Napi sajtószemle

2002. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Helsingin Sanomat
Najef herceg, Szaúd-Arábia belügyminisztere azt állította – írja újsághírekre hivatkozva a vezető finn lap –, hogy az Egyesült Államok ellen tavaly szeptember 11-én elkövetett terrortámadások mögött zsidók állnak. A herceg szerint a támadás megtervezésében olyan zsidók is részt vettek, akik azt akarták elérni, hogy az amerikaiakat az arabok és a muzulmánok ellen hangolják. Najef személyesen volt felelős a terrorcsapás esetleges szaúdi hátterének kivizsgálásáért.
*
Észtország alighanem jövő őszre halasztja az európai uniós csatalkozás ügyében tartandó népszavazást. Az észt parlament alkotmányügyi bizottságának elnöke, Indrek Meelak szerint ez lehetővé teszi, hogy az észt emberek alaposan megismerkedhessenek a tagsági szerződés tartalmával és jelentőségével. A bizottság a népszavazás megtartását szeptember 14-re javasolja. Az EU-tagságot pártolók aránya a korábbi csökkenéssel szemben most 57 százalékra emelkedett.

Arab News
Turki Al-Faiszal herceg, a szaúdi királyság hírszerzésének korábbi főnöke és leendő londoni nagykövete kijelentette, az amerikai állításokkal szemben a szaúdi királyi család sohasem adott pénzt terrorista csoportoknak.

The Daily Star
Izrael attól tart, hogy az al-Kaida terroristái nemcsak turistáit veszik célba, hanem külföldre utazó sportolóit is. Főként most, hogy kiderült, tavaly októberben sikerült elhárítani Máltán egy izraeli labdarúgócsapat ellen tervezett merényletet, amelyet az al-Kaida akart végrehajtani. Az izraeli labdarúgó-szövetség elnöke fél attól, hogy a most kiderült merényletkísérlet miatt nem fogják külföldre hívni Izrael sportolóit, mert az egész világon terrortámadás veszélye fenyegeti őket.

The Guardian
Jót tesz a globális felmelegedés – állítja a baloldali brit lapban megjelent írás, amely szerint az üvegházi hatással semmi baj sincs. Hasonló felmelegedésre már számtalan példa volt a történelemben. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a globális felmelegedésnek nincsenek hátulütői. Mint például az, hogy olyan alacsonyan fekvő országokat, mint Bangladest és különböző csendes-óceáni szigeteket elönti majd a tenger vize. De a gazdag nemzeteknek a felelőssége, hogy az érintetteket segítsék, ugyanis a fejlett országok szén-dioxid-kibocsátása az oka a globális felmelegedésnek. Ugyanakkor Florida nagy része is elmocsarasodhat, száz év alatt Miamit elöntheti a tenger. Csakhogy száz évvel ezelőtt Miami helyén gyakorlatilag semmi nem volt. Az ilyen lassú változásokra mindig is volt példa az emberi történelemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.