Napi sajtószemle

2002. 10. 20. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung
A német liberális lap a DPA, a hivatalos német hírügynökségre hivatkozva közli, Kertész Imre helyesbítette azt a nyilatkozatát, amely szerint Martin Walser Egy kritikus halála című könyvét antiszemitának tartja. A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung néhány nappal ezelőtt Kertészt ugyanis úgy idézte, hogy az újdonsült magyar irodalmi Nobel-díjast Walser egyes kitételei személyében mélyen sértik. Most a Suhrkamp kiadó Kertész nevében nyilatkozatot tett közzé, amely szerint Kertész Walsert elítélő nyilatkozata sajnálatos „nyelvi megértési nehézségek” következménye. Kertész leszögezi, hogy ő Walser könyvét nem is olvasta. Ezért nem is érzi magát sértve. (A Népszabadság október 18-án Kertésznek a Die Zeitben megjelent interjújából Kertészt Walserrel kapcsolatban így idézi: „Ott [Magyarországon – L. I.] nem tudtam dolgozni. Ön nem tudja az ottani körülményeket elképzelni. Nyílt antiszemitizmus uralkodik. Nyíltan nácik, agresszív nacionalisták lépnek fel a médiában. Egyáltalán nem olyan finom urak, mint [Németországban] herr Valzer. Ez majdnem olyan undorító, mint amilyen a harmincas évek vége felé volt.” (A Népszabadságban a „herr Valzer” valójában „Herr Walser”, vagyis magyarul: Walser úr akart lenni. L. I.)

The Guardian
A baloldali brit lap hosszabb, szerkesztett kivonatokat közöl az irodalmi Nobel-díjat kapott Kertész Imrétől, amely „Az önmeghatározás szabadsága” címmel jelenik majd meg decemberben. Néhány mondat az esszéből: „Feleségem, aki amerikai és így mentes ezen európai betegségektől, észrevette, hogy amikor külföldön vagyok, személyiségem teljesen megváltozik. Idegen országokban otthon érzem magam, míg otthon idegenként cselekszem. Külföldiekkel szabadon beszélgetek, de saját honfitársaimmal szemben kínosan érzem magam. A szocializmusnak nevezett diktatúrában ez természetes állapot volt és többé-kevésbé megtanultam vele élni. Egy demokráciában hoszszabb ideig tart a rasszizmust megszokni.
*
A brit televíziós újságírás egyik óriása, John Simpson, a BBC tudósítója, aki „felszabadította” Kabult, igen keményen támadta az Afganisztánból tudósító amerikaiak szándékosan elferdítő jelentéseit. Simpson különösen Geraldo Riverát, a Fox News kabuli tudósítóját bírálta, aki hisztérikusan hadonászott két, gyöngyberakásos nyelű pisztollyal és azt üvöltötte, hogy Oszama bin Laden fejét akarja hazavinni, és otthon bronzba akarja önteni. Az amerikai média „iszonyúan” félretájékoztatja az amerikai nyilvánosságot abban, hogy nem ismerik el, miszerint kapcsolat lenne a terrorizmus és Amerika Izraelt támogató politikája között. Oszama bin Ladent elsősorban a palesztin probléma motiválja és az, hogy el akarja távolítani Szaúd-Arábiából az amerikai támaszpontokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.