Szíriai félelmek

Amíg Izrael létezik, addig fennáll a veszélye annak, hogy további arab államok is az Egyesült Államok célkeresztjébe kerülnek – fogalmazott a szíriai államfő. Basszár el-Asszad úgy véli, Szíria lehet a következő megtámadott ország. A lehetőséget elemzők is valószínűnek tartják. Szíriában érthető módon látványosan felerősödött az Amerika-ellenesség.

Pataky István
2003. 03. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szíria elnöke arra szólította az arab államokat, hogy mutassanak egyértelmű ellenállást az amerikai–brit koalícióval szemben. A libanoni asz-Szafir című újságnak nyilatkozva Basszár el-Asszad elmondta: „Az Egyesült Államok persze szuperhatalom, amely el tud foglalni egy viszonylag kis országot (…), de az Egyesült Államok és Nagy-Britannia nem lesz képes ellenőrzése alá vonni egész Irakot. Sokkal keményebb lesz az ellenállás.” A szíriai államfő bírálóan szólt a közel-keleti „kvartett” – az Egyesült Államok, az ENSZ, az Európai Unió és Oroszország – által az izraeli–palesztin béke érdekében kidolgozott „útitervről”, mondván, hogy az nem biztosítja a palesztinok jogait, és kudarcra van ítélve. A szíriai főmufti egyébként tegnap arra szólította a mozlimokat, hogy öngyilkos merényletekkel vegyék fel a harcot az Irakot megszálló amerikai és brit csapatokkal.
Néhány nappal ezelőtt az Arab Liga kairói tanácskozásán a huszonkét tagország „azonnali és feltétel nélküli” csapatvisszavonásra szólította fel Washingtont és Londont. Egyre több elemző figyelmeztet arra, hogy az arab országok egy Izrael elleni támadással válaszolhatnak az amerikai agresszióra. Egy ilyen lépésnek drámai következményei lennének a Közel-Keleten. Lapvélemények szerint a helyzet komolyságát jelzi, hogy George W. Bush és Tony Blair Camp David-i egyeztetésükön igyekeztek egy olyan stratégiát kidolgozni, amely csitíthatja az arab világ felháborodását. Az amerikai–brit csúcs után bejelentették: igyekeznek felgyorsítani a független palesztin állam létrehozásának folyamatát, és szorgalmazzák az Olajat élelmiszerért program újraindítását.
A Ziua című román lapnak nyilatkozva Szíria bukaresti ügyvivője elmondta: „Ha közelebbről szemléljük a jelenlegi helyzetet, nyilvánvalóvá válik, hogy a közép-keleti térség amerikai elfoglalásáról van szó. Az Irak elleni támadás csak ürügy a természeti kincsek birtoklására és az egész térség ellenőrzésére. Ha pedig még közelebbről nézzük a kérdést, az is egyértelművé válik, hogy az Egyesült Államok és Irak közötti katonai konfliktus mögött cionista csoportok állnak. Az ő kezükben van az amerikai külpolitika gyeplője, s nekik érdekükben áll az ilyen háborúk és konfliktusok állandósítása. Elsősorban Irak elfoglalására törekednek, így próbálva ellenőrizni a térséget, ahol közvetett módon Izrael kapna szabad kezet” – véli Bsara Karuf.
***
Izraeli elégedettség. A közel-keleti béke megteremtésére vonatkozó „útiterv” nyilvánosságra hozatala nem várható addig, amíg tart az iraki háború – jelentette ki tegnap egy magas rangú izraeli vezető. „Arra számítunk, hogy e dokumentum nem kerül napvilágra az Irak elleni háború vége előtt, és hogy az Egyesült Államok előzőleg konzultálni fog velünk” – mondta az AFP hírügynökségnek a név nélkül nyilatkozó illetékes. Elégedetten szólt arról, hogy George Bush amerikai elnök csütörtöki sajtóértekezletén nem tűzött ki pontos határidőt a béketerv közzétételére. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.