Az ingatlant nem nyílt közbeszerzési eljárás keretében, hanem úgynevezett tárgyalásos pályázaton választották ki. A múlt héten lebonyolított verseny szépséghibája, hogy csak az Első Budai Építő Rt., a Hattyúház tulajdonosa pályázhatott, mert egyedül kapott meghívást. Értesülésünk szerint Keller László közpénzügyi államtitkár az ügyben elrendelte a vizsgálatot.
A bérleti díjat a MeH és a magyar cég euróban állapította meg, e szerint november 21-től egy évig havi nettó 83 ezer eurót, majd nettó 73 ezer eurót kell fizetni a hattyúházi albérletért. A 101 millió forint jegyzett tőkéjű Első Budai Építő Rt. 1999 júniusában került a mindössze 3 millió forint törzstőkéjű Hattyú-Invest Kft. tulajdonába. Az rt. felügyelőbizottságában Kovács Imre mellett a Vektorból jól ismert Lovas Pétert és Lovas Tamást találjuk. A cég vezérigazgatója, Bakucz Miklós, szintén régi vektoros.
A Vektor Rt. volt az a cég, amely az ÁPV Rt.-t képviselő Tocsik Mártával az önkormányzatok nevében megállapodásokat kötött 1996-ban a belterületi földjussokról. A Vektor Rt. megalapítása viszont többek között a Wallis-csoporthoz tartozó Wallis Holding Kft.-nek volt köszönhető, amelyben a vezető jogtanácsosi feladatokat Gál Zoltánné – a szocialista honatya felesége, illetve a kormányszóvivő édesanyja – látta el.
A Hattyúházat áttételesen tulajdonló Hattyú-Invest Kft. 97 százalékát a 604 millió forint törzstőkéjű Irodahasznosítási Kft. tudhatja magáénak 1998 novembere óta. E céget is Bakucz Miklós jegyzi és a Lovas testvérpár felügyeli.
Figyelemre méltó, hogy a Lovas Péter által irányított és a Lovas Tamás kisebbségi tulajdonában álló BHG-Invest Ingatlanfejlesztési Kft.-nek az Orbán-kormány idején is sikerült jó üzletet kötni egy állami megrendelővel. A HVG információi szerint a sportminisztérium tulajdonában lévő Sportfolió Kht. és a BHG-Invest Kft. által idén április végén 100 millió forint tőkével alapított Magyar Sport Háza Rt. 1,6 milliárd forintos hitelfelvételéhez nyújtott állami garanciát az előző kabinet. A Magyar Sport Háza Rt.-be az állami kht. mindössze 1 millió forinttal szállt be. A cég beruházásában a Népstadion egyik életveszélyessé vált épületét kiváltó irodaház épülne fel, amely azután különböző állami támogatásból működő sportszövetségeknek adna helyet bérleti díjért cserébe. Vagyis a 99 százalékos magáncég, a BHG-Invest állam által garantált hitelből végezné a beruházást, és a hitel visszafizetésének futamideje alatt az állam által finanszírozott sportszövetségek biztosítanák az épület kihasználtságát. A HVG értesülése szerint ezt az ügyletet a sportügyi tárca új vezetői vették górcső alá, míg a Miniszterelnöki Hivatal egyversenyzős pályázatát – lapunk értesülése szerint – a közpénzügyi államtitkárság vizsgálja.
Szexbotrány sodorja válságba a spanyol kormányt
