Megdöbbenést okozott a hét végén bejelentett US Airways csődvédelmi kérelme. Az amerikai jogi szabályozás 11. pontjában (Chapter 11.) foglaltakra hivatkozott a légitársaság menedzsmentje, mely egyúttal bejelentette, hogy az összes járat üzemeltetése megoldott, viszont a 7,8 milliárd dolláros kötelezettségének nem tud eleget tenni. A hitelezők által jóváhagyott 500 millió dolláros hitel-átcsoportosítással azonban a társaság megmenekülhet a felszámolástól. Szakértők szerint egyértelmű, hogy a szeptember 11-i terrormerénylet okozta a US Airways csődközeli állapotának kialakulását.
Erózióval indult a hét az ázsiai és az európai tőzsdéken, a befektetők hangulatát főként az amerikai hírek határozták meg. A párizsi, londoni és frankfurti befektetők „Fed-lázban” égtek, a közelgő nyíltpiaci bizottsági ülés döntésével kapcsolatosan ellentmondásos információk jelentek meg. A többség a kamatok szinten tartása mellett tette le voksát, míg néhány elemző a kamatok csökkentésében bízott. Az amerikai állampapírpiac elsődleges forgalmazóinak többsége ezúttal nem vár a Fedtől kamatcsökkentő lépést, szerintük valójában a mérséklés az év végéig megtörténhet, de nem az elkövetkező napokban.
Az amerikai közgazdászok országos szövetsége (NABE) szerint viszont a Fednek ajánlott kamatot csökkentenie, hogy az Egyesült Államok ne kerüljön egy „kettős gödrű” recesszióba. A szövetség felmérése szerint fogy a bizalom a Bush-kormányzat és a törvényhozás gazdaságpolitikát érintő döntései iránt – jelentette az MTI-ECO.
Kamatcsökkentés, vagy emelés, majd kiderül, de most a hazai társasági hírekre kellene figyelniük a befektetőknek – mondta egy frankfurti bróker, és nyomatékul
a Commerzbank-HypoVereinsbank összeolvadásáról szóló pletykát említette meg, mint a beszűkülő piacok egyik érdekes eseményét. A fals hírt persze cáfolta a HypoVereins, míg a Commerzbank szóvivője nem kommentálta a pletykát, csupán annyit jegyzett meg, hogy Klaus Peter Müller igazgatósági elnök korábban azt nyilatkozta, hogy „minket nem érdekelnek fúziós tárgyalások mindaddig, amíg nem bizonyítjuk bankunk szilárdságát”.
A csökkenő árfolyamú európai és amerikai piaci események szinte alig határozták meg a magyar tőzsdei árakat. A BÉT-en inkább a gyorsjelentésekkel, valamint a Richter lengyelországi akvizíciójával voltak elfoglalva a spekulánsok. A BUX 64 pontos csökkenéssel 6942 ponton indította a napot, az index többször próbálta átlépni a 7000 pontos határt, de végül a zárás pillanatában sikerrel járt. A nap végére a BUX görbéje 7002,93 pontra ugrott, ami 5,21 pontos csökkenésnek felelt meg. A forgalom rém alacsony, 2 milliárd forintnyi volt, ezt az elemzők a nyári szabadságolásokkal indokolták. A vezető részvények megosztottan szerepeltek, a Mol és a Richter drágult, míg a Matáv ára gyengült, az OTP-é viszont változatlan maradt. A nap legjobban teljesítő papírja a TVK lett, 180 forintos drágulásával. A gyorsjelentési időszak megkezdődött, a tegnapi napon többek között az Egis ismertette a 2001–2002. évre vonatkozó harmadik negyedéves eredményeit. A gyógyszergyártó cég 5,437 milliárd forint konszolidált adózott nyereséget ért el, ami 6,7 százalékkal elmarad az előző év azonos időszakának adatától. Az Egis tájékoztatást adott az oroszországi zöldmezős beruházásáról is, amit a cég önerőből hoz létre. A forint árfolyama tegnap 11,30 százalékon állt, 15 bázisponttal előző értéke alatt.
Varga-Bajusz Veronika: A kormány célja, hogy minden élethelyzetben támogassa a gyermeket vállalókat