Napi sajtószemle

2002. 11. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

YLE
Míg Magyarországon még az eddigieknél is engedékenyebben járnak el a bűnözőkkel, Franciaországban és az Egyesült Királyságban mind keményebb törvényeket hoznak és mind szigorúbb büntetéseket szabnak ki a bűnözés visszaszorítására. A trendhez Finnország is csatlakozott. Az elmúlt néhány évben a bűncselekményekért kiszabott büntetések hosszabbodtak, csakúgy, mint a drogbűntények ügyében kiszabott ítéletek is, számol be a szigorodásról a finn közszolgálati adó.

SVENSKA DAGBLADET
A Bonnier konszern finanszírozásában új, ingyenes lap került az utcára Stockholm City néven, ami kiváltotta a konkurens Metro International vezérigazgatója, Pelle Törnberg felháborodását, mert az új lapban áron alul, sőt, esetenként ingyen adják a hirdetési felületet. A Metro szerint a Bonnier visszaél azzal, hogy a stockholmi hirdetési piac 68 százaléka az övé. A Metro az új lapot és tulajdonosát feljelentette a svéd versenyhivatalnál. A Bonnier információs igazgatója szerint viszont új tevékenység kezdetén elfogadott gyakorlat az árkedvezmény alkalmazása, olvasható a svéd lapban.

ZEIT-FRAGEN
„Elnök úr, nem mondta meg az igazat az amerikai népnek”, írta nyílt levelében Robert M. Bowman „amerikai polgár”, aki egyébként Ford és Carter elnök idején a csillagháborús program csúcsvezetője volt. A svájci konzervatív hetilapban megjelent terjedelmes levél szerint „ökörség”, hogy az Egyesült Államok azért vált a terroristák célpontjává, mert a demokráciáért, a szabadságért és az emberi jogokért küzd. Nem: azért, mert „a diktatúrát, a rabszolgaságot és az emberek kizsákmányolását” támogatja. „Gyűlölnek bennünket. És azért gyűlölnek bennünket, mert kormányunk szörnyű dolgokat tett.” Bowman felsorolja e tetteket (demokratikusan választott vezetők megdöntése Iránban, Chilében, Vietnamban, félmillió gyerek halálának előidézése Irakban és így tovább). Bowman doktor szerint Kanadában és a skandináv országokban nagyobb a demokrácia és a szabadság, mint az Egyesült Államokban, a terroristáknak mégsem jutna eszükben ezen országok ellen terrorcselekményeket elkövetni. Az amerikai bosszúhadjáratnak pedig nincs értelme a terrorizmus okainak felszámolása nélkül, amit mutat Izrael példája is, amely a világ legjobb terrorellenes apparátusát mozgatja. Ennek ellenére Izrael ellen több terrortámadást követnek el, mint a földkerekség valamennyi egyéb országa ellen együttvéve. Az emberek jogos panaszát viszont meg kell hallgatni és meg kell kísérelni, hogy szenvedéseiket csökkentsük. Bushnak az emberek kétségbeesését meg kell szüntetnie és reményt kell nekik adni, ami kihúzza a talajt Bin Laden lába alól. Az Egyesült Államok csak akkor lehet biztonságban, ha nem bosszúból cselekszik.
A biztonság és a bosszú ellentétesek. Jót kell cselekedni és nem rosszat, figyelmezteti Bush elnököt Bowman „polgár”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.