The Guardian
A lapnak az év első napján megjelenő száma Tony Blair miniszterelnök újévi beszédéből annak szokatlanul borús tónusát emeli ki. A brit népnek fel kell készülnie nemcsak egy készülődő háborúra és a globális terrorra, de – ami legalább oly súlyos veszélyeket rejt magában – a világgazdaság kényes helyzete által teremtett veszélyekre is. A baloldali lap a kormányfő beszédének azt a részét is hangsúlyozza, amelyben figyelmeztet – és ezzel diszkrét üzenetet küldve Washington címére –, hogy a Közel-Keletről tartott londoni konferenciája a világ közvéleményéért folytatott csatában létfontosságúbb, mint ahogyan azt a Bush-kormány gondolja. „A békefolyamatot erőltetnünk kell, mert máskülönben bűnösnek találtatunk pontosan azon kettős mércében, amelynek használatával vádolnak bennünket”. Értsd: a palesztin–izraeli kérdés rendezését Blair elsőrendű szempontnak tekinti.
*
A lap külföldi tudósítói által küldött beszámolók közül fő helyet biztosít egy jeruzsálemi általános iskolából küldött tudósításnak, amelyből kiderül, a gyerekeknek elmondják, az ideggáztól kell leginkább tartaniuk, mert azt szűri ki legnehezebben a szétosztott gázálarc. A tudósító hozzáteszi: a palesztin gyerekeknek nem jut gázálarc az iraki háborúra történő felkészülésben.
*
A német kormány egyre nevetségesebbé válik választói szemében, amiért egyszer ezt, másszor azt mondja az iraki háború ügyében. A múlt hét végén a Schröder-kormány még az iraki háború ellen volt – még arra az esetre is, ha arra az ENSZ Biztonsági Tanácsa áldását adná. Ugyanakkor nem zárta ki annak lehetőségét, hogy e tanács német képviselője az iraki háború mellett tenné le voksát. Németország január elsejével két éven át a Biztonsági Tanács nem állandó tagja lesz. Schröder a választási kampány idején állandóan „Washington kalandjaként” beszélt az iraki háborúról. A szociáldemokrata kancellár fokozatos pálfordulása feldühítette a külügyminiszterét is adó pacifista zöldek pártját.
YellowTimes.org
„Vihar egy pohár vízben”. Ekként kommentálja az alternatív honlap azt a botrányt, amelyet a Harvard Egyetem zsidó szervezetei kavartak, amiért Ron Paulin, oxfordi költő előadást tarthatott az egyetem angol tanszékén. Paulin ugyanis egy egyiptomi magazinnak adott interjújában azt mondta, hogy a megszállt palesztin területeken élő brooklyni születésű zsidók nácik, és le kellene lőni őket. A szerző szerint Paulin kijelentésén nem szabad felháborodni, hiszen az oda települő zsidó fundamentalisták nem csak rasszista módon viselkednek és beszélnek, de a palesztinok ellen folyamatosan terrorcselekményeket is végrehajtanak, csakúgy mint maga az izraeli állam. Márpedig a megszállottaknak régóta joguk bármilyen fegyverrel harcolni – írja a cikk szerzője.
Első wimbledoni döntőjében azonnal bosszút állt Párizsért a világelső
