Napi sajtószemle

2002. 12. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zeit-Fragen
Miért követnek el terrorcselekményeket az USA ellen? – Egy kérdés, amelyet az amerikai elnök nem akar megválaszolni címmel Charley Reese amerikai publicista cikkét közli címoldalon a svájci konzervatív lap. Reese szerint Bush állítása, hogy a terroristák azért támadják Amerikát, mert irigykednek az amerikaiak által élvezett szabadságra, gyermekded és abszurd. Bush pontosan tudja, hogy „közel-keleti politikánk miatt támadnak meg bennünket. Az egész világ tudja, hogy az Egyesült Államok kormánya Izrael dróton rángatott bábfigurája lett, illetve az izraeli kormány politikailag megőrült”. Reese szerint e politika feltétlen amerikai támogatása kelti az amerikaellenes gyűlöletet az arab világban. Az Irak elleni amerikai támadás az Irán elleni támadás első lépcsője. Azután Szíria következik. Az amerikaiaknak fogalmuk sincs, hogy kormányuk mibe rángatja bele őket, és mivel az amerikai sajtó nagy része a kormány pincsikutyája, ezt az amerikaiak csak akkor veszik majd észre, ha már késő lesz.

The Guardian
Elie Wiesel, a Nobel-békedíj korábbi kitüntetettje a baloldali brit lapban írt cikkében a Szaddám Husszein elleni háború mellett száll síkra. A szerző meg van győződve arról, hogy az iraki diktátornak akkor is vannak tömegpusztító fegyverei, ha az ellenőrök azt nem találják meg.
*
Az Iszlám Népének vezetője, Louis Farrakhan műholdas, élő közvetítéssel érte el a beszédének meghallgatására az angliai Hammersmith egyik mozijában összegyűlt 1700 feketét. A hazájában antiszemitizmussal is vádolt afroamerikait 17 évre kitiltották Nagy-Britanniából. Farrakhan beszédének legelején azonnal a kitiltást támadta. Kijelentette azt is, hogy Nagy-Britannia gyarmati története „sátáni” és hogy London azért akarja őt távol tartani, mert fél, hogy jelenléte nyomán a feketék felszabadítanák magukat a fehérek elnyomása alól. A hallgatóság felállva éljenezte Farrakhant, aki szerint Nagy-Britanniának – mint vezető gyarmati hatalomnak és rabszolgakereskedő országnak – a hatása még ma is érezhető a fekete társadalmon, ahogyan a „görény bűze”: „tökéletesen le kell mosnunk magunkat. Meg kell mosnunk magunkat azt követően, hogy ágyba bújtunk a sátánnal”. A brit hatóságok azért tiltották ki Farrakhant Angliából, mert attól tartanak, jelenléte zavargásokhoz vezetne. Farrakhan cáfolta, hogy beszéde bárkit is erőszakra ösztönzött volna: „Egyetlen embert nem tudnak mutatni, akit követőim fizikailag bántottak volna”– mondta. A beszéd elhangzása után több fekete lelkesen nyilatkozott Farrakhanról a Guardiannek. Egy 34 éves színész azt mondta: „Helytelen valakit kitiltani a szólásszabadság korában. A fehérek attól félnek, hogy a feketék emancipálódnak.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.