, melyet a Kenézy-kórház közbeszerzéses beruházása kapcsán Láyer József megyei közgyűlési elnök rendelt el. A főjegyző és az egészségügyi hivatal vezetője által végzett vizsgálódás arra kíván fényt deríteni, hogy miért szakadt félbe a kórház pszichiátriai központjának építése. Valószínűleg új közbeszerzési eljárást kell lefolytatni, ami hosszú hónapokkal tolja el a beruházás megvalósítását.

2002. 08. 22. 6:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közbeszerzési tender nyertese, az Épszer Generál Rt. július 26-án szerződést bontott és levonult a területről. Amint azt Balogh Róbert tulajdonos elmondta, azért, mert a kórház nem teljesítette vállalásait és így a november 30-i határidőre a szerződés szerint járó 252 millió forintból nem tudták volna befejezni a beruházást.
A kivitelező szerint a kórház abban hibázott, hogy miközben a munkaterületet május 27-én átadta, a jogerős építési engedélyt csak július 12-én tudta felmutatni. Ennek híján a munkálatok késedelmet szenvedtek, mert a jogellenes építési tevékenységért a kivitelezőt tetemes építészrendészeti bírság sújthatta volna. Ugyancsak hátráltatta az építkezést az, hogy a kórház ugyan vállalta a felvonulási területen lévő épületek (raktárak, garázsok és a patológiai orvostani épület) lebontását, ám nem végezték el időben.
A csúszás miatt kezdeményezték a határidő 2003. március 31-re történő módosítását, és a vállalási ár 90 millió forinttal történő megemelését. Az áremelést azzal indokolták, hogy a téliesítés többletköltséget jelent és azt valakinek finanszíroznia kell.
Azt is javasolták, hogy ha a téliesítés költségeit a kórház átvállalja, akkor 30 millió forint többletköltséget érvényesítenek.
Nem egészen így látja a történteket Leposa Attila a Kenézy Gyula Kórház műszaki igazgatóhelyettese. Leposa Attila azt elismeri, hogy a jogerős építési engedély valóban csak július 12-én állt rendelkezésre, ám azt állítja, hogy a kivitelező vállalkozott arra, hogy külön díjért az épületeket lebontja.
Az árban azonban nem tudtak megállapodni, így mind a tárgyalás, mind a munka megfeneklett. A műszaki igazgatóhelyettes elmondása szerint a kivitelező a területre felvonult és megkezdte a munkát. Akadályoztatását nem jelezte, csak július 10-én, akkor, amikor az első 71 milliós számlát a kórház tulajdonosa, a Hajdú-Bihar megyei önkormányzat már átutalta számára.
Láyer József, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés elnöke a szerződés felmondását követően vizsgálatot rendelt el az ügyben a felelősség megállapítására.
Felelősség terhelheti ugyanis a közbeszerzési bizottságot, ha nem elég körültekintően választotta ki a kivitelezőt.
Molnár János, a közbeszerzési bizottság MSZP-s tagja az üggyel kapcsolatosan elmondta: ők a közbeszerzési törvény azon rendelkezésére koncentráltak a választás során, miszerint a legalacsonyabb árat ajánló pályázóval kell szerződést kötni. Az ajánlatok egyébként meglehetősen szórtak voltak: a legmagasabb ajánlat 352 millió körül mozgott, a középár 336 millió, a legalacsonyabb pedig 252 millió forint volt. Molnár János szerint a bizottság ülésein felmerült, hogy az Épszer Generál ajánlati ára irreálisan alacsony, ám arra gondoltak, hogy a cég, mivel egészségügyi beruházást még nem végzett, referenciát kíván teremteni, s ezért lemond a nyereségéről.
Felelősség terhelheti a kórház vezetőségét is, mert a közbeszerzési bizottság javaslatát mint ajánlatkérő fogadta el.
Virág László, a közbeszerzési bizottság elnöke az ár kapcsán úgy nyilatkozott: a kórháztól kapott kalkulációk szerint a beruházás 208 millió forintból megvalósítható, így nem tartották aggályosnak a 252 milliós vállalási árat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.