Napi sajtószemle

2002. 12. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

National Post
A kanadai lap szerzője, George Jonas a United Press International amerikai hírügynökségének vezetőjével, John O’Sullivannel meglátogatta a budapesti Terror Házát. Jonas, miután ismerteti az Andrássy út 60. szörnyű múltját és számokkal is érzékelteti hatalmas látogatottságát, rátér arra, hogy egyes zsidó szervezetek bírálták a kiállítást, amiért az szerintük kevés teret szentel a náci bűnöknek, holott a két totális rendszer közötti párhuzam történelmi tények kérdése. Például azé, hogy a kommunisták átvették a náciktól az Andrássy úti épületet. Természetes, hogy a náci múltnak csak kis részt szenteltek, ugyanis a nyilaskeresztes rendszer négy hónapig tartott, a kommunista pedig negyven évig. De amíg a nácizmust leverték, a kommunizmus még él. A vezető kommunisták köreiben nem végeztek „nácitlanítást”, olyannyira nem, hogy ezek az emberek két hónappal a Terror Háza megnyitása után ismét választást nyertek a posztkommunista Magyarországon, és ez az ország csatlakozik ahhoz az EU-hoz, ahol a holokauszt tagadása bűn, de a Gulág tagadása virágzik. Márpedig ha Magyarország így csatlakozik, akkor valószínű, hogy ennek súlyos következményei lesznek. A Terror Házának falán látható fényképek között ott szerepelnek a posztkommunista vezetők is apjuk, nagybátyjaik, unokatestvéreik, házastársaik és barátaik társaságában. Az új miniszterelnök, Medgyessy Péter a kommunista belügy D–209-es titkosügynöke volt. A magyarországi baloldal még nem érzi magát eléggé biztonságban ahhoz, hogy a Terror Házát a Megbékélés Házára változtassa, mint ezen óhaját korábban hangoztatta. A városháza azonban mindent megtesz, hogy a Terror Házát technikai jellegű akadályokkal zaklassa. Az sem segített, hogy Nancy Goodman Brinker, a budapesti amerikai nagykövet, aki nem érti a kelet-európai történelem és politika komplexitását, nem volt hajlandó meglátogatni a Terror Házát. Márpedig ez nyilvánvaló üzenet: szerinte a posztkommunisták jelentik az antiszemitizmus és a nácizmus magyarországi újjáéledése ellen a fő bástyát. Ezzel sikerült elidegenítenie Magyarország középjobb véleményformálóit, vagyis Amerika egykori leglelkesebb támogatóit. Azokról van szó, akik a választók felét képviselik. Ugyanakkor a baloldal – az Egyesült Államok természetes ellenfele – az amerikai nagykövet e magatartása nyomán egy jottányit sem lett nagyobb barátja az Egyesült Államoknak. Nemcsak az a baj, hogy az amerikai nagykövet ilyen naiv magatartása kiábrándítja a kelet-európai centristákat a Bush-kormányból, de az is, hogy a zsidóknak Európában – és máshol is – a mai világban jobban kell félniük a politikai baloldaltól, mint a jobboldaltól. Manapság az anticionizmus álarcában megjelenő antiszemitizmus az akut veszély. A szélsőjobb tényleges ereje jelenleg nulla, de megizmosodhat, ha valaki a vörös terrort a szőnyeg alá akarja söpörni csak azért, hogy megkímélje a D–209-es és kollégái érzékenységét. Sajnos Goodman Brinker ebben nyújt segítséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.