Az író a háborúban

Sándor György
2003. 03. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

MIT CSELEKEDJÉK
AZ ÍRÓ EGY ÚJ HÁBORÚBAN?
A háborús veszedelem elhárítására vagy meggátlására? Azt hiszem, erre gyönge – így Kosztolányi. Módjában sincs az írónak, hogy akaratát keresztülvigye. A nyilvánosság leghathatósabb eszköze – a sajtó, a rádió, sőt maga a könyvkiadó vállalat is – nem az övé. (Csak azért se írom ide, hogy még nem volt tévé.) Ezek csak vendégül látják az írót, akkor, amikor alkalmasnak vélik a maguk céljára, de nem föltétlenül kíváncsiak rá, mint valami szellemi fensőbbségre, akinek a véleménye már irányító parancs is. Tekintélye nincs. A hatalom és tőke esetleg rokonszenvvel kísérheti működését, de esetleg teljesen elzárhatja útját a közösséghez. (Itt kellene abbahagyni Kosztolányit, mert innen megint „népszerűtlen”.) Nyugtalanul aludnék, ha a világ sorsát az író kezére bíznák. Sok kitűnő alkotót ismerek itthon és külföldön is. Akadnak köztük eszesek, de akadnak olyan buták, mint a tök és olyan hiúk, akik azonnal átnyújtanának az ellenségnek egy egész gyarmatot, mihelyt az hivatalos átiratban megdicsérné egyik hasonlatukat. (Lehet, hogy más számára nem, de számomra – mivel telitalálat – ez a „népszerűtlen”.) Ha van valaki, aki nem született vezérnek, az író az. (Akkor viszont a vezérek ne írjanak… az íróknak beszédet.) (Fordítva se… vegyenek fel horribilis összegeket.) A napokban várható el-Huszein harmadik regényének megjelenése (s. v. k. = saját véres kezével). A Mateus Rose nem áldozatainak vércsoportja, hanem a diktátor kedvenc bora… (hogy ezt Váncsa honnan tudja? „Fusson, akinek nincs bora, / Ez a fekete…” humor ma?!)
Az íróhoz csak a „kis” kérdések méltók. Hagyjuk a nagy kérdéseket azoknak, akik mindig a lényeget bolygatják, és épp ezért sohase férkőzhetnek közelébe a szélhámosoknak, a félművelteknek és a kontár íróknak. Ezek kisebb dolgokhoz nem is nyúlnak hozzá, mint Élet, Halál, Társadalom, Jövő, Megváltás, Túlvilág, s mindenről valami bizonyosat állítanak abban a hiszemben, hogy a „nagy” dolgok feszegetése már magában is „nagy” dolog. Ezek nincsenek tisztában mesterségünkkel, mely csak kerülő úton, agyafúrt vargabetűkkel ragadhatja meg a mélységet az áldott felülettel és fölszínnel, az általánost az egyessel és a nagyot a kicsinnyel. (Mivel nem vagyok író, máris folytatom, elkezdem.)
Új regényt írok: A félholtra vert árboc. (Nem jó, ennek még van valami köze a háborúban nélkülözhetetlen brutalitáshoz.) Akkor legyen a regénycím: Mért kullognak a matadorok. (Terepszínű drazsé – Dilibogyó – Náci napéjegyenlőség – Buldózer-zenekar. – Világcsendőrök, háborítók és háborodottak.) „Őrült(ek) beszéd(e): de… (ez lett a világ-)rendszer” (!) A jövőben már NATO- és ENSZ-ellenőrzés nélkül csak a háborút állandósítók közül kerülhetnek majd ki a békefenntartók?!
Ha morbid lennék… messze nem annyira, mint a mostani, 2003. márciusi önzetlenül hős, dicsőséges „felszabadítók”, hogy érezzen végre valamit a saját bőrén is a szabadság exportálásáról papoló marionettként agyonmozgatott… képzeletben, jelképesen egy Tomahawk robottal megcéloztam volna a Bush-tévéhadüzenetben a „kis” világvezér mellett giccses cinizmussal mutatott két családi fényképtartót… (hogy legalább az üvegek sérüljenek kicsit, ne csak a nemzetközi jog). Egyébként:

AZ EURÓPAI UNIÓN KÍVÜL IS VAN ÉLET!
(Irakban.)

AZÉRT „LOGIKUS” XXI.
SZÁZAD ELEJE MÉG EZ…
– mert amit az amerikai küldetéstudatosok önigazolásul állítanak, az hazugság ugyan már egy az egyben… de az ellenkezője – mindnyájunk katasztrofális szerencsétlenségére – még igaz lehet… Nevezetesen, hogy ebben a húsvét előttre időzített „keresztes háborúban” nem a Gonosz került valójában célkeresztbe, hanem: MAGA A KERESZT!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.