The Guardian
Az Egyesült Államok autópályáin és autóútjain gyakorlatilag már alig-alig találhatók stopposok. Az autósok félelme véget vetett az egykori amerikai stoppos kultúrának – írja a baloldali brit lap.
*
Izraelt azzal vádolják, hogy hebroni ingatlanokat sajátít ki címmel a lap a helyszínről küldött tudósításában azt írja, megindult két zsidó telep közötti úton a palesztin otthonok szétrombolására való felkészülés. A bibliai időket idéző kacskaringós utcát övező házak falán Dávid-csillagok láthatók és feliratok, amelyek minden arab megölésére buzdítanak. A házából való kiűzetésére váró egyik palesztin, a 91 éves Radeb Dzsaber, aki születésétől fogva az Al-Haram utcában élt, ezt mondta a tudósítónak: „Itt éltem a törökök, a britek és a jordánok uralma alatt. De most a legrosszabb. Állandó a kijárási tilalom. Amikor meglátnak bennünket, szidalmaznak. Kutyának és szemétládának hívnak bennünket.”
Le Monde diplomatique
A földkerekség egyik legbefolyásosabb, baloldali havilapja címoldalas cikkében azt írja, világszerte egyre inkább koncentrálódik a médiatulajdon, miközben az információ minőségét lábbal tapossák.
*
Washington Bagdad ellen és Az ENSZ túszul ejtve címmel a folyóirat szintén címoldalas cikkében támadja az Egyesült Államokat, amely kizárólag csak Irakot akarja megbüntetni azért, mert az nem tart be ENSZ-határozatokat, holott büntetlenül hagyja Izraelt, Indiát, Pakisztánt, Marokkót és Törökországot, amelyek szintén fittyet hánynak a világszervezet döntéseire.
*
Nagy terjedelmű cikkben támadja a lap azokat az értelmiségieket, akik semmilyen eszköztől nem riadnak vissza, hogy az Izraelt jogosan bíráló újságírókat zaklassák, fenyegessék és perek sorozatát indítsák ellenük. Verbális taktikájuk a „rágalmazz, rágalmazz, majd csak ragad a vádakból valami”. Egy tévés újságírót azért üldöztek, mert egy palesztin kisfiú megölését „merészelte” lencsevégre kapni. Egy másik újságíró – akit már többször halálosan is megfenyegettek – kijelentette: úgy érzi, mintha a „fatvát” rendelték volna el ellene antiszemitázói. A párizsi izraeli nagykövet és zsidó vezetők, valamint a francia zsidó újságírók szövetségének elnöke egyenesen lemondásra szólította fel a tekintélyes Nemzetközi Kutatások és Stratégiák Intézetének igazgatóját, Pascal Boniface-t.
Sikertelenül. Sőt: a megindított pereket sorra a megtámadottak nyerik. Az egyik pernyertes, Daniel Mermet meghurcolásáról Egy embert besározni címmel ír könyvet.
Az elérni kívánt hatás meg általában pontosan az ellenkező: a közvélemény-kutatások szerint a francia lakosság egyre növekvő aránya ad igazat a palesztinoknak és ítéli el az izraelieket a két fél konfliktusában.
Robert C. Castel: Ha zsidókról van szó, akkor mindent lehet
