A brüsszeli honatyák Strasbourgba mentek

Lóránt Károly
2003. 04. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brüsszeli Európai Parlament legtöbb hivatalnokának ajtaja előtt egy pléhláda fekszik, ezt minden hónapban egyszer feltöltik mindenféle dokumentummal, amelyet azután egy kamionkaraván visz a 450 kilométerre lévő Strasbourgba. Az Európai Uniónak ugyan Brüsszel a „fővárosa”, és itt is van az Európai Parlament hétköznapi rezidenciája, ám Franciaország úgy kívánja, hogy az Európai Parlamentnek Franciaországban kell tartania az üléseit. E francia követelés teljesítése érdekében Strasbourgban egy, a plenáris ülések megtartására alkalmas üléstermet és 700 parlamenti tag és segítőik számára irodákat tartanak fenn. Minden hónapban egy hétig itt ülésezik az Európai Parlament.
Eugen Morgan az Európai Parlament képviselője, a költségvetési bizottság tagja szerint ennek a „strasbourgi nonszensz”-nek véget kell vetni. „Minden hónapban parlamenti munkatársak és adminisztrátorok ezrei kerekednek fel, hogy a négynapos parlamenti ülésre Strasbourgba vándoroljanak. Csak az utazási idő évente 25 855 munkanapot vesz igénybe és 3,9 millió eurójába kerül az európai adófizetőknek. A teljes költség évi százhetvenhárommillió euró, ami túl sok ahhoz, hogy történelmi hagyományokat ápoljunk. Az új tagok belépésével a költségek az égbe fognak emelkedni, ezért épp ideje, hogy ennek véget vessünk.”
Strasbourg főpolgármestere, Fabienne Keller szerint azonban városa az európai egység szimbóluma, és a szimbólumok fontosak. Rossz lenne, ha minden ülést Brüsszelben tartanának. Különben is az Európai Parlament tagjai egyre gyakrabban panaszkodnak, hogy Brüsszelben növekszik a bűnözés, míg Strasbourg egy nyugodt hely.
Lássuk be, ezek komoly érvek, az elmúlt héten is egy történelmi eseménynek lehettünk tanúi Strasbourgban: a honatyák elsöprő többséggel jóváhagyták a jelentkező tíz ország csatlakozását. Hatalmas tapsvihar tört ki a parlament zsúfolt üléstermében, amint Pat Cox, az Európai Parlament elnöke befejezte a szavazás országonkénti eredményének ismertetését. „Európa a történelemmel randevúzott” – tette hozzá emelkedett hangulatú beszédében. Günter Verheugen, az Európai Parlament bővítési biztosa szerint a szavazás az utóbbi idők legfontosabb döntése volt.
A kételkedőknek azt mondta „Az integráció, amit eddig elértünk, olyan békét, összhangot és prosperitást hozott, amelyet sohasem élveztünk korábban e kontinensen”. Cox szerint a szavazás meghatározó momentum volt egy igen hosszú folyamatban, melynek során „véget lehetett vetni a 20. századi Európát jellemző részekre szakadásnak és barbarizmusnak, és a közös értékek mentén egy egységes Európát lehetett létrehozni”.
Az ünneplést a kevés számú elutasító vokson túlmenően csak az zavarta némileg, hogy az Európai Parlament közalkalmazottai nyugdíjfeltételeik védelme érdekében éppen sztrájkot hirdettek. Az egyik szakszervezeti vezető arra a kérdésre, hogy miért éppen erre a zsúfolt hétre kellett időzíteni a sztrájkot, azt felelte, hogy máskor nem vették volna észre, hogy éppen sztrájkolnak. Szerencsére nem mindenki vett részt a megmozdulásban, így az ülés rendben lezajlott, a tolmácsok is a helyükön voltak, hogy a résztvevők tudják, mit ünnepelnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.