Nyitáskor meredek zuhanás, majd trendforduló és pozitív zárás – ezekkel a szavakkal lehetett jellemezni a hétfői amerikai kereskedéseket. A piaci szereplők a terrormerényletek évfordulója miatt ódzkodtak a vásárlásoktól, de miután kiderült, hogy a jelenlegi áron érdemes a blue chipekből csipegetni, így a félősebb befektetők is a parkettre merészkedtek. Az utolsó két óra szinte teljes ovációban telt el, a vevők rácsaptak a kiskereskedelmi és technológiai részvényekre. A vásárlói oldal erősödése miatt a Dow Jones ipari mutató 92,11 pontos nyereséggel, a Nasdaq fejlett elektronikai ágazatot tömörítő index 0,71 százalékkal erősödött. A részvények között a Microsoft, a Procter and Gamble, a Johnson & Johnson és a Philip Morris járt az élen. Az optimista fordulatot a Federal Reserve chicagói elnökének nyilatkozata is segítette. Michael Moscow szerint a jelenlegi irányadó kamatszintnél alacsonyabb értéket is el lehet képzelni. A pesszimista befektetőket és azokat, akik nem adtak vételi megbízást a zárás előtti órákban, az AOL Time Warner (AOL) tántorította el a vásárlási tétek megtételétől. Az AOL szerint várhatóan a pénzforgalmi eredményei nem romlanak az idei évben, de az internetes üzletág, az America Online még nem hoz javuló eredményeket a hirdetési piac gyengeségei miatt. Az online piactól a társaság rosszabb eredményeket vár, mint amit korábban jeleztek.
Minimális emelkedést jeleztek tegnap a japán tőzsdei árak, a Nikkei 225 index 3,05 ponttal emelkedett. Elemzők szerint a szigetországi események mögött a kormány gazdaságélénkítő programja áll. A japán pénzügyi vezetés megpróbálja a tőzsdei árfolyamokat fellendíteni, ennek elérése érdekében új programot kívánnak előterjeszteni. A megkérdezett szakértők szerint a tokiói vezetés programja valószínűleg nem lesz sikeres. A gépipari megrendelések Japánban ugyan emelkednek, de ez az adat csak azt mutatja, hogy az autógyártók valószínűleg kedvező éves jelentést tudnak majd az asztalra rakni.
Tegnap Európában korrekciós hatások próbáltak érvényesülni, a piacok kevésbé figyeltek a Nokia profit-warningjára, helyette inkább az olcsó papírokra összpontosítottak. Kora délután a DAX 1,94 százalékkal, az FTSE 2,53 százalékkal állt pluszban. A londoni drágulást ösztönözte Tony Blair kijelentése is, aki szerint ha egyes gazdasági feltételek teljesülnek, akkor Nagy-Britanniának is be kell lépnie az Európai Unióba. A Wall Street határozatlanul nyitott, az amerikai befektetők a Nokiára és a terrortámadások évfordulójára összpontosítottak. A Nokia csökkentette értékesítési előrejelzését a harmadik negyedévre, de fenntartotta a nyereségjóslatát. A finn mobiltelefon-gyártó szerint 7,1-7,4 milliárd eurónyi értékesítés várható az év harmadik negyedében.
Emelkedés volt tapasztalható tegnap a magyar tőzsdén is, a nemzetközi piacok hatására a BÉT-en mérsékelt fellendülés jelentkezett. A BUX 62 pontos javulással indította a napot, majd a növekedési trenden felbuzdulva továbblibbent. A zárás pillanatában az index görbéje napi csúcsához közel állt meg, a 157 pontos emelkedést az OTP–Mol–Richter hármas segítette. A Mol árfolyamához sem hozzáadni, sem elvenni nem tudott az a hír, hogy a Rafineria Gdanska privatizációját a lengyel kincstárügyi minisztérium újra elhalasztotta. A kiskapitalizációjú cégek sorából a Pannon-Flax, a Humet drágulása volt szembetűnő. A forint újból drágult a bankközi devizapiacon, tegnap délután árfolyama a sáv erős oldalán, 11,87 százalékon állt.
Kiderült, eddig a napig illik boldog újévet kívánni