A bizonytalan politikai helyzet és a World Trade Center elleni merénylet évfordulója miatt a hét második kereskedési napján nehezen vették rá magukat az amerikai spekulánsok, hogy a vételi oldalra álljanak; ezt a véleményt csak az utolsó pillanatokban sikerült megfordítani. A visszafogott kereskedés végül enyhe optimizmusba lendült át, így a Nasdaq Composite 1,19 százalékkal, a Dow Jones 0,98 százalékkal erősödött.
A japán gazdaság a vártaknál nagyobb ütemben nőtt, amit a Nikkei 225 index tegnap 90,77 pontos javulással értékelt. A makrogazdaságról szóló jelentés szerint az ázsiai szigetországban a GDP 0,6 százalékkal növekedett az év második negyedévében, kicsit gyorsabban, mint az előzetes adatok mutatták. A múlt hónapban előzetes adatként azt közölték, hogy a japán GDP 0,5 százalékkal bővült az első negyedévhez képest, és 1,9 százalékkal nőtt a tavalyi második negyedhez képest – jelentette az MTI-ECO. A felülvizsgált adatok 2,6 százalékos GDP-bővülést mutattak szerdán a tavalyi második negyedhez viszonyítva.
Tegnap változatlanul a növekedési irány határozta meg az európai tőzsdék mozgását. A befektetők az amerikai gazdaság állapotáról szóló Beige Book megjelenésére, valamint a társasági adatokra és a nyersanyagárak változásaira figyeltek. A megkérdezett brókerek szerint a kontinens piacai nem igazán foglalkoztak az évfordulóval.
Azok a befektetők, akik a kőolaj árának változásaira spekuláltak, és a napokban vételi megbízásokat adtak, valószínűleg rosszul tették, mert az OPEC tagjai augusztusban napi 20 ezer hordóval növelték termelésüket. Szakértők szerint az olajkartell felkészült egy esetleges Irak elleni amerikai katonai fellépésre azzal, hogy összesen napi 1,68 millió hordóval emelték januárban meghatározott napi 21,7 milliós kitermelési kvótájukat.
Az amerikai gazdaság állapotát elemző, a Federal Reserve által kiadott Beige Book (Bézs Könyv) szerint a tengerentúlon az utóbbi hónapokban lassú növekedés volt jellemző, a nemzetgazdaság egyes szektoraiban kiegyensúlyozatlan állapotokat lehetett felfedezni.
Budapesten napi mélypontján, 7491 ponton nyitott a BUX, majd egy erős száz pont körüli korrekcióval helyrehozta a reggel elkövetett hibát. A magyar tőzsdemutató a nap nagy részét lassú, de határozott emelkedéssel töltötte – ez alól csupán a már említett reggeli nyitás volt kivétel –, és a növekedési trend egészen a záróra pillanatáig kitartott. A BUX a nemzetközi tőzsdékkel párhuzamosan emelkedett, és végül 7631,16 ponton zárt, ami 120,50 pontos plusznak felelt meg. Az 5,1 milliárd forintra ugró forgalom mellett a részvényárak is hűen tükrözték a hazai kedvező hangulatot. A blue chipek közül a Matáv, a Mol és az OTP ára emelkedett, míg a Richter 170 forintos veszteséggel fejezte be a napot. A kis kapitalizációjú papírok sorából a Synergon és a PannonPlast drágult a legjobban. A Pick részvényeit csupán az utolsó pillanatban helyezték vissza a kereskedésbe, így arra üzlet nem született. Az Arago viszont bejelentette, hogy nyilvános felvásárlási ajánlattal 5265 forintot fizet minden egyes Pick-papírért.
A Mol kurzusát a saját részvényvásárlás határozta meg, így valószínűleg néhány nap múlva jelentkezik az olajipari cég árában az a hír, hogy orosz olajipari cégek megállapodtak egy, a Mol olajszállító vezetékét elkerülő, 930 mérföldes vezetékrendszer kiépítésében.
Rasszista módon beszélt Orbán Viktor indiai útjáról egy baloldali humorista