Úgy tudjuk: a több százmillió forintos csalással meggyanúsított üzletember ellen a nemzetközi elfogatóparancs még érvényben van.
A Nádor Rt. vezetője ellen korábban csalás, csempészet és engedély nélküli külkereskedelmi tevékenység gyanúja miatt indult nyomozás. Ismert, még a tavalyi országgyűlési választások előtt rendelték el az MSZP közeli vállalkozó körözését, akit a rendőrség több százmillió forintos csalással gyanúsíott. A Szász András vezette Nádor Rt. még a Horn-kormány idején kapott megbízatást a Nemzetbiztonsági Szakszolgálattól titkosszolgálati eszközök – köztük a mobiltelefonok lehallgatására alkalmas berendezések – beszerzésére. A beruházáshoz az akkor teljesen állami tulajdonú, az Erős János vezette Kereskedelmi és Hitelbank nyújtott 33 millió dolláros áthidaló devizahitelt.
*
Úgy tudjuk: a nemzetbiztonsági bizottság és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal feljelentése nyomán indult rendőrségi nyomozás azt állapította meg korábban, hogy a hitelből a Nádor Rt. csak 21 millió dollárt használt fel, a többivel a gyanú szerint nem tudott elszámolni.
Tegnap a nemzetbiztonsági bizottság többségének megítélése szerint nem történt semmi olyan új fejlemény, amely következtében indokolt volt a nyomozás megszüntetése. Répássy Róbert, a testület fideszes tagja elmondta: a nyomozóhatóság véleményét egy olyan nyilatkozat változtatta meg, amelyet a Nádor Rt. vezetője tett közjegyző előtt, s juttatott el ügyvédjén keresztül a rendőrségnek. Az ellenzéki képviselő szerint ugyanakkor ez a nyilatkozat érdemben nem változtatott az eddigi gyanúkon, ezért tették meg a panaszt az ügyészségnél. Megjegyezte: Szász András egészen mostanáig nem jelent meg a hatóságok előtt, és korábban a Nádor-albizottságnál sem. Mint kérdésünkre fogalmazott: egyértelmű, hogy az MSZP politikai okok miatt nem szavazta meg indítványukat, mint ahogy vélhetően ugyanilyen okok miatt szüntették meg szerinte a kormányváltás után az eljárást Szász András ellen.
Tóth Károly, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista alelnöke őszinte sajnálatát fejezte ki, hogy az SZDSZ részéről is megszavazták a panasztevést.
Lapunk úgy tudja, hogy csempészés és engedély nélküli külkereskedelmi tevékenység miatt azért indult korábban eljárás a Nádor Rt. vezetője ellen, mert a cég a titkosszolgálati lehallgató berendezéseket úgy hozta be Magyarországra, hogy csak hivatkozott az orosz államadósság lebontására. Az üzletkötés idején azonban sem az államadósság lebontására, sem a behozatalra vonatkozóan nem volt érvényes szerződése. Értesülésünk szerint a hazai nyomozás megszüntetése ellenére a nemzetközi elfogatóparancs még érvényben van Szász András ellen, s ha az ügyészség folytatja a nyomozást a Nádor Rt. beszerzéseinek ügyében, akkor az továbbra is hatályban marad.
Beszámoltunk egyébként arról is, hogy Demeter Ervin volt titkosszolgálatokat felügyelő miniszternek még az előző ciklusban tett egy alkuajánlatot Szász András, amelynek az volt a lényege: ha megszüntetik ellene a rendőrségi eljárást, akkor ő a magyar államnak visszaszerez bizonyos kintlevőségeket. A fideszes miniszter nem fogadta el a felajánlást.
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is