A helytartójelölt magányossága

2003. 04. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte már közhely, hogy az Egyesült Államoknak nem a háború, hanem az azt követő időszak okoz majd nehézséget. Lehet-e az amerikai katonákból és civilekből felállított ideiglenes adminisztráció népszerű? A polgári közigazgatás élére jelölt Jay Garner nyugalmazott tábornokra úgy tekintenek-e majd Irak népei, mint aki segíteni akar, vagy épp ellenkezőleg, helytartóként szemlélik majd, aki ellen a rátermettebbek merényletet szerveