DE TELEGRAAF
Külön öröm, hogy épp annak másnapján jelent meg a holland lap budapesti tudósítása, amikor Habsburg Ottó a parlamentben szólította fel a magyarokat, hogy belső vitáikat ne vigyék ki az országból. Anynyi pozitívum mindenesetre történt, hogy míg korábban a magyar kormány és a nép volt faj- és idegengyűlölőként, valamint antiszemitaként beállítva a holland sajtóban – különösen a választások előtt –, addigra most már „csak” a nép maradt az, mint Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsman kijelentéseiből is értesülhettek róla a németalföldiek. Főleg a tanárok cigányellenességével és rasszizmusával van baj, panaszkodott Kaltenbach. A magát megnevezni nem kívánó tudósító szerint Magyarországon „tapintható” az idegengyűlölet, majd hozzátette, mennyire fel vannak háborodva a magyarok, ha idegengyűlölettel és antiszemitizmussal vádolják őket. E sorokat különösen öröm olvasni egy olyan ország lapjában, amely stadionjaiban rendszeresen hangzik fel a hollandul rímelő buzdítás (amelynek híre, furcsa módon, külföldet eddig nem járta meg): „Hamas, Hamas, alle joden aan het gas”, vagyis „Hamász, Hamász, minden zsidót a gázba”.
DIE PRESSE
Neofasizmus Bolzanóban címmel az osztrák lap arról ír, hogy Francesco Cossiga volt olasz elnök bocsánatot kért a német nyelvű dél-tiroliaktól a legutóbbi népszavazás kimeneteléért. A tartományi székhelyen ugyanis úgy döntöttek, hogy a Béke terét visszanevezik Győzelem terének. A Győzelem terén sajátos stílusú, hatalmas győzelmi kapu áll. „A legmélyebben felzaklatott” Cossiga szerint a népszavazás megmutatta, hogy „nem posztfasizmussal, hanem neofasizmussal” állunk szemben. A német nyelvű Dél-Tiroli Néppárt szerint a népszavazás eredménye „csalódást” okoz és az „kijózanítóan” hatott. A Néppárt azt is elhatározta – olvasható a vezető osztrák lapban –, hogy tájékoztatja Ausztriát nemtetszéséről, amiért Thomas Klestil osztrák elnök hivatalosan tüntette ki Gianfranco Fini olasz miniszterelnök-helyettest és „posztfasiszta vezetőt”.
NYPOST
A legkeményebb szavakkal támadta meg a konzervatív amerikai félbulvár lap a vezető liberális amerikai lapot, a New York Timest, amiért az a saját szája íze szerint végeztetett közvélemény-kutatást és azt hírként tálalta olvasói elé. A megkérdezetteknek arra kellett válaszolniuk, hogy Bush nem tölt-e túl sok időt Irakkal és közben nem hanyagolja-e el a belpolitikát. A lap vádjai szerint a New York Times a kérdéseit csalárd módon tette fel, mégpedig úgy, hogy az általa óhajtott eredményt kapja. A Post szerint felelős újságírók évtizedeken át még beszámolni sem voltak hajlandók közvélemény-kutatási eredményekről. Mára eljutottunk odáig, hogy a lapok rendelnek közvélemény-kutatásokat.
Jön a húszezer forintos érme, mutatjuk, ki lesz rajta
