A függetlenség kovácsa

Szentesi Zöldi László
2003. 04. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két észak-iraki kurd vezető, Maszud Barzani és Dzsalal Talabani közül ez utóbbi nem csak az életkora jogán mondhatja magát tapasztaltabb politikusnak. A Kurdisztáni Hazafias Unió (KHU) hetvenesztendős elnöke hajdanán, mai riválisának édesapjával, Musztafa Barzanival együtt kezdte pályáját a Kurdisztáni Demokratikus Pártban (KDP), majd 1975-ben önállósította magát, és saját mozgalmat alapított.
A szakítás sokáig véglegesnek látszott, de az iraki fejlemények egymáshoz közelítették a tegnapi ellenfeleket – tavaly ősszel Barzani és Talabani nyugati közvetítéssel történelmi békét kötött, és berendezkedett a kurd autonómia területén.
Vetélytársához hasonlóan Talabani is a kurd nemzet függetlenségének szentelte életét, már tizenhárom évesen titkos politikai szervezkedésbe kezdett Észak-Irakban. Kalandos élete során pártaktivistaként, újságíróként, hivatásos katonaként is dolgozott, a 80-as években pedig a Szaddám Huszein elleni kurd ellenállási mozgalom kulcsfigurája lett. Talabanit rendszerint a politikai baloldalon szokták elhelyezni, a KHU sok tekintetben vitatja Barzani és a KDP radikálisabb nézeteit. Némi meglepetést keltett, amikor a veterán kurd politikus tavaly év végén kijelentette, hogy számára nem jelentene különösebb gondot, ha a törökök bevonulnának Észak-Irakba – az efféle kijelentések meglehetősen furcsán hatottak a kurd nemzet számára sorsdöntő hetekben-hónapokban.
Aztán kiderült, hogy Talabani csak taktikázott, nagyon is fontos számára a török csapatok holléte. Az amerikaiaknak szükségük volt a KHU fegyvereseire, közreműködésükkel könnyebben vették be a két észak-iraki nagyvárost, Moszult és Kirkukot. A megegyezés értelmében a kurdoknak mindkét településen át kellett engedniük az amerikaiaknak a főhatóságot, jelenleg úgy tűnik, ha kelletlenül is, a KDP betartja az egyezséget. Figyelmeztető jel azonban, hogy Talabani „kurd Jeruzsálemnek” nevezte Kirkukot, márpedig a szent helyeket nem szokás feladni, legfeljebb más időben, más módon kell benyújtani a számlát. Az emigrációban és a szakadatlan politikai harcban megedződött Talabani kétségkívül meg is teszi, de hogy milyen módon, az egyelőre nem világos.
Egy biztos, a sokszereplős kurd függetlenségi mozgalom esélyei egyelőre nem túl kecsegtetők, valószínű, hogy Talabani nem éri meg a független, harmincmilliós kurd állam megszületését. Az viszont már ma sem kétséges, hogy amennyiben a gondviselés és a nagyhatalmak jóvoltából valaha is megszületik Kurdisztán, Dzsalal Talabani nevét minden iskolás gyermek ismeri majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.