Rekordszintű, 66,3 milliárd forintos nettó eredménnyel zárta a Mol Rt. a 2002-es évet. Örömteli bejelentés, amelyet azonban jó néhány településen bizonyosan fanyalogva fogadtak. A nemzeti olajtársaság ugyanis 2,28 milliárd forintot kér vissza több száz önkormányzattól, mert a 2001-es adóévben helytelenül számították ki a településeknek járó helyi iparűzési adót. Felkay György, a Mol Rt. kommunikációs vezetője elárulta: a tévedés abból fakadt, hogy pontatlanul állapították meg a cég adóalapját, továbbá a számításokban nem vették figyelembe az összes leírható költséget. A Mol iparűzésiadó-kötelezettsége egyébként 6,5 milliárd forint, vagyis a hiba a teljes összeg közel 30 százalékát teszi ki.
A tévedés nem rázta meg az érintett önkormányzatok többségét, mivel esetükben csupán pár ezer forintról van szó. Harminchárom helyhatóság pénzügyi szakembereinek viszont jelentős, tízmillió és félmilliárd forint közötti, a visszafizetésből származó költségvetési hiányt kell kezelniük.
A legnagyobb kiesés Százhalombattán, Budapesten, Algyőn, Tiszaújvárosban, Szegeden és Szolnokon okozhat problémát.
Százhalombatta önkormányzatának vezetése a könyvelési hiba bejelentését követő napon megkezdte a tárgyalásokat a Mol Rt. képviselőivel az összesen 930 millió forint iparűzési adó sorsáról. Benedek László polgármester arról tájékoztatott, hogy a Mol Rt. által visszakért összeg a 17 ezer lakosú Százhalombatta költségvetésének egyötödét teszi ki, ezért a gyors visszafizetés gazdasági bizonytalanságot idézne elő a városban.
Csongrád megyében legalább húsz települést érint a túlfizetés. Piri József, a Csongrád megyében a legnagyobb összeggel, mintegy 120 millió forinttal érintett Algyő nagyközség polgármestere elmondta: több önkormányzat költségvetését felborítaná, ha a tavalyelőtt elköltött pénzt most egy összegben kellene visszafizetni. Piri József szerint a településeknek nem pusztán az összeg visszafizetése jelent gondot, 2001-ben ugyanis több önkormányzat azért esett el az állami támogatásoktól, mert a Mol által fizetett iparűzési adó megemelte önálló bevételüket. Vagyis ha visszafizetnék is az olajtársaság pénzét, az elmaradt pályázatokból származó veszteségeiket senki sem téríti meg.
A zalaegerszegi önkormányzattól több tízmillió forintot igényel vissza a Mol Rt. Gyimesi Endre, Zalaegerszeg polgármestere kifejtette, hogy véleménye szerint amennyiben a településeket önhibájukon kívül kár éri, a központi költségvetésnek kellene pótolnia az önkormányzatok kieső bevételeit.
A Mol Rt. február 21-én jelentette be, hogy lehetővé teszi: az önkormányzatok halasztottan és kamatmentesen fizessék vissza a helyi iparűzésiadó-többletbevételüket. A Mol Rt. azért döntött így, mert a 2003-as központi költségvetés lezárását követően az érintett települések már nem tudnak olyan forrásokhoz jutni, amelyekből rendezhetnék az adó visszafizetését. A Mol Rt. azzal is segíteni kívánja az önkormányzatokat, hogy nem számít fel késedelmi kamatot a visszakért öszszegekre. Így lehetővé válik, hogy az önkormányzatok a jövő évi költségvetésük tervezésekor tudjanak dönteni a visszafizetésről – áll a cég közleményében.

Olyan ritka betegséggel küzd az esőgyerek, amivel korábban az orvosok sem találkoztak