Hír a Népszabadság október 29-i számából: „Várhatóan a jövő héten nevezi meg Medgyessy Péter miniszterelnök azt a személyt, akit a Magyar Távirati Iroda elnöki posztjára való kinevezésre terjeszt föl az államfőnek. A hírügynökség Tulajdonosi Tanácsadó Testülete (TTT) a 13 pályázó közül kettőt választott ki október elején: Vince Mátyást, a HVG és a Magyar Hírlap volt főszerkesztőjét, valamint Gazsó L. Ferencet, a Mai Nap, a Magyar Hírlap volt, az Üzleti 7 jelenlegi vezetőjét… Információnk szerint Vince Mátyásnak van több esélye arra, hogy megkapja az ötéves megbízatást.”
Várhatóan Vince Mátyás lesz tehát az MTI vezetője. Ez nagyon nem tetszik majd a polgári oldalnak, a jobboldal politikusainak és az MTI jelenlegi vezetésének. Vincéről ugyanis tudható, hogy kötődéseiben elkötelezetten SZDSZ-es; 1996-ban a jobboldali sajtó azt írta, Jürg Marquard svájci laptulajdonos két okból távolította el a Magyar Hírlap éléről: egyrészt túlzott SZDSZ-pártisága, másrészt a lap alacsony példányszáma miatt. Az egyik politikai, a másik szakmai hiba. A két hiba külön-külön is elegendő lenne ahhoz, hogy Vince ne lehessen a nemzeti hírügynökség élén. A kettő már sok is. Nem nálunk. A polgári oldalnak tehát teljesen igaza van, ha nem tetszik neki Vince. A jobboldal politikusaival és az MTI vezetésével viszont árnyaltabb a helyzet.
Nézzük akkor. Dorogi Sándor, az MTI jelenlegi vezérigazgatója tavaly már kezdeményezte távozását. Feltétele az volt, hogy tisztsége de jure lejárta végéig megkapja fizetését. Tisztességes, teljesíthető feltétel. Ha ez megtörténik, a Magyar Távirati Irodának márciustól új elnöke van. Dorogi Sándort egyébként korábban az MSZP támogatta, majd kihátrált mögüle. Hogy miért? Egyes vélemények szerint ennek egyik fő oka az volt, hogy két évvel korábban Lendvai Ildikó fiát annak alkalmatlansága miatt nem vette fel a céghez. Akárhogy történt is, az új elnök személyét Orbán Viktor javasolta volna, és Mádl Ferenc köztársasági elnök hagyta volna jóvá. Mindez azért nem történhetett meg, mert a tízfős TTT egyik fideszes tagja úgy vélte, Dorogi Sándor feltételének ne tegyenek eleget. Ezzel megnyílt tehát az út ahhoz, hogy a kinevezés áttolódjon a választások utánra. A TTT-ben kétharmados túlsúlyban van a jobboldal. Vagyis – papírforma szerint – még így is el lehetett volna kerülni Vince Mátyás megválasztását, ugyanis a TTT terjeszti fel jelöltjét vagy jelöltjeit a miniszterelnöknek. Hogy ennek ellenére az október 3-i szavazáson miért Vince és Gazsó lett az első két helyezett, a jobboldali TTT-tagokat kellene megkérdezni. A szavazás több fordulóból állt. Az egyik döntő forduló előtt az MDF-es Sepsey György (szintén „antalli örökség”) váratlanul véglegesen távozott az ülésről. A Népszabadságnak azt nyilatkozta, hogy más dolga volt. (Az MDF-es kormánynak annak idején szintén más dolga volt azon sorsdöntő időkben, amikor Csepi Lajos a kommunista nómenklatúrának privatizálta Magyarországot.) Ezután távozott a MIÉP delegáltja, Lakatos Pál is.
A szavazási fordulókból az SZDSZ favoritja, Vince Mátyás jutott tovább. A szocialista és SZDSZ-delegáltak mellett fideszes, MDF-es és kisgazda (Horváth György) segédlettel. A „jobboldali” jelöltként beállított Gazsóról (szintén a Magyar Hírlap főszerkesztője volt) talán annyit, hogy ő is baloldali szavazatokkal jutott tovább.
Dorogi Sándor az egész pályázati kiírás ellen a Legfőbb Ügyészséghez fordult, törvényességi felülvizsgálatot kérve.
