Napi sajtószemle

2002. 11. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Observer
Beigazolódott a baloldali brit lap vasárnapi kiadásának korábbi sejtése, amelyet újságírói Afganisztánban való munkájuk nyomán írtak le: a tálib rendszer ellen meginduló amerikai csapatok munkáját igen hathatósan segítette az a nagy pénzösszeg, amellyel a tálibok zsoldosait fizették le. Bob Woodward, a Nixon elnök Watergate-botrányát leleplező újságíró, aki azóta a Washington Post főszerkesztője lett, most Bush elnökkel beszélgetett négy órán át annak texasi birtokán, ahol az elnök elmondta, a tálib rezsim összeomlását nem is annyira az amerikai bombák vagy az Északi Szövetség hadurai okozták, hanem például az a CIA ügynök, akit Afganisztánban dobtak le hárommillió dollárt tartalmazó táskájával. Woodward a történetet most megjelent könyvében írta le. A „Jawbreaker” („Állkapocstörő”) álnévre hallgató CIA-ügynök három CIA-csapatot irányított – őket további három csapat követte –, akik az országban szétszéledtek és mintegy hetvenmillió dollárt szétosztva a tálibok ellen fordították a hagyományosan pénzért harcoló afgán katonai vezetőket, ami gyakorlatilag garantálta a tálib milícia gyors összeomlását.

The Washington Post
Bob Woodward hatalmas terjedelmű cikkében nyújt bepillantást Bush elnök, Rice nemzetbiztonsági tanácsadó asszony, Cheney alelnök, Powell külügyminiszter és Rumsfeld hadügyminiszter egymáshoz való viszonyáról és arról a versenyről, amely éjjel-nappal folyik az elnök szívének és gondolkodásának befolyására. A fővárosi lapban megjelenő írás egyik szenzációja az, amelyből kiderül, hogy Bush elnöknek a napokban elmondott, nagyon sokszor átírt ENSZ-beszédéből véletlenül kimaradt a leglényegesebb mondat és az, hogy az amerikai elnök miként rögtönzött. Másik szenzációja annak megerősítése, hogy Powell külügyminiszter valóban az említett személyek közül az egyedüli „galamb”, aki katonai és diplomáciai tapasztalataira támaszkodva óvatosságot tanácsol az iraki hadjárat ügyében és aki szerint az egész közel-keleti térség felrobbanhat, ha az Egyesült Államok támadásra szánja el magát.

The New York Times
A Bush-kormány megkezdte az Egyesült Államokban élő irakiak figyelését, hogy azonosítsa a lehetséges belföldi terrorista fenyegetést a Bagdaddal rokonszenvezők részéről, olvasható a vezető amerikai lapban.

The Guardian
A baloldali brit lap szombati számában megszólaló ismert Irak-szakértő azoknak ad igazat, akik szerint Irak amerikai megtámadása balul üthet ki, mivel Amerika olyanokkal csatázik, akik lojálisak lesznek a diktátorhoz és utolsó leheletükig küzdenek. Nem szólva arról, hogy a világ közvéleménye Amerika ellen fordul, amikor látja majd a bagdadi polgári lakosság tömeges halálát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.