Szeptember 11. napjára készülnek a befektetők az egész világon. Bár az elemzők nem vártak különösebb eseményt a piacoktól, de sajnos a jóslat tegnap nem igazán vált be. Az Irak elleni katonai akció lehetőségére pénteken kedvezően reagáltak a piacok, pedig sokak úgy vélték, hogy felesleges mondvacsinált okokkal háborút kezdeményezni a Közel-Keleten. Az olajárak lassan visszacsúsztak éves csúcspontjukról, miután a szakértők a hét végére nem vártak semmilyen Irak elleni fellépést. A csipgyártók iránti érdeklődés vezérelte tegnap az ázsiai piacok növekedését, a befektetők részben az Intel drágulásának hatására elkezdték vásárolni a Nikkeien és a Hang Sengen jegyzett mikroelektronikai cégek papírjait. Egyes elemzések szerint az asztali számítógépek piaca kitörhet a béklyóból.
Csökkenéssel indult a hét Európában, az árfolyamokat a pesszimista befektetők nyomták lefelé. A megkérdezett brókerek a terroresemények évfordulójával hozták öszszefüggésbe a spekulánsok eladói magatartását, de voltak olyanok is az eladók között, akik a harmadik negyedéves adatok gyenge értékeire összpontosítottak. A DAX kurzusa a magyar tőzsde zárásakor 2,4 százalékos mínuszt jelzett, és a német mutatóhoz hasonló értékű veszteségben volt a FTSE és a párizsi CAC index is. A frankfurti tőzsdei gyengülést a szokásos módon a Deutsche Telekom vezette. A német távközlési cég részvényei 3,93 százalékkal gyengültek, miután Edmund Stoiber konzervatív kancellárjelölt kijelentette, hogy a választásokon történő sikeres részvétele esetén tovább privatizálja a nemzeti telefontársaságot. A londoni piacon a British Energy tovább gyűrűző csőd közeli állapota jelentett érdeklődést. A brit kormány a csőd elkerülésére 410 millió font forgótőkét bocsát az energiaszolgáltató cég rendelkezésére.
Nem okozott tőzsdei irányváltást, hogy Eddy George, a Bank of England elnöke a bázeli Nemzetközi Fizetések Bankja- (BIS) találkozón kijelentette: a vezető gazdaságok növekedési pályára álltak.
Miután kiderült, hogy az európai parkettek után az amerikai árfolyamok is lassulással nyitnak, az eladók megrohamozták a brókereket. Az Egyesült Államokban a nagykereskedelmi raktárkészletek állománya júliusban 0,6 százalékkal bővült, ami azt jelenti, hogy élénkült a világ legnagyobb gazdasága.
A nemzetközi események ellenére Budapesten csak mérsékelt volt a pesszimizmus, a BUX tízpontos emelkedéssel kezdte a napot, majd 7300 pontig zuhant. Az első negatív reakciók után a magyar tőzsdemutató igen hektikusan viselkedett: egyik pillanatban megközelítette az előző szintjét, majd néhány perccel később eltávolodott a határvonaltól. A tegnapi üzleti napot csak egy helyben topogással lehetett jellemezni, a tőzsdegörbe zárásra alulról 3,37 ponttal megközelítette pénteki értékét, azaz 0,05 százalékos gyengüléssel került a partvonalon túlra. A forgalom a BUX árfolyammozgását követte, így a zérótól alig távolodott el, magyarán szinte alig volt érdeklődő a tőzsdeteremben. A 2,3 milliárd forintos forgalom mellett a Mol, OTP, Matáv hármasra árfolyamértéken számolva összesen kétmilliárd forintnyi üzlet született. A nap sztárja a Pannonplast lett 6,7 százalékos drágulásával. A blue chipek közül egyedül az OTP (+35 forint) tudott emelkedéssel zárni, a Matáv 18 forinttal, a Richter 60 forinttal lett olcsóbb. A forint a bankközi devizapiacon 11,66 százalékon állt a sáv erős oldalán.
Rasszista módon beszélt Orbán Viktor indiai útjáról egy baloldali humorista