The Guardian
Egy kontinens szégyene című, gigantikus méretű cikkében a baloldali brit lap a Kelet-Európában élő cigányság sorsával foglalkozik. Gary Young először a Paksról Németkér faluba űzött Kolompárékkal találkozik, akiket a polgármester által is felheccelt helyiek „Menjetek vissza Indiába!” kiáltásokkal fogadtak, amikor új helyükre akartak költözni. A tudósító azt is megemlíti, hogy Zámolyról is elüldözték a romákat. Az újságíró egyik forrása a Soros György támogatásával működő Nyílt Társadalom Alapítvány roma részvételi programja.
*
A Coca-Cola bojkottjára szólítók új kedvelt itala, a Mecca-Cola bomba üzletté vált. A Mecca-italon olvasható felirat: „Ne igyál bután, igyál elkötelezetten!” A kólát forgalmazó cég a nyereségének 10 százalékát egy – palesztin gyermekeket támogató – jótékonysági alapítvány számlájára utalja át. A két hónappal ezelőtt Franciaországban piacra dobott italból a cég már több mint kétmillió üveget adott el másfél literes termékéből, ami a vállalat szóvivője szerint „kis gesztus az amerikai imperializmus és külpolitika ellen”. A cég alig bírja teljesíteni a megrendeléseket: máris 16 millió üveg előrendelésük van. Az angliai Birminghamben beindult a helyi palackozás. Franciaországban az Auchan-lánc két párizsi szupermarketje is rendelt a Mecca-Colából.
*
Igencsak ritka, amikor a Guardian másodközlésre hajlandó. Most kivételt tett. Minden kommentár nélkül közli Tom Paulin oxfordi költő eposzi hosszúságú, aktuálpolitikai költeményét, amely először a London Review of Books nevű irodalmi folyóiratban jelent meg. Paulin nemrégiben vihart kavart azzal, hogy kijelentette, a megszállt telepeken élő zsidó telepeseket le kellene lőni. A költemény felháborodott, epikus válasz arra, hogy antiszemitának merik nevezni. Néhány sor a hosszú versből, amely az Irakkal kapcsolatos vádak után áll: „Izraelnek is van bombája, de józanul senkinek nem jutna eszébe, hogy ezért az országot a tengerbe kellene hajtani.”
Herald Tribune
Egyre intenzívebbé válik a dél-koreaiak Amerika-ellenessége, írja a globális amerikai lap. A Dél-Koreában állomásozó amerikai katonákkal gyakran történik meg, hogy leköpik, durván szidalmazzák vagy megütik őket.
Ha'Aretz
Az izraeli lap beszámol arról, hogy a Sorbonne-rendszer 6-os számú egyeteme Párizsban úgy döntött, bojkottra szólít fel izraeli tudósok és egyetemi tanárok ellen. A döntést miniszterek is elítélték. Most a 7-es számú egyetem döntésére várnak az ügyben. A francia egyetemek az amerikai egyetemekről indult mozgalom nyomában lépdelnek: a Harvardon, a Princetonon és Amerika egyéb elit egyetemein követelik, hogy Izraelben működő cégek szüntessék be ottani beruházásaikat tiltakozásul a zsidó állam palesztinpolitikája miatt.
A Real Madrid Spanyolországban soha nem látott összeget fizetett egy balhátvédért
