Döntenek a nyitva tartásról

2002. 12. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma tartja ülését a Terror Házát fenntartó alapítvány kuratóriuma, amelyen értékelik a kialakult helyzetet, többek között dönthetnek arról is, hogy a miniszterelnök ígéretének fényében milyen hosszú időre kell bezárni az év elején ideiglenesen az intézményt. Schmidt Mária főigazgató nem érti azt a Népszavában megjelent írást, amely szerint a kormány meg kívánja vizsgálni, hogy a jegyeladásból származó „summa” megtalálható-e az intézmény folyószámláján. Mint fogalmazott: a múzeum természetszerűleg főként a jegyárbevételekből működik, egyébként pedig három vizsgálatot is lefolytatott már a Terror Háza gazdálkodásával kapcsolatban az Állami Számvevőszék, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és az ÁPV Rt. Hozzátette: ennek ellenére áll elébe az esetleges további vizsgálatoknak.
Mint ismert, Pető Iván (SZDSZ) – akinek ÁVH-s édesapjáról immár kép is látható a múzeumban – javaslatának köszönhetően a Terror Házától 150 millió forint költségvetési támogatást vont meg az Országgyűlés baloldali többsége. A politikus aránytalanul nagynak ítélte a Terror Házának juttatandó 330 millió forintot a többi múzeum támogatásához képest. Schmidt Mária cáfolta ezt, s példaként említette több intézethez, múzeumhoz hasonlóan a Habsburg Történeti Intézetet, amely másokhoz hasonlóan nagyobb támogatást kap, mint 180 millió forint.
***
Kanadai lap a múzeumról. A posztkommunista baloldal még nem érzi magát annyira biztonságban, hogy megváltoztassa a Terror Háza nevét, a választások előtt ígért Megbékélés Házának – olvasható George Jonas cikkében, a National Postban, amely az egyik legnagyobb példányszámú kanadai napilap. A szerző szerint a Terror Háza megnyitása azonnal ellentéteket szült, ami a mai napig tart: a posztkommunista baloldal sértve érezte magát, mivel szerintük a múzeum nem egyenlő arányban foglalkozik a kommunizmus és a nácizmus áldozataival. Néhány zsidó szervezet azt nehezményezte, hogy háttérbe szorult a holokauszt áldozatairól való megemlékezés a múzeumban. Az újságíró a múzeum körül kialakult vitákat elemezve többek között megállapítja: a zsidóságnak manapság jobban kellene tartania a posztkommunista baloldaltól, mint a jobboldali politikai erőktől. (Cs. Sz.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.