Újból 7000 alatt a BUX

Gyenge társasági és még gyengébb makrogazdasági hírek következtében a múlt hét utolsó tengerentúli kereskedési napján sem sikerült emelkedést felmutatniuk az amerikai tőzsdéknek. A befektetőket főként a munkanélküliségi adatok romlása aggasztotta, de a Walt Disney gyorsjelentése és a Cisco Systems számviteli megfeleltetésének elhúzódása is jelentős hatással volt akkor, amikor el kellett dönteni, hogy melyik pozíciót – eladói vagy vevői – favorizálják. Az eladók többsége révén a Dow Jones 2,27 százalékkal, a Nasdaq 2,51 százalékkal gyengült. Nem úszták meg esés nélkül a tegnapi kereskedést az ázsiai és az európai börzék sem, ahogyan a magyar tőzsde sem. A Budapesti Értéktőzsdén alacsony forgalom mellett a BUX újból 7000 pont alatt zárhatott.

2002. 08. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pesszimizmus övezte az elmúlt pénteki Wall Street-i üzleti napot, s a spekulánsok a vállalati és makrogazdasági hírekre összpontosítottak a tegnap kereskedések során is, így a tőzsdei árfolyamok megállás nélkül már három napja gyengültek. A negatív hangulatú kereskedésekbe beleszóltak a dél-amerikai gazdasági hírek is, eddig Argentína és Brazília volt soron, de a hét végén a gazdasági problémával küzdők közé felsorakozott Uruguay is. A latin-amerikai országban befagyasztották a lakossági bankszámlákat annak érdekében, hogy a Nemzetközi Valutaalap által megálmodott, a bankrendszer megmentésére kidolgozott tervet végrehajthassák. Elemzők szerint az uruguayi események újabb árfolyam-eróziókat okozhatnak a tőzsdéken, a szakértők felhívták a befektetők figyelmét, hogy a szokásos módon a feltörekvő piacokon élesebben jelentkezhet a dél-amerikai gazdasági válság kapcsán kialakuló tőkekivonás.
Az USA tegnap publikált, a feldolgozóiparon kívüli – főleg a szolgáltatási szektorra képzett – beszerzői menedzserindexe a júniusi 57,2 pontról 53,1 pontra esett. Az amerikai befektetőkre hatást gyakorolt a Cisco Systems híre is. A legnagyobb hálózati eszközöket gyártó cég bejelentette, hogy nem képes eleget tenni az augusztus 14-i számviteli megfeleltetésnek, így azt később adja be az amerikai tőzsdefelügyeletnek (SEC). Egyes pletykák szerint a Cisco pénzügyi vezetőjének távozása is a megfeleltetés késésével magyarázható, míg a társaság menedzsmentje cáfolta az értesüléseket, és a késéssel kapcsolatban a július 27-én záruló pénzügyi évet hozták fel indoknak.
A könyvelési csalások ideje a WorldCom esetével még nem zárult le. A Reuters jelentése szerint igen erős nyomás nehezedik a tőkepiacokra, mivel a befektetők már minden cégben és részvényben – amúgy sok esetben jogosan – csalót látnak. Az elemzők a Federal Reserve kamatpolitikájától várják, hogy pénzt pumpáljon a gazdaságba, amit jelenleg csupán a kamatemelés módszerével lehet megoldani. A „kreatív könyvelések” felbukkanását váró elemzőket igazolja, hogy a Hanover Compressor gépipari berendezéseket gyártó cég már második alkalommal módosította eredményeit. Hasonló bajokkal küzd a Mirnat energiaipari cég is, ahol jelenleg a SEC vizsgálja a 2001-es pénzügyi év eredményének hitelességét.
Csökkenéssel zárult a hét első napja Tokióban is, a legnagyobb ázsiai tőzsde indexe, a Nikkei 0,04 százalékot gyengült. A befektetőkre a hatodik hónapja kedvezően alakuló átfogó japán gazdasági mutató értéke hatott. A szigetország gazdasági állapotának vezető összesítő indexének előzetes értéke 70,0 pontot jelzett az elmúlt hónapot tekintve, így az amerikai hírek kevésbé érvényesítették lassító hatásukat. A Nikkei-nek a Hitachi– IBM deal is segített, amit tegnap az Európai Unió brüsszeli bizottsága jóváhagyott. A japán cég 2,05 milliárd dollárért megvásárolhatja a Big Blue merevlemezeket előállító üzletágát.
Budapesten a nyitástól kezdődően gyengült a BUX kurzusa, az első félórában az index átesett a 7000 pontos lélektani határvonalon is, majd záráskor napi mélypontjához közelítve 200,39 pontos csökkenést elszenvedve került a partvonalon túlra. A nap vesztese a Richter lett 500 forintos gyengülésével, ezt követte a Matáv 29 forinttal. Csökkenésben volt még az OTP, a Mol és az Egis is. A forint az intervenciós sáv erős oldalán 11,22 százalékon állt, ez 12 bázispontos erősödés a péntek délutáni értékhez képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.