Pesszimizmus övezte az elmúlt pénteki Wall Street-i üzleti napot, s a spekulánsok a vállalati és makrogazdasági hírekre összpontosítottak a tegnap kereskedések során is, így a tőzsdei árfolyamok megállás nélkül már három napja gyengültek. A negatív hangulatú kereskedésekbe beleszóltak a dél-amerikai gazdasági hírek is, eddig Argentína és Brazília volt soron, de a hét végén a gazdasági problémával küzdők közé felsorakozott Uruguay is. A latin-amerikai országban befagyasztották a lakossági bankszámlákat annak érdekében, hogy a Nemzetközi Valutaalap által megálmodott, a bankrendszer megmentésére kidolgozott tervet végrehajthassák. Elemzők szerint az uruguayi események újabb árfolyam-eróziókat okozhatnak a tőzsdéken, a szakértők felhívták a befektetők figyelmét, hogy a szokásos módon a feltörekvő piacokon élesebben jelentkezhet a dél-amerikai gazdasági válság kapcsán kialakuló tőkekivonás.
Az USA tegnap publikált, a feldolgozóiparon kívüli – főleg a szolgáltatási szektorra képzett – beszerzői menedzserindexe a júniusi 57,2 pontról 53,1 pontra esett. Az amerikai befektetőkre hatást gyakorolt a Cisco Systems híre is. A legnagyobb hálózati eszközöket gyártó cég bejelentette, hogy nem képes eleget tenni az augusztus 14-i számviteli megfeleltetésnek, így azt később adja be az amerikai tőzsdefelügyeletnek (SEC). Egyes pletykák szerint a Cisco pénzügyi vezetőjének távozása is a megfeleltetés késésével magyarázható, míg a társaság menedzsmentje cáfolta az értesüléseket, és a késéssel kapcsolatban a július 27-én záruló pénzügyi évet hozták fel indoknak.
A könyvelési csalások ideje a WorldCom esetével még nem zárult le. A Reuters jelentése szerint igen erős nyomás nehezedik a tőkepiacokra, mivel a befektetők már minden cégben és részvényben – amúgy sok esetben jogosan – csalót látnak. Az elemzők a Federal Reserve kamatpolitikájától várják, hogy pénzt pumpáljon a gazdaságba, amit jelenleg csupán a kamatemelés módszerével lehet megoldani. A „kreatív könyvelések” felbukkanását váró elemzőket igazolja, hogy a Hanover Compressor gépipari berendezéseket gyártó cég már második alkalommal módosította eredményeit. Hasonló bajokkal küzd a Mirnat energiaipari cég is, ahol jelenleg a SEC vizsgálja a 2001-es pénzügyi év eredményének hitelességét.
Csökkenéssel zárult a hét első napja Tokióban is, a legnagyobb ázsiai tőzsde indexe, a Nikkei 0,04 százalékot gyengült. A befektetőkre a hatodik hónapja kedvezően alakuló átfogó japán gazdasági mutató értéke hatott. A szigetország gazdasági állapotának vezető összesítő indexének előzetes értéke 70,0 pontot jelzett az elmúlt hónapot tekintve, így az amerikai hírek kevésbé érvényesítették lassító hatásukat. A Nikkei-nek a Hitachi– IBM deal is segített, amit tegnap az Európai Unió brüsszeli bizottsága jóváhagyott. A japán cég 2,05 milliárd dollárért megvásárolhatja a Big Blue merevlemezeket előállító üzletágát.
Budapesten a nyitástól kezdődően gyengült a BUX kurzusa, az első félórában az index átesett a 7000 pontos lélektani határvonalon is, majd záráskor napi mélypontjához közelítve 200,39 pontos csökkenést elszenvedve került a partvonalon túlra. A nap vesztese a Richter lett 500 forintos gyengülésével, ezt követte a Matáv 29 forinttal. Csökkenésben volt még az OTP, a Mol és az Egis is. A forint az intervenciós sáv erős oldalán 11,22 százalékon állt, ez 12 bázispontos erősödés a péntek délutáni értékhez képest.
Üzent a Hezbollah
