Jelentős mértékben befolyásolhatja a délkelet-európai országok önkormányzatainak határon átívelő együttműködése a térség stabilitását és a demokratizálódási folyamat beteljesedését. Az integrációra irányuló törekvéseket az Európai Unió is hathatósan támogatja – hangzott el tegnap azon a nemzetközi konferencián, amely illeszkedett az úgynevezett szegedi folyamathoz. A szegedi tanácskozáson a meghívott délszláv államok és Albánia képviselőin kívül több ország diplomatái is megjelentek. A felszólalók hangsúlyozták, hogy az eltérő ütemű euroatlanti integráció ellenére biztatóak a térség önkormányzatainak a szorosabb együttműködésre irányuló törekvései. Abban bíznak, hogy az Európai Unió most rajzolódó keleti határai nem tekinthetők véglegesnek, mert hamarosan Szerbia-Montenegró, Macedónia, Bosznia-Hercegovina, valamint Albánia is csatlakozhat a tagállamokhoz. Ebbéli szándékukat ugyanis már korábban kifejezték az érintett országok.
Elhangzottak olyan vélemények is, hogy a szegedi folyamatot új dimenziókkal kell bővíteni, és a kitűzött célokat az önkormányzatok bevonásával kellene megvalósítani. Rendkívül fontos, hogy az adott határ menti régiókban a kereskedelmi kapcsolatok újraéledjenek és továbbfejlődjenek, ugyanakkor számos területen működjenek együtt a települések. Mindez nagyon sok, mindmáig tapasztalható probléma megoldását eredményezheti, így az etnikai nézetkülönbségek felszámolását, a létező határok vitatását is.
A tanácskozás végén a résztvevők közös nyilatkozatot fogadtak el, amely többek között a további teendőket is tartalmazza.

Orbán Viktor: „Ukrajnával rosszul járnánk, rossz üzlet!”