Helyben topogott a BUX

Erőteljes gyengülési hullám döntötte le a világ tőzsdéit a hét utolsó előtti napján, az európai zuhanásokat az amerikai piacok lejtmenete „spékelte” meg. A befektetők negatív hangulata a tőzsdei árfolyamokon mutatkozott meg, így a Dow Jones 2,8, a Nasdaq Composite 2,9 százalékkal zárt előző értéke alatt, ezenkívül a tokiói Nikkei is csaknem kétszázalékos veszteséget könyvelt el tegnap. Elemzők már tegnap reggel jelezték, hogy bár pozitív korrekció következhet be az európai tőzsdéken, az optimizmusára még várni kell. Csupán technikai jellegű drágulásról beszéltek a szakértők, ami be is igazolódott, hiszen a francia Alcatel profitfigyelmezetése ellenére jobbára növekedést mutattak a piacok.

2002. 09. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Profitfigyelmeztetések, a részvényleminősítések, a gyengülő gazdaságot jelző adatok, a háborús készülődések hatására gyengültek az árak csütörtökön. A veszteségeket a lakásépítések számának csökkenése, valamint az Electronic Data Systems profit warningja okozta, és ezzel megindította azt a lavinát, amelynek áldozatul esett az összes számítógépeket gyártó cég. Brókerek szerint a piac ugyan túladott, azaz igen olcsón lehet részvényeket vásárolni, de a spekulánsok mégis kihátrálnak a portfólióikból. A befektetők negatív reakcióját azzal lehet magyarázni, hogy a Dow Jones 8000 pont alá esése után valószínűleg megszűnt az a támaszték, ami eddig a hagyományos iparágak részvényei alatt állt.
Elemzők szerint várhatóan nem lesz boom az amerikai év végi kiskereskedelem forgalmának adataiban, de a tőzsdék erre nemigen fognak reagálni, mivel a cégek adataiban ezek az értékek csupán jövőre jelentkeznek majd. A karácsonyi szezonban átlagosan 3,3 százalékos kiskereskedelmi növekedést várnak a szakértők, ami elmarad a 2000-ben elért 4,3 százalékos, illetve a tavaly realizált 4,4 százalékos megugrástól. Az árfolyamokról viszont az elemzők elmondták, hogy a jelenlegi ötéves mélypont után egy újabb beesés következhet, de év végéig ez a trend megváltozik. A Wall Street-i elemzők egy része a szokásos év végi tőzsdei hajrát a megszokottól korábbra várják, ezt a kijelentést az év végéig nyilvánosságra kerülő kedvező vállalati hírekkel magyarázták. Az amerikai véleményekkel összecsengett a Bank of England (BoE) elnökének, Eddy George-nak a nyilatkozata is, amelyben a bankvezető arról szólt, hogy fel vannak készülve a jövőbeni árfolyam-eróziókra, erre akár a kamatpolitika jelenlegi állásának gyökeres változtatásával is válaszolhatnak. A BoE vezetője a nemzetközi kereslet megélénkülésére lehet számít.
A piacok további gyengülési irányáról szóló híreket igazolták tegnap az ázsiai piacok is. A Nikkei 225 index 1,95 százalékos zuhanást jelzett, amit főként a japán kormány gazdasági prognózisának lefelé módosítása, valamint a jen árfolyamának dollárral szembeni beesése okozott. A japán kormány pénteken felfelé módosította a márciussal záruló 2002–2003-as pénzügyi év gazdasági növekedési prognózisát, az export és az ipari termelés kedvező alakulása alapján – jelentette az MTI-ECO. Az eladói oldal növekedését sarkallta a Fitch Ratings hitelminősítő is, amely kilátásba helyezte, hogy leminősíti a japán szuverén államadósságot. Utoljára a Fitch tavaly vette górcső alá a szigetország külső adósságát, akkor az „AA+” szintről „AA”-ra rontotta a besorolását.
Tegnap Európában többségében korrigálási manővert folytattak a tőzsdék, Londonban és Frankfurtban egy százalék feletti drágulásokat értek el az árfolyammutatók. Az Alcatel profitfigyelmeztetése csupán a párizsi CAC árfolyamában okozott némi megingást, a távközlési cég szerint – a forgalmának csökkenése miatt – 2003 végéig valószínűleg több mint 30 ezer dolgozójától kell megválnia.
Az eurózóna júliusi külkereskedelmi többlete a vártnak megfelelően bővült, azaz 12 milliárd euró lett, így ez a hír sem váltott ki különösebb reakciót a befektetőkből.
Budapesten semmi sem változott az előző naphoz képest, a BUX minimális, 38,29 pontos növekedéssel 7338,73 ponton zárt, a forgalom 3,5 milliárd forint lett. A részvények többsége egy helyben topogott, a nyertesek közül érdemes kiemelni a Danubiust, a Graphisoftot és az OTP-t. A másik oldalon a vesztesek sorában találhattuk viszont a TVK-, az Egis-, az Antenna-, a Matáv-, a Mol- és a Richter-részvényeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.