Profitfigyelmeztetések, a részvényleminősítések, a gyengülő gazdaságot jelző adatok, a háborús készülődések hatására gyengültek az árak csütörtökön. A veszteségeket a lakásépítések számának csökkenése, valamint az Electronic Data Systems profit warningja okozta, és ezzel megindította azt a lavinát, amelynek áldozatul esett az összes számítógépeket gyártó cég. Brókerek szerint a piac ugyan túladott, azaz igen olcsón lehet részvényeket vásárolni, de a spekulánsok mégis kihátrálnak a portfólióikból. A befektetők negatív reakcióját azzal lehet magyarázni, hogy a Dow Jones 8000 pont alá esése után valószínűleg megszűnt az a támaszték, ami eddig a hagyományos iparágak részvényei alatt állt.
Elemzők szerint várhatóan nem lesz boom az amerikai év végi kiskereskedelem forgalmának adataiban, de a tőzsdék erre nemigen fognak reagálni, mivel a cégek adataiban ezek az értékek csupán jövőre jelentkeznek majd. A karácsonyi szezonban átlagosan 3,3 százalékos kiskereskedelmi növekedést várnak a szakértők, ami elmarad a 2000-ben elért 4,3 százalékos, illetve a tavaly realizált 4,4 százalékos megugrástól. Az árfolyamokról viszont az elemzők elmondták, hogy a jelenlegi ötéves mélypont után egy újabb beesés következhet, de év végéig ez a trend megváltozik. A Wall Street-i elemzők egy része a szokásos év végi tőzsdei hajrát a megszokottól korábbra várják, ezt a kijelentést az év végéig nyilvánosságra kerülő kedvező vállalati hírekkel magyarázták. Az amerikai véleményekkel összecsengett a Bank of England (BoE) elnökének, Eddy George-nak a nyilatkozata is, amelyben a bankvezető arról szólt, hogy fel vannak készülve a jövőbeni árfolyam-eróziókra, erre akár a kamatpolitika jelenlegi állásának gyökeres változtatásával is válaszolhatnak. A BoE vezetője a nemzetközi kereslet megélénkülésére lehet számít.
A piacok további gyengülési irányáról szóló híreket igazolták tegnap az ázsiai piacok is. A Nikkei 225 index 1,95 százalékos zuhanást jelzett, amit főként a japán kormány gazdasági prognózisának lefelé módosítása, valamint a jen árfolyamának dollárral szembeni beesése okozott. A japán kormány pénteken felfelé módosította a márciussal záruló 2002–2003-as pénzügyi év gazdasági növekedési prognózisát, az export és az ipari termelés kedvező alakulása alapján – jelentette az MTI-ECO. Az eladói oldal növekedését sarkallta a Fitch Ratings hitelminősítő is, amely kilátásba helyezte, hogy leminősíti a japán szuverén államadósságot. Utoljára a Fitch tavaly vette górcső alá a szigetország külső adósságát, akkor az „AA+” szintről „AA”-ra rontotta a besorolását.
Tegnap Európában többségében korrigálási manővert folytattak a tőzsdék, Londonban és Frankfurtban egy százalék feletti drágulásokat értek el az árfolyammutatók. Az Alcatel profitfigyelmeztetése csupán a párizsi CAC árfolyamában okozott némi megingást, a távközlési cég szerint – a forgalmának csökkenése miatt – 2003 végéig valószínűleg több mint 30 ezer dolgozójától kell megválnia.
Az eurózóna júliusi külkereskedelmi többlete a vártnak megfelelően bővült, azaz 12 milliárd euró lett, így ez a hír sem váltott ki különösebb reakciót a befektetőkből.
Budapesten semmi sem változott az előző naphoz képest, a BUX minimális, 38,29 pontos növekedéssel 7338,73 ponton zárt, a forgalom 3,5 milliárd forint lett. A részvények többsége egy helyben topogott, a nyertesek közül érdemes kiemelni a Danubiust, a Graphisoftot és az OTP-t. A másik oldalon a vesztesek sorában találhattuk viszont a TVK-, az Egis-, az Antenna-, a Matáv-, a Mol- és a Richter-részvényeket.
Rasszista módon beszélt Orbán Viktor indiai útjáról egy baloldali humorista