Pénzügyi támadás a Terror Háza ellen

Elképzelhető, hogy korlátozott nyitvatartási időt kell bevezetni a Terror Házában, mert az Országgyűlés elfogadta Pető Iván (SZDSZ) azon javaslatát, amely szerint a múzeum éves költségvetési támogatása évi 330 millióról 180 millió forintra csökken. A kormánytagok többsége – köztük Medgyessy Péter miniszterelnök – nemmel szavazott az indítványra. A képviselő javaslatát 161-en támogatták a jelen lévő MSZP-s, illetve SZDSZ-es képviselők közül, 32-en szavaztak nemmel, s ketten tartózkodtak.

2002. 12. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ellenzék nem vett részt a szavazáson, mivel korábban egy súlyos konfliktus miatt kivonult az ülésteremből. Medgyessy Péter kormányfő előzőleg kijelentette: az intézményt nem nevezik át, s nem állítanak akadályt működése elé. Ismeretes: Kovács László MSZP-elnök viszont nem sokkal a februári megnyitó után közölte: ha a párt nyer a választásokon, a Terror Házát átkeresztelik.
Schmidt Mária, a múzeum főigazgatója lapunk érdeklődésére kijelentette: megdöbbentette a szavazási eredmény. Azt gondolta: Medgyessy Terror Házában tett látogatása után nem próbálják meg ellehetetleníteni az intézményt. Azzal kapcsolatban, hogy a kormánytagok nem támogatták Pető javaslatát, elmondta: úgy látszik, hogy az országot nem a kormány, hanem a parlamenti SZDSZ-frakció vezeti.
*
Schmidt Mária egyébként összehívta az intézményt felügyelő kuratóriumot, amely dönteni fog az esetleges lépésekről. A főigazgató korábban kifejtette: beperli a magyar államot, ha nem teljesíti az előző ciklusban kötött szerződést, amely évi 330 millió forintot szán a múzeumnak. Elképzelhetőnek tartotta azt is, hogy korlátozni kell a Terror Háza nyitva tartását.
A múzeum költségvetésének megkurtítását Pető korábban azzal indokolta: az intézmény a szabad- és ünnepnapokat leszámítva napi egymillió forintos támogatást kap. Úgy vélte, miközben a többi hasonló intézmény működési zavarokkal küzd, nem indokolt, hogy az intézmény nyilvánvaló politikai juttatásként kiemelt támogatásban részesüljön. A Schmidt által vezetett másik két intézmény, a XX. Század Intézet és a XXI. Század Intézet támogatását már az eredeti költségvetési javaslat jelentősen csökkentette.
Felháborítónak tartja Szalai Annamária (Fidesz), hogy éppen az Országgyűlés kulturális bizottságának elnöke tett javaslatot az ország leglátogatottabb múzeumának ellehetetlenítésére. Biztosan nem jó látni a szabad demokrata politikusnak ávós szülei nevét a múzeum falán – vélekedett. Különösnek tartja a kormánypártok döntését, mert bár a Terror Háza létrejötte óta a baloldal célkeresztjébe került, Medgyessy nemrégiben mégsem ezt ígérte. Hasonlóképpen vélekedett Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője is. A párt elfogadhatatlannak ítéli az indítványt, ami a múzeum működését alapjaiban veszélyezteti. „Stílus kérdése, hogy egy olyan képviselő terjesztette be a javaslatot, akinek hozzátartozói szerepelnek a kiállított anyagban” – jegyezte meg Herényi. Göndör István (MSZP) frakcióvezető-helyettes nem kommentált, Pető Iván pedig nem nyilatkozott lapunknak.
*
Az Orbán Viktor által vezetett Szövetség a Nemzetért Polgári Kör döbbenettel veszi tudomásul a múzeum költségvetésének radikális csökkentését. Közleményükben így fogalmaznak: „a diktatúrák kárvallottjainak arculcsapása az is, hogy a javaslat előterjesztője egy olyan személy volt, aki családjának tagja a kommunista diktatúra elnyomó erőszakszervezetének tagja, a rendszer haszonélvezője volt.” A polgári kör az emlékezés esélyegyenlőségét kéri a kormánytól, s a támogatás más forrásból történő pótlását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.