BÉT: javult az OTP

Mélyből tornázta fel magát a hét első amerikai kereskedési napján a Dow Jones és a Nasdaq Composite kurzusa. A befektetők eleinte a szeptember 11-i események évfordulójával, valamint az esetleges újabb terrortámadás latolgatásával voltak elfoglalva, de az alacsony árú papírok újból kockázatot vállaló spekulánsokat vonzottak a piacra. Az utolsó két és fél órában történt trendforduló olyan sikeres lett, hogy a vezető részvények többsége emelkedéssel zárhatott. Mérsékeltebb kereskedés volt jellemző a japán piacra. Európát a Wall Street-i emelkedés és az általános korrekció vezérelte, ezt az irányt a DAX és az FTSE tudta is tartani addig, amíg a New York-i piacok ki nem nyitottak, akkor viszont egy általános megtorpanást tapasztalhattunk a nemzetközi börzék árfolyamaiban.

2002. 09. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyitáskor meredek zuhanás, majd trendforduló és pozitív zárás – ezekkel a szavakkal lehetett jellemezni a hétfői amerikai kereskedéseket. A piaci szereplők a terrormerényletek évfordulója miatt ódzkodtak a vásárlásoktól, de miután kiderült, hogy a jelenlegi áron érdemes a blue chipekből csipegetni, így a félősebb befektetők is a parkettre merészkedtek. Az utolsó két óra szinte teljes ovációban telt el, a vevők rácsaptak a kiskereskedelmi és technológiai részvényekre. A vásárlói oldal erősödése miatt a Dow Jones ipari mutató 92,11 pontos nyereséggel, a Nasdaq fejlett elektronikai ágazatot tömörítő index 0,71 százalékkal erősödött. A részvények között a Microsoft, a Procter and Gamble, a Johnson & Johnson és a Philip Morris járt az élen. Az optimista fordulatot a Federal Reserve chicagói elnökének nyilatkozata is segítette. Michael Moscow szerint a jelenlegi irányadó kamatszintnél alacsonyabb értéket is el lehet képzelni. A pesszimista befektetőket és azokat, akik nem adtak vételi megbízást a zárás előtti órákban, az AOL Time Warner (AOL) tántorította el a vásárlási tétek megtételétől. Az AOL szerint várhatóan a pénzforgalmi eredményei nem romlanak az idei évben, de az internetes üzletág, az America Online még nem hoz javuló eredményeket a hirdetési piac gyengeségei miatt. Az online piactól a társaság rosszabb eredményeket vár, mint amit korábban jeleztek.
Minimális emelkedést jeleztek tegnap a japán tőzsdei árak, a Nikkei 225 index 3,05 ponttal emelkedett. Elemzők szerint a szigetországi események mögött a kormány gazdaságélénkítő programja áll. A japán pénzügyi vezetés megpróbálja a tőzsdei árfolyamokat fellendíteni, ennek elérése érdekében új programot kívánnak előterjeszteni. A megkérdezett szakértők szerint a tokiói vezetés programja valószínűleg nem lesz sikeres. A gépipari megrendelések Japánban ugyan emelkednek, de ez az adat csak azt mutatja, hogy az autógyártók valószínűleg kedvező éves jelentést tudnak majd az asztalra rakni.
Tegnap Európában korrekciós hatások próbáltak érvényesülni, a piacok kevésbé figyeltek a Nokia profit-warningjára, helyette inkább az olcsó papírokra összpontosítottak. Kora délután a DAX 1,94 százalékkal, az FTSE 2,53 százalékkal állt pluszban. A londoni drágulást ösztönözte Tony Blair kijelentése is, aki szerint ha egyes gazdasági feltételek teljesülnek, akkor Nagy-Britanniának is be kell lépnie az Európai Unióba. A Wall Street határozatlanul nyitott, az amerikai befektetők a Nokiára és a terrortámadások évfordulójára összpontosítottak. A Nokia csökkentette értékesítési előrejelzését a harmadik negyedévre, de fenntartotta a nyereségjóslatát. A finn mobiltelefon-gyártó szerint 7,1-7,4 milliárd eurónyi értékesítés várható az év harmadik negyedében.
Emelkedés volt tapasztalható tegnap a magyar tőzsdén is, a nemzetközi piacok hatására a BÉT-en mérsékelt fellendülés jelentkezett. A BUX 62 pontos javulással indította a napot, majd a növekedési trenden felbuzdulva továbblibbent. A zárás pillanatában az index görbéje napi csúcsához közel állt meg, a 157 pontos emelkedést az OTP–Mol–Richter hármas segítette. A Mol árfolyamához sem hozzáadni, sem elvenni nem tudott az a hír, hogy a Rafineria Gdanska privatizációját a lengyel kincstárügyi minisztérium újra elhalasztotta. A kiskapitalizációjú cégek sorából a Pannon-Flax, a Humet drágulása volt szembetűnő. A forint újból drágult a bankközi devizapiacon, tegnap délután árfolyama a sáv erős oldalán, 11,87 százalékon állt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.