Napi sajtószemle

2003. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Guardian
Mennyire meggyőző az al-Kaida és Irak közötti kapcsolat? – teszi fel a kérdést a baloldali brit lap három tudósítója, akik kitűnő kapcsolataik felhasználásával bizonyítják: az elemzett „bizonyítékok” nem meggyőzőek. Pedig az amerikaiak nagyon igyekeztek. Paul Wolfowitz védelmi miniszterhelyettes, az iraki háború egyik ösztönzője elküldte James Woolseyt, a CIA volt igazgatóját az angliai Swansea-be. A célja egy olyan bizonyíték megszerzése volt, amely alátámasztotta volna azt az elméletet, hogy Ramzi Juszszev – akit 1993-ban elítéltek a Világkereskedelmi Központban elkövetett robbantásért – ugyanaz az iraki, aki Walesben volt diák. Woolsey üres kézzel tért haza. „A két ember ujjlenyomata teljesen eltérő volt” – közölte az esetet ismerő forrás a Guardian egyik újságírójának.

Iltalenti
Az amerikai áruk bojkottjára szólít fel a világszerte ismert John Galtung norvég békekutató, szociológus a finn lapban. Most, hogy beindult az amerikai háborús propagandagépezet, egyre több nyugati országban nő az Amerika-ellenesség. Sokan gondolkodnak azon, hogy mit lehetne tenni, ami kézzelfoghatóan is kifejezi érzésüket. Galtung véleménye az, hogy az amerikai áruk bojkottja a legjobb módja az amerikai politika ellenzésének. „Mi a neoliberalizmus leggyengébb pontja? Természetesen annak a legcsodáltabb eszméje: a fogyasztó választási szabadsága… „Amennyiben ellenzed az amerikaiak háborús szándékait és gazdaságpolitikáját, legjobb, ha azonmód befejezed az amerikai áruk vásárlását. Felejtsd el tehát a McDonald’st, a kólát, az amerikai kocsikat, ruhákat, mindent”. Galtung azzal biztatja olvasóit, hogy az amerikai piacok óriási volta miatt már a néhány százalékot kitevő fogyasztói bojkott is érzékenyen hatna.

Frankfurter Allgemeine
Az elnök és a pápa beszéde címen, Politikai teológia I. és II. alcímen a vezető konzervatív német lap a világ első számú világi és első számú vallási vezetőjének Irakkal kapcsolatos beszédét elemzi, ami után szintézist alkot. Annak lényege: Bush elnök háborúra felhívó beszéde olyan „globális” szöveg, amelyből kiütköznek a pártpolitikai érdekek, míg II. János Pál pápának a békét sürgető megnyilatkozása „egyetmes” érvényű. Hogy mi a különbség a „globális” és az „egyetemes” között? Bush esetében az egyetemes értékeket mindig valami a háttérbe szorítja. Nevezetesen republikánus vonala és Amerika érdekei. Bush már sokszor szakított az univerzális magatartással, mint Kiotó (környezetvédelmi világegyezmény) vagy a hadifoglyokkal való bánásmód esetében. A pápa viszont nem hajlandó elfogadni, hogy a háborút szintén „eszköznek” használják. A katolikus egyház fejének az ember jogai mindig az emberi lélek szempontjából fontosak. Amikor a pápa a háborúra nemet mond, igent mond az életre, amely a katolikus egyház alapvető, egyetemes tanítása, és nem „globálisnak” beállított érdek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.