Szekeres Imre visszatérhet

Csak az országos választmány elnökségéért lesz verseny a lényegesebb posztok közül az MSZP ma kezdődő tisztújító kongresszusán. A német SDP nem képviselteti magát a rendezvényen, ám ott lesz a brit és a magyar Munkáspárt. Míg a britek az Irak elleni háborúban részt vevő kormányt képviselik, addig a hazai Munkáspártnak együttműködési megállapodása van a Szaddám Huszein vezette Bász párttal.

Czirják Imre
2003. 03. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újra visszatér a pártvezetésbe Szekeres Imre, mivel minden valószínűség szerint alelnökké választja az MSZP kongresszusa. A legfontosabb posztokon az országos választmány elnökének kivételével nem lesz verseny. Kovács László az egyedüli elnökjelölt, Szili Katalinnak sincs vetélytársa az elnökhelyettességért, és a másik alelnöki posztra is egy jelölt van, Hiller István személyében.
Szekeres Imrének – aki egyszer már ügyvezető alelnökként volt a párt második embere – sikerült elérnie, hogy egyedüli befutó legyen az egyik alelnöki posztra. A hírek szerint Kovács László pártelnök csak a jelölőbizottsági ülés után értesült arról, hogy az összes szóba jöhető személy visszalépett Szekeres javára.
Kovács elnöki mandátuma 2004 októberéig tart, ezután nyitott kérdés, mi történik. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter már bejelentette, hogy akkor versenybe szállna a pártelnöki posztért, Kovács azonban még soha nem mondta, hogy 2004 után vissza kíván vonulni.
Az országos választmány elnökének, Jánosi Györgynek Botka László szegedi polgármester lesz a kihívója. Vannak, akik szerint Jánosi eltávolítása Kovács személyes bosszújának része, amiért Horn Gyula, Baja Ferenc és Nagy Sándor mellett nyíltan szembeszállt vele a miniszterelnök-jelölt állítása kapcsán. Ezt a Magyar Hírlapnak adott csütörtöki interjújában Jánosi nem cáfolta. Többek úgy vélik, Botkának több esélye van, igaz mások szerint kettejük harca nem lefutott, korai lenne még „temetni” Jánosi Györgyöt.
Az országos elnökség tíz fennmaradó helyére jó esélye van a bekerülésre, illetve a bennmaradásra az ifjúsági kvótával Nagy Nórának, Mesterházy Attilának, Tóbiás Józsefnek és Újhelyi Istvánnak. A női kvóta három helyéből az egyik Szili Katalin elnökhelyettesé, a másik kettőre Csabai Lászlóné, Lamperth Mónika és Nagy Nóra pályázhat eséllyel. A fennmaradó helyekre Burány Sándor, Juhász Ferenc, Kiss Péter és Sós Tamás Heves megyei elnök az esélyes. Az esélytelenek közül a HVG szerint Csányi Szilvia, Ron Werber kampánytanácsadó tolmácsa esetleg még „becsúszhat” a testületbe.
***
Török Gábor politológus szerint az esemény a változatlanság kongresszusa lesz. Lapunk kérdésére a kutató elmondta: lehet a párt megújulásáról beszélni, de annak személyi változásokban, politikai tartalmakban és döntésekben is meg kell nyilvánulnia. – Igazi változásokra 2004-ben lehet számítani az MSZP-ben – vélte. – Szekeres Imre bekerülését a pártvezetésbe pedig változásnak igen, de megújulásnak nem lehet nevezni – tette hozzá.
***
Csizmadia Ervin politológus szerint a tét az, hogy mennyire egységes képet mutat majd az MSZP a kongresszuson. – Az elmúlt hetekben úgy tűnt, mintha a választásokat megelőző és azt követő egység megbomlott volna. Mintha a párt emlékeztetni kezdene a 2001 előtti önmagára – mondta. Ide tartozik az is, hogy az MSZP képes lesz-e folytatni az eddigi szimbolikus politizálást. Csizmadia a személyi kombinációkat másodlagosnak tartja.

Szekeres Imre: visszatérése
változás, de nem megújulás

Kovács László: az elnöki posztra
rajta kívül nem jelöltek mást

Jánosi György: egyesek kiszorítanák,
mások szerint korán temetik

Botka László: van esélye, hogy az
országos választmány elnöke legyen

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.