Pávaól

Kovács Imre Attila
2003. 03. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világnézeti eszmélésem a Kádár-kor hatvanas éveire esett. Könnyű volt eligazodnom az időszak nagy kérdései között, mert a csapatzászló mögötti falra kifüggesztették a kisdobosok hat és az úttörők tizenkét pontját. Végül rájöttem, hogy nem a parancsok és jelképek működtetik a 2071-es számú Szendrey Julianna úttörőcsapatot, hanem az igazgató bácsi, mert tőle mindenki fél. Én is féltem. Kicsi gyerekszívem nagyokat dobbant már a puszta látásától is, és disznóságaimat az ő hideg árnyéka kísérte.
Az igazgató bácsi kórosan szigorú volt, nem értett sem a rábízott gyerekek pedagógiájához, sem a családias jövőkép elhitetéséhez. Nagy rozsdás szögek formán állt ki belőle a ritka nevetés. Bezzeg ha történelemórán a kapitalizmusról esett szó! Olyan dörgedelmesen, pokolba taszító szenvedéllyel még nem hallottam embert szónokolni. Ijedt nyúlként lapultunk a padban, csak Sárosi Misi törölgette folyton a szemét, akit – mivel kissé nedvesen adott elő – bekezdésenként leköpött. A feje piros lett, mint a legfontosabb golyó a biliárdban, nyaki erei kékes barázdákként fordultak ki fehér nyakhúsából, szeme előrebukott; az ordítás minden emberi vonást kikergetett az arcából. Így süvöltött 15-20 percen át. Gyönyörű és hátborzongató volt.
Hát persze, nyilallt belém, a mi undok igazgató bácsink semmi egyébtől nem fél, csak a kapitalizmustól. Azért kell neki olyan rettenetesnek lennie, és rajtunk begyakorolnia a kígyónézést, mert majd jön a sárkánybőrbe töltött, hernyótalpas kapitalizmus, s egyedül ő van képesítve a fertelmes vad belének kiontására. Akkor aztán Laci bácsi, az arany pecsétgyűrűs testnevelő fölásatja az udvar tornahomokját, a nyolcadikosok kordonokat állítanak fel, Zsuzsa néni, az osztályfőnökünk Bambit árul, Marika néni, a fizikatanár színes műsorújságot osztogat. Töf-töf, Zombori Gyuszi beletrotyog a tubájába, és a kólát levedző kapitalizmus meg a mi Oleg Kosevoj-felsőtestű igazgató bácsink összecsap. Így fantáziáltam erről a szeretetlenségben és közutálatban élő anti-Makarenkóról. (Makarenko legalább a csibészben is látta a gyereket, de az igazgató bácsi csak a bűnözőpalántát. Nála a gyanakvás volt a megelőzés, az általános tananyag pedig a móres. Kizárólag a móresra tanított.)
Undok gőgjét, embergyűlölő megszállottságát azért tűrhették el még a nála is hatalmasabb, már-már égi erők, mert ő volt a kapitalizmuselhárító tanügyi csodafegyver. Legalábbis Kelet-Közép-Európában, Hódmezővásárhelyen, kora gyermekkorom gazdag díszletezésű színpadán. És hiába fordult ez a színpad, a darab intrikusa, a sárga fogú kapitalizmus megint csak a nyakunkba szuszogott.
A gimnáziumban már nem bízták az ügyet az igazgató bácsira, a rém leleplezése és féken tartása a pártösszekötő tanár és a KISZ-aktivisták dolga volt. Kovács Laci (azóta szegedi filozófus lett) tartotta a vitaköröket. Mikor megkérdezte, mi legyen a téma nálunk, az első B-ben, Línó azt javasolta, hogy legjobb volna azt megtárgyalnunk, melyik jobb, a kapitalizmus vagy a szocializmus. Kovács Laci komoly, szolgálatkész lénye émelyegni kezdett, és faképnél hagyott bennünket ott és akkor, 1971-ben.
A szegedi főiskolán lépett elő tananyaggá a népmesei kapitalizmus. A Chaplin-karakterű adjunktus, Tapu apó vezette elénk, mint egy horgonylánccal gúzsba kötött Kingkongot. A Hámán épületének padlásterében szállt a krétapor, csillogott a lányok szeme, és Tapu apó szépen font mondatainak pattogó igazságára pitizni kezdett a kolosszus. Mindent felírt, majd mindent letörölt a tábláról, újabb és újabb egyenletek jöttek, igaz, azóta kilopakodtunk a szűk szemináriumi teremből, Tapu apó pedig Pesten vállalt civil állást. Mégis a régi győzelem íze a szánkban maradt. Bee, hülye kapitalizmus!
Titokban még mindig tartok a pénz és az emberi „étvágy” világrendet (de)formáló kettősétől; hiába ordított félelmében az igazgató bácsi, hasztalan kapott hányingert Kovács Laci, és diadalmaskodott tudományos korlátoltsággal Tapu apó. Bizony, mondom néktek (úgyis hiába), a magyarok úgy fognak járni a kapitalizmussal, mint a szocializmussal. Emlékezzünk: mennyi életet, újítókészséget, erkölcsöt, remekművet pumpáltunk a szovjet szisztémába! Föláldoztuk az értelmiség gerincét, írói életműveket, önbecsülésünk javát; dőlt az érték az ismeretlen szocializmus lukas zsákjába. S akkor vége lett. Hátha elkerüljük a történelmi repetát, hogy az amúgy eszesen berendezett, arannyal és lélekkel megpatkolt honi kapitalizmus a nyakunkon marad, mert közben elfordul a világ. Ez az új magyar pesszimizmus: meglátjátok, mire mi is megcsináljuk a kapitalizmust, már a kutyának sem kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.