Algyő, szép remények

–
2003. 03. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rekordszintű, 66,3 milliárd forintos nettó eredménnyel zárta a Mol Rt. a 2002-es évet. Örömteli bejelentés, amelyet azonban jó néhány településen bizonyosan fanyalogva fogadtak. A nemzeti olajtársaság ugyanis 2,28 milliárd forintot kér vissza több száz önkormányzattól, mert a 2001-es adóévben helytelenül számították ki a településeknek járó helyi iparűzési adót. Felkay György, a Mol Rt. kommunikációs vezetője elárulta: a tévedés abból fakadt, hogy pontatlanul állapították meg a cég adóalapját, továbbá a számításokban nem vették figyelembe az összes leírható költséget. A Mol iparűzésiadó-kötelezettsége egyébként 6,5 milliárd forint, vagyis a hiba a teljes összeg közel 30 százalékát teszi ki.
A tévedés nem rázta meg az érintett önkormányzatok többségét, mivel esetükben csupán pár ezer forintról van szó. Harminchárom helyhatóság pénzügyi szakembereinek viszont jelentős, tízmillió és félmilliárd forint közötti, a visszafizetésből származó költségvetési hiányt kell kezelniük.
A legnagyobb kiesés Százhalombattán, Budapesten, Algyőn, Tiszaújvárosban, Szegeden és Szolnokon okozhat problémát.
Százhalombatta önkormányzatának vezetése a könyvelési hiba bejelentését követő napon megkezdte a tárgyalásokat a Mol Rt. képviselőivel az összesen 930 millió forint iparűzési adó sorsáról. Benedek László polgármester arról tájékoztatott, hogy a Mol Rt. által visszakért összeg a 17 ezer lakosú Százhalombatta költségvetésének egyötödét teszi ki, ezért a gyors visszafizetés gazdasági bizonytalanságot idézne elő a városban.
Csongrád megyében legalább húsz települést érint a túlfizetés. Piri József, a Csongrád megyében a legnagyobb összeggel, mintegy 120 millió forinttal érintett Algyő nagyközség polgármestere elmondta: több önkormányzat költségvetését felborítaná, ha a tavalyelőtt elköltött pénzt most egy összegben kellene visszafizetni. Piri József szerint a településeknek nem pusztán az összeg visszafizetése jelent gondot, 2001-ben ugyanis több önkormányzat azért esett el az állami támogatásoktól, mert a Mol által fizetett iparűzési adó megemelte önálló bevételüket. Vagyis ha visszafizetnék is az olajtársaság pénzét, az elmaradt pályázatokból származó veszteségeiket senki sem téríti meg.
A zalaegerszegi önkormányzattól több tízmillió forintot igényel vissza a Mol Rt. Gyimesi Endre, Zalaegerszeg polgármestere kifejtette, hogy véleménye szerint amennyiben a településeket önhibájukon kívül kár éri, a központi költségvetésnek kellene pótolnia az önkormányzatok kieső bevételeit.
A Mol Rt. február 21-én jelentette be, hogy lehetővé teszi: az önkormányzatok halasztottan és kamatmentesen fizessék vissza a helyi iparűzésiadó-többletbevételüket. A Mol Rt. azért döntött így, mert a 2003-as központi költségvetés lezárását követően az érintett települések már nem tudnak olyan forrásokhoz jutni, amelyekből rendezhetnék az adó visszafizetését. A Mol Rt. azzal is segíteni kívánja az önkormányzatokat, hogy nem számít fel késedelmi kamatot a visszakért öszszegekre. Így lehetővé válik, hogy az önkormányzatok a jövő évi költségvetésük tervezésekor tudjanak dönteni a visszafizetésről – áll a cég közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.