Félkész

2002. 10. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Van, aki szerint a demokrácia a szükséges rossz. Az ilyen ember általában Churchill híres mondatára hivatkozik, miközben minden szavával, jelzőjével azt ecseteli, hogy miért is jó a diktatúra.
Ki ne hallott volna már ilyeneket: „Ezek is csak a maguk pecsenyéjét sütögetik” vagy „Pártcsatározások színterévé tették a parlamentet, az önkormányzatot, az iskolát, a társasházi közgyűlést”… Az így vélekedő szerint nem lenne szabad politikusokra bízni az ország, a város vagy a falu vezetését. A burkoltan – mert nyíltan ma már mégiscsak szégyen kimondani – diktatúrapárti ember technokratát, úgymond szakembert kíván látni a legfőbb posztokon is. Szerinte azonban ők csak a baloldalon találhatók, mert a jobbosok – ahogy a Gyula is megmondta – szélsőségesek és fasiszták.
Mindez arról jutott eszembe, hogy az önkormányzati választási kampány finiséhez közeledve megpróbáltam mérlegre tenni a főváros utóbbi tizenkét évét. Próbálják ki! Piszok nehéz, de megéri.
Egy tanulságot viszont máris levontam: a demokráciában rövidebb idő alatt lepleződnek le a disznóságok. Az úgynevezett szocializmus építéséről több évtized alatt derült ki, hogy az zsákutca. A világvárost építünk szlogen tarthatatlansága pedig egytucatnyi esztendő alatt világossá vált.
Budapest ugyanis nem más, mint egy félkész város. Minden tekintetben. Nézzenek csak szét!
Demszky, aki egykor a tettek emberének nevezte magát, ma félkész termékekkel üzérkedik. Mert minek nevezzük azt, hogy futószalagon ad át immár kétnaponta olyan felüljárókat és utakat, amelyeken még hetekig dolgoznak a munkások? Milyen gyártmány az a városfejlesztési koncepció, amelyet a jelenlegi kormány programszintre emelt, ám pénzt nem mellékelt hozzá? Arról nem is beszélve, hogy a végrehajtásáért felelős embert csak október 20-án választják meg a polgárok. Demszky, a „hozzáértő” meg csak vigyorog. Teheti, mert akárki lesz is a főpolgármester, csak ebből a félkész termékből dolgozhat. Olyan ez, mint az előfőzött rizs. Mire az asztalunkra kerül, egyetlen nagy fehér masszává áll össze. Így válogassa ki a szemeket, aki akarja!
Folytathatnám a sort a Fővárosi Közgyűlés pénzügyi ellenőrző bizottságával. Ez a testület mindent megtehet, kivéve a pénzügyi ellenőrzést. Aki veszi a fáradságot, és sétálni kezd a kerületekben, ugyanezt a félkészséget tapasztalhatja szinte mindenütt. Míg az utca egyik oldalán sokmilliárdos beruházásból épül egy irodaház, addig a túloldalon a fadúc is alig tartja az évszázados épületet. A hivalkodó plazák boltjainak polcai roskadoznak a márkásabbnál márkásabb áruk alatt, miközben legtöbbünk pénztárcáját a kínai piacok árszínvonalára szabták.
Félkész ország félkész fővárosában félkész a demokrácia is. Mint a példák is mutatják, az egésszé válás folyamata lassú és nehézkes. Az esetleges gyorsító lökést mi, budapesti polgárok adhatjuk meg két és fél hét múlva, amikor is közvetlenül döntünk a jövőnkről.
Emlékszem, volt egy mondás a nyolcvanas évek végén: „Végre mindenki kezébe veheti sorsának alakítását.” Azóta sok víz lefolyt a Dunán, s egyre többen érezzük úgy, hogy semmi nem változott. Lépni kell, mert csupán a kézbevétel ma már kevés ahhoz, hogy a mindent elárasztó félkész termékekből használható, lakható, élhető hazát, országot, fővárost teremtsünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.