1956-os napok Angyalföldön

A mai napig tisztázatlan, feldolgozatlan az 1956-os forradalom és szabadságharc XIII. kerületi története, bár a helyi önkormányzat kiadott egy füzetet a témában. A hiedelmekkel szemben Angyalföldön is voltak harcok, a Rákos-patak közelében, s a felkelők vezetőit, valamint két forradalmárt is kivégezték a szovjet tankok árnyékában ismét hatalomra jutott kommunisták. Az áldozatok emlékét nem őrzi szobor, de még egy emléktábla sem.

2002. 10. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a rendszerváltás, a szabad nyilvánosság, a levéltárak kutathatósága lehetővé tette az 1956-os forradalom XIII. kerületi eseményeinek feltárását, még mindig bőven akadnak fehér foltok – olvasható Eörsi László, az 1956-os Intézet munkatársának a XIII. kerületi Helytörténeti Füzetek 1997-es kiadványához fűzött előszavában. Az kiderült, hogy a „kommunisták sasfészkeként” emlegetett Angyalföldön a forradalom első napjaiban többen megpróbáltak fegyvert szerezni a Teve utcából, az akkori kerületi rendőrkapitányság épületéből. Október 25-én a rendőrök, akik itt nem álltak át a forradalmárokhoz, három civilt lelőttek, hatot megsebesítettek és csaknem 90 fiatalt lefogtak. Őket később a tömeg követelésére elengedték.
A XIII. kerületi kapitányság vezetői csak október 31-én „vették rá magukat” az átalakulásra, s több tiszt kezdeményezésére és részvételükkel itt is megalakult a forradalmi bizottság. „A bizottság tagjai (mind újlipótvárosiak) kommunista érzelműek voltak – írta Eörsi László.
Korabeli dokumentumok szerint egyébként hat felkelőközpont alakult az akkori Mautner Sándor utcai általános iskolában, a József Attila Kultúrházban, a Rákos-patak mellett, az úgynevezett Gödör és környékén, az angyalföldi vasúti pályaudvarnál és a ládagyárban.
A szovjet csapatok támadásának hatására a kerületben a forradalmi erők a kezükbe vették az irányítást. Az egyik legerősebb felkelőcsoport Csizmadi Ferenc szállítómunkás parancsnoksága alatt a Váci út és a Rákos-patak kereszteződésénél jött létre. A Váci út 109. szám alatti, úgynevezett Kerekes-ház egyik udvarán nehézfegyvert állítottak föl. November 5-én kisebb délelőtti harcok után 14-15 óra körül harckocsioszlop vonult a Dagály utca felől a Nyugati pályaudvar irányába. A Gödör környéki szabadságharcosok és a szovjet tankok csatája azonban egyenlőtlennek bizonyult, s a bázist pillanatok alatt szétlőtték – olvasható a füzetben.
Bányai József volt XIII. kerületi önkormányzati képviselő szemtanúja, sőt résztvevője volt a harcoknak. Lapunknak elmondta: nem sok esélyük volt puskákkal, géppisztolyokkal és Molotov-koktélokkal a T–34-esekkel szemben, s a Kerekes-ház kilövése után egyetlen ágyújuk is megsemmisült. – Később letagadtam, hogy részt vettem a felkelésben, s egy nagy pofonnal – kiszakadt a dobhártyám – megúsztam – tette hozzá.
Nem járt így Csizmadi Ferenc és Viskovics János. A harcosok vezetőit kivégezték, mint ahogy ilyen sors várt Törzsök Géza és Balázs Ferenc forradalmárokra is. Emléküket ma nem őrzi sem szobor, sem emléktábla a XIII. kerületben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.