A delegáltjaik ténykedésével kapcsolatban rosszallásukat ki nem fejezett jobboldali politikusok most, Vince várható jelölésének láttán, jobb, ha hallgatnak. De a jelölésnek szintén nem örvendő MTI vezetésének sem ártana némi önvizsgálat.
Még az Orbán-kormány idején történt, hogy e lap bemutatta, miként manipulál Medgyessy és az SZDSZ javára, valamint Orbán Viktor kárára a hírügynökség bécsi tudósítója, Horváth Júlia, aki méltó párja a Népszabadság ottani tudósítójának, a Haider-interjút oly emlékezetesen manipuláló Szászi Júliának. A lapunkhoz érkező információk szerint a cikk hatására nemhogy vizsgálat nem indult ellene, melynek következtében legalább hazahívták volna a bécsi tudósítót – ha már nem akarták azonnal elbocsátani –, de kinntartózkodásának idejét meghosszabbították, nehogy úgy nézzen ki, hogy a Magyar Nemzet nyomása miatt Horváth Júlia valóban hazatér eredeti szerződésének megfelelően! Ennyit a Fidesz „médiaterrorjáról”.
De ugyanez a vezetés most is hagyta, hogy ne ő vezesse az MTI-t, hanem az MTI alkalmazottai továbbra is saját feudumukként kezeljék a nemzeti hírügynökséget, és az kényes esetekben önjáró legyen. Kertész Imre Nobel-díja után a Magyar Távirati Iroda két olyan, alapvető hírt hallgatott el, amely csak a Magyar Nemzetben jelent meg. Holott mindkét hír forrásánál ott van a tudósítója. Az egyik a New York Times cikke volt, amelyben az állt, hogy az irodalmi díj odaadása válasz volt a növekvő európai antiszemitizmusra. A másik Kertész kiadójának, a Suhrkampnak a német hírügynökséghez eljuttatott közleménye volt, mely szerint Kertész nyelvi nehézségek miatt nevezte Martin Walser német írót – akinek könyvei szintén a Suhrkampnál jelennek meg – antiszemitának. Vagyis az MTI két alkalommal nem alapvető tájékoztatási feladatának tett eleget, hanem azt mérlegelte, vajon a hír jót tesz-e Kertésznek. Vizsgálat azóta sincs.
Vince Mátyás az egyik szerkesztője az Antiszemita közbeszéd Magyarországon 2000-ben című kötetnek, mely rendkívül sokat ártott Magyarország imázsának. E kötet kézhezvétele után hangzott el egyébként az amerikai nagykövet asszony nagy vihart kavart kijelentése. Lapunk bemutatta, hogy a kötet számos állítása manipulálva van.
Vince Mátyás lesz tehát az MTI elnöke. Ez miért vehető biztosnak? A felsoroltakon kívül több okból is. Egyrészt a jobboldali politikusok nem merik Vincét bírálni. Magyarul, gyávák. Másrészt a miniszterelnök – aki Vince ügyében konzultációt ígért szakmai szervezetekkel – másoktól sem hall majd kifogást Vince ellen. Harmadrészt, mert Mádl Ferenc eddigi tevékenységével bebizonyította, simán aláírja Vince kinevezését. Ő nem Göncz Árpád, aki a balliberálisok hatalmas médiafölényének idején is Európát hívta segítségül Antallék „médiaterrorja” miatt és azért, mert az akkori ellenzék „nem tudta hallatni hangját”.
A jobboldal politikusainak és az MTI vezetésének tehát nincs sok alapja nemtetszését nyilvánítania. A polgári körök ellenszenvük elfojtása közben talán még meg is vonják vállukat, és azt kérdezik: nem mindegy?
Az Orbán-kormány egyik főtanácsadója e lap egyik szerzőjétől több alkalommal is azt kérdezte, miért kell állandóan támadni az SZDSZ-t, hiszen az „halott oroszlán”? A miniszteriális leosztások, a főpolgármesteri választások, a Nemzeti Színház élére kinevezett Jordán Tamás és az MTI terén történtek alapján azonban úgy tűnik, az oroszlán ahhoz képest, hogy halott, kirobbanó formában van.
Az őzek párzási időszaka miatt van veszély az utakon
