RADIO NETHERLANDS
Kertész Imre irodalmi Nobel-díja kapcsán James Kliphuis a holland közszolgálati rádió angol nyelvű adásában kiemelte, hogy Kertész Imre „véletlenül” magyar és hogy gyökértelen, amit Kertész nem igazán bán. „Magyar állampolgárságát és azt a tényt, hogy magyar az anyanyelve, véletlennek tekinti.” Kliphuis szerint Orbán Viktor jobboldali kormánya a jelek szerint sohasem bízott a szerzőben „vagy azokban, akik beszéltek vele”.
HELSINGIN SANOMAT
Hannu Launonen, a magyar irodalom finn kutatója és fordítója úgy gondolja, hogy Kertész kitüntetése alighanem körmös akar lenni a Magyarországon uralkodó irodalmi köröknek – olvasható a vezető finn lapban.
SVT
Az irodalmi Nobel-díj odaítélésének alkalmával a svéd TV2-ben sugárzott, Aktuális című műsorban elhangzott, hogy Magyarországon jelentős az antiszemitizmus, ami különösen a polgári kormány működése idején erősödött fel. Ezt a hangulatot megerősítette a Kertész Imre jó barátjaként megszólaló Georg Klein, a Karolinska Intézet rákkutatója is, aki várakozással tekint a hazai jobboldal dühödt reagálása elé. A műsor vezetője, Jarl Alfredius – hogy jobban illusztrálja, milyen meghitt a barátság a kutató és Kertész között – lehetővé tette, hogy Klein élőben hívja fel Kertész feleségét. A gratuláció
és csókküldés mellett Kleinék szeretettel várják Kertészéket.
THE GUARDIAN
Kelet-Európa euroszkeptikusai veszélyeztetik az EU bővülését – írja a baloldali brit lap. Magyarország kivételével az EU kelet-európai ellenzői a lakosság negyven százalékát nyerték meg ügyüknek. Elemzők szerint egyébként az EU melletti elit jelentős dühvel számolhat a csatlakozás után, mert sok országban naiv módon azt hiszik, Brüsszel sok pénzt juttat majd a lengyel és magyar
parasztoknak.
THE NEW-YORK TIMES
A vezető amerikai lapban megjelent vélemény szerint az Egyesült Államok sokkal erősebb ellenállásra és nagyobb veszteségekre számíthat, mint tervezi, ha megtámadja Bagdadot, Irán ötmilliós fővárosát, ahol a modern haditechnológia nem sokat segít.
THE WASHINGTON POST
Firenze leghíresebb teréről, a Piazza della Signoria békés, barátságos forgatagából küldte jegyzetét a fővárosi liberális lapnak az ismert baloldali újságírónő, Mary McGrory, aki írásában éreztette, milyen őrültnek tekintik az olaszok Bush amerikai elnököt, háborús terveivel együtt.
Rejtélyes üzenettel búcsúzik Orbán Viktor Tusnádfürdőtől
