Napi sajtószemle

2002. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

RADIO NETHERLANDS
Kertész Imre irodalmi Nobel-díja kapcsán James Kliphuis a holland közszolgálati rádió angol nyelvű adásában kiemelte, hogy Kertész Imre „véletlenül” magyar és hogy gyökértelen, amit Kertész nem igazán bán. „Magyar állampolgárságát és azt a tényt, hogy magyar az anyanyelve, véletlennek tekinti.” Kliphuis szerint Orbán Viktor jobboldali kormánya a jelek szerint sohasem bízott a szerzőben „vagy azokban, akik beszéltek vele”.

HELSINGIN SANOMAT
Hannu Launonen, a magyar irodalom finn kutatója és fordítója úgy gondolja, hogy Kertész kitüntetése alighanem körmös akar lenni a Magyarországon uralkodó irodalmi köröknek – olvasható a vezető finn lapban.

SVT
Az irodalmi Nobel-díj odaítélésének alkalmával a svéd TV2-ben sugárzott, Aktuális című műsorban elhangzott, hogy Magyarországon jelentős az antiszemitizmus, ami különösen a polgári kormány működése idején erősödött fel. Ezt a hangulatot megerősítette a Kertész Imre jó barátjaként megszólaló Georg Klein, a Karolinska Intézet rákkutatója is, aki várakozással tekint a hazai jobboldal dühödt reagálása elé. A műsor vezetője, Jarl Alfredius – hogy jobban illusztrálja, milyen meghitt a barátság a kutató és Kertész között – lehetővé tette, hogy Klein élőben hívja fel Kertész feleségét. A gratuláció
és csókküldés mellett Kleinék szeretettel várják Kertészéket.

THE GUARDIAN
Kelet-Európa euroszkeptikusai veszélyeztetik az EU bővülését – írja a baloldali brit lap. Magyarország kivételével az EU kelet-európai ellenzői a lakosság negyven százalékát nyerték meg ügyüknek. Elemzők szerint egyébként az EU melletti elit jelentős dühvel számolhat a csatlakozás után, mert sok országban naiv módon azt hiszik, Brüsszel sok pénzt juttat majd a lengyel és magyar
parasztoknak.

THE NEW-YORK TIMES
A vezető amerikai lapban megjelent vélemény szerint az Egyesült Államok sokkal erősebb ellenállásra és nagyobb veszteségekre számíthat, mint tervezi, ha megtámadja Bagdadot, Irán ötmilliós fővárosát, ahol a modern haditechnológia nem sokat segít.

THE WASHINGTON POST
Firenze leghíresebb teréről, a Piazza della Signoria békés, barátságos forgatagából küldte jegyzetét a fővárosi liberális lapnak az ismert baloldali újságírónő, Mary McGrory, aki írásában éreztette, milyen őrültnek tekintik az olaszok Bush amerikai elnököt, háborús terveivel együtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.