Kitámasztott a Matáv

Minimális emelkedéssel zártak pénteken az amerikai tőzsdék. A visszafogott kereskedést a kérdéses iraki katonai beavatkozás lehetősége, valamint a folytatódó profit warningok okozták. Mivel a befektetők többsége pesszimistán tekintett a közelgő harmadik negyedéves adatokra, a negatív piaci hangulat nem engedte különösebben megugrani a Dow Jones és a Nasdaq Composite árfolyamát. A kedvezőtlen hangulat megbélyegezte az európai tőzsdék tegnapi kereskedését is, a DAX- és az FTSE-mutatók egy százalék feletti gyengülést jeleztek kora délután, sőt a párizsi és a milánói kurzusok is a vesztes irányba tartottak. Elemzők a Conference Board által számított amerikai konjunktúraadatoktól várták a pozitív fordulatot, de az irányváltás elmaradt, mivel több cég kedvezőtlen előrejelzést tett közzé.

2002. 09. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lassan a harmadik negyedéves adatok publikálása küszöbén állunk, és a befektetők fel vannak készülve a legrosszabbakra – mondta a múlt hét utolsó kereskedési napján egy New York-i bróker. A kereskedő szerint a piac már nem lepődhet meg semmilyen negatív híren, így a távközlési berendezések gyártására szakosodott JDS Uniphase profitfigyelmeztetése sem okozott komolyabb eróziós hullámot.
Szakértők szerint a tőzsdék továbbra is a távközlési cégek nehézségeire összpontosítanak, de mivel a vezetékes vonalakból élő telekomszektor telített, ezért nem marad más, mint a még növekedési lehetőségekkel bíró mobiltávközlést preferálni. A távközlési szektort górcső alá vevő elemzőket igazolta Straub Eleknek, a Matáv elnök-vezérigazgatójának a véleménye is, aki ugyan csupán a magyar piacról beszélt akkor, amikor azt mondta, hogy „a vezetékes szolgáltatás növekedése befejeződött Magyarországon, úgyhogy a mobilpiac az, ahol a Matáv egészséges növekedést várhat a következő időszakban”. Valójában a hazai távközlési cég vezetője akár a telekompiacról általánosan, világméretűen is beszélhetett volna.
Tegnap nemzeti ünnep miatt nem nyitott ki a japán tőzsde, így nem vehetett részt abban a gyengülési folyamatban, ami a hét első napján a tőkepiacokon keletkezett. Az európai tőzsdéken a németországi választások, valamint az általános borúlátó hangulat rontotta az árakat. A Deutsche Telekom (DT) továbbra is magára vonta a befektetők többségének figyelmét. A DT 64 milliárd eurós adósságállománnyal bír, és a tartozások kielégítéséhez minden eszközt megragad. Az első és a legdrasztikusabb a leépítési politika, amit a leányvállalatok értékesítése és a tevékenységek átalakítása követ. A kábelüzletág az egyik olyan terület, amelyet eladna a német cég, de a vevők csupán 2,8 milliárd eurót ajánlottak a 3,8 milliárd euróra taksált leányvállalatért.
A veszteséggel nyitó amerikai piacok az európai társaikat letargikus állapotba taszították, a Wall Mart szeptemberi forgalmi adatai, a Goldman Sachs elbocsátásai mind-mind az árfolyamok erózióját erősítette.
Rontott még a helyzeten a Conference Board által közzétett, az amerikai gazdaságot átölelő konjunktúraindex augusztusi értéke. A júniusi 0,2 százalékos, majd a júliusban mért 0,4 százalékos csökkenés után az év nyolcadik hónapjában újból 0,2 százalékkal gyengült a tengerentúli gazdaság, ami a recesszió újbóli eljövetelével egyenlő.
Budapesten egy nagyobb megugrástól eltekintve a BUX értéke szinte alig mozdult el előző szintjétől. A jobbára szűk, 7300–7330 pontos tartományban pulzáló index a sáv közepén, 7320,38 ponton zárt, ami 18,35 pontos veszteségnek felelt meg. A brókerek elmondták, hogy az alacsony, 4,2 milliárd forintos forgalmú piacon a befektetők azért maradtak a partvonalon túl, mert egy, az átlagosnál erősebb nemzetközi iránymutatást várnak. A határozott célok kitűzése esetén – ami várhatóan még a héten láthatóvá válik – a BUX akár több száz pontos emelkedést vagy éppen gyengülést is elszenvedhet.
A tegnapi kereskedés során az erősödő Matáv–TVK páros tartott támasztékot az árfolyammutatónak, míg a Mol–Richter–OTP hármas a gyengülési utat próbálta érvényre juttatni. A Mol árában még az INA privatizációjából kilépő Lukoil sem tudott pozitív fordulatot hozni, pedig a horvát olajipari cég megvásárlására így már nagyobb esély lehet a magyar cégnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.