Helsingin Sanomat
Najef herceg, Szaúd-Arábia belügyminisztere azt állította – írja újsághírekre hivatkozva a vezető finn lap –, hogy az Egyesült Államok ellen tavaly szeptember 11-én elkövetett terrortámadások mögött zsidók állnak. A herceg szerint a támadás megtervezésében olyan zsidók is részt vettek, akik azt akarták elérni, hogy az amerikaiakat az arabok és a muzulmánok ellen hangolják. Najef személyesen volt felelős a terrorcsapás esetleges szaúdi hátterének kivizsgálásáért.
*
Észtország alighanem jövő őszre halasztja az európai uniós csatalkozás ügyében tartandó népszavazást. Az észt parlament alkotmányügyi bizottságának elnöke, Indrek Meelak szerint ez lehetővé teszi, hogy az észt emberek alaposan megismerkedhessenek a tagsági szerződés tartalmával és jelentőségével. A bizottság a népszavazás megtartását szeptember 14-re javasolja. Az EU-tagságot pártolók aránya a korábbi csökkenéssel szemben most 57 százalékra emelkedett.
Arab News
Turki Al-Faiszal herceg, a szaúdi királyság hírszerzésének korábbi főnöke és leendő londoni nagykövete kijelentette, az amerikai állításokkal szemben a szaúdi királyi család sohasem adott pénzt terrorista csoportoknak.
The Daily Star
Izrael attól tart, hogy az al-Kaida terroristái nemcsak turistáit veszik célba, hanem külföldre utazó sportolóit is. Főként most, hogy kiderült, tavaly októberben sikerült elhárítani Máltán egy izraeli labdarúgócsapat ellen tervezett merényletet, amelyet az al-Kaida akart végrehajtani. Az izraeli labdarúgó-szövetség elnöke fél attól, hogy a most kiderült merényletkísérlet miatt nem fogják külföldre hívni Izrael sportolóit, mert az egész világon terrortámadás veszélye fenyegeti őket.
The Guardian
Jót tesz a globális felmelegedés – állítja a baloldali brit lapban megjelent írás, amely szerint az üvegházi hatással semmi baj sincs. Hasonló felmelegedésre már számtalan példa volt a történelemben. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a globális felmelegedésnek nincsenek hátulütői. Mint például az, hogy olyan alacsonyan fekvő országokat, mint Bangladest és különböző csendes-óceáni szigeteket elönti majd a tenger vize. De a gazdag nemzeteknek a felelőssége, hogy az érintetteket segítsék, ugyanis a fejlett országok szén-dioxid-kibocsátása az oka a globális felmelegedésnek. Ugyanakkor Florida nagy része is elmocsarasodhat, száz év alatt Miamit elöntheti a tenger. Csakhogy száz évvel ezelőtt Miami helyén gyakorlatilag semmi nem volt. Az ilyen lassú változásokra mindig is volt példa az emberi történelemben.
Jó hír: megszűnhetnek a dugók az M7-esen
