Helyreigazítások

2002. 11. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E helyen már jóval korábban megjelent: minden olyan információt helyreigazítunk, amelyről kiderül, kiigazításra szorul. Köszönet azoknak, akik a pontatlanságokra eddig felhívták a figyelmet. Az úttörő vállalkozás sajnos a magyar médiában egyelőre nem talál követőre. Csupán két friss példa. A Magyar Távirati Iroda jelentése alapján lapunk november 22-i számában az jelent meg, hogy Jürgen Möllemannt, a német liberálisok volt alelnökét az ügyészség vizsgálja, amiért egymilliárd eurót fogadott el illegálisan, majd abból „színes szórólapot készíttetett és dobatott be több mint nyolcmillió háztartás postaládájába”. Az MTI-hírrel csupán két baj van. Az egyik az, hogy nem egymilliárd, hanem egymillió euró összegről van szó. A tévedési faktor „csupán” ezerszeres. A másik pedig az, hogy az olvasó nem igazán érti azt, amit a német hírfogyasztók tudnak. A lényeget. Mégpedig azt, hogy a „szórólap” 16 oldalas brosúra, amelyben Izrael állam által főként a palesztin gyermekek ellen elkövetett bűnöket írja le Möllemann, és az ügyben a németországi zsidó közösség vezetője indította el az eljárást.
Míg az MTI olykor a lényeget takarja le, máskor azt egyszerűen elhallgatja. Szintén az aznapi Magyar Nemzetből tudhatta meg az olvasó, hogy a Magyar Távirati Iroda – amely a közelmúltban egyébként egy, a Kertész Nobel-díjára vonatkozó igen fontos amerikai és szintén lényeges német hírt tüntetett el előfizetői elől – egyszerűen nem számolt be egy EU-parlamenti határozatnak arról a részéről, amely nagyon is húsba vágó nekünk, az MTI-hírek közvetett fogyasztóinak. Arról van szó, hogy a küldöttek nagy többséggel elítélték, amiért Prága büntetlenséget garantált a kitelepítések során a magyarok és németek ellen elkövetett rémtettek elkövetőinek. (Megjegyzendő, hogy a hírt november 21-én részletesen ismertető Die Presse című osztrák lap is ebben a sorrendben – tehát magyarok és németek – ismertette a történteket.)
Ilyenkor arra várnánk, az MTI helyreigazítást ad ki, és azt a lapok továbbítanák olvasóiknak. De ez rendre elmarad. Elmarad a lapokban hemzsegő, saját gyártású hibák kiigazítása is. Nyilván többfajta meggondolásból. Egyrészt a hibaigazítást – ellentétben a nyugati sajtógyakorlattal – nálunk presztízsveszteségnek tekintik, másrészt az itteni újságokban oly sok a hiba (talán azért, mert a lapok nem alkalmaznak tényellenőröket), hogy valóban furcsának tűnhet naponta egy hosszú hibajegyzéket közölni. Harmadrészt – és ez a balliberális eszmerendszerbe tartozó lapokra vonatkozik – a hibák elkövetése szándékosságot mutat. Ugyanis – valahogyan – a hibák mindig a „másik oldal” érdekei ellen valók. E rovatban sok esetben volt olvasható e szándékosnak tűnő hibák kiigazítása, melyeket soha nem követett helyreigazítás a szóban forgó médiumokban. Példának okáért a múlt heti kifogás után sem tudhatták meg a Népszabadság olvasói, hogy félrevezették őket: Mindszenty bíboros nem volt a magyar katolikus egyház feje a második világháború és a német megszállás idején. Amivel a Népszabadság azt kívánta sugallni, hogy a hercegprímás sáros volt a zsidók, cigányok és melegek elhurcolásában.
Ezt a hibát nem kiigazítani erős rosszindulat.
Ezzel szemben állnak a jobboldali sajtó szándékolatlan hibaelkövetései, amelyek nem mutatnak tendenciát. Például az sem, hogy két hete itt „makrélarák” jelent meg „garnélarák” helyett, amint arra három olvasó is felhívta a figyelmet. A hiba oka figyelmetlenség volt, amiért bocsánat.
Egy héttel ezelőtt viszont két súlyosabb hiba került be, de tendenciát ezek sem árulnak el. Az egyik az volt, hogy annak a cikknek a forrása, amely Torony és düh címen támadta Makovecz Imre új, pethőhenyei templomát, nem az Octogon című építészeti lap, hanem – ami sokkal súlyosabb – a Népszabadság és az Octogon Építészkritikai Műhely tagjától származik. Azóta azonban az is kiderült, hogy a Népszabadság visszautasította Deák István, Pethőhenye község polgármesterének, a Pethőhenyei Szent István Király Templomért Alapítvány kuratóriuma elnökének csodálatos, okos levelét, mely levelet az ottani visszautasítást követően a polgármester lapunknak küldte el közlésre. Ha már a hibáknál tartunk, jellemző, hogy az „überokos beavatottnak” látszani kívánó „kritika” Pethőhenye nevét is rosszul, Petőhenyének írta. Amit a Népszabadság nyilván most sem fog korrigálni.
Szintén az én hibám volt, hogy egy könyvkiadótól biztosnak mondott információt ellenőrzés nélkül elfogadva azt írtam, „Havas Henrik Kurva vagyok című könyvével lepi meg a Big Brother-fogyasztó olvasókat karácsonyra. A könyv a hírek szerint nem önéletrajz.” A könyvkiadó már a nyomdába adás után hívott, hogy sajnos tévedett. A könyv címe: Kurvaélet. A cím azonban a Horn Gyula exminiszterelnök volt, címzetes államtitkárára vonatkozó részt nem módosítja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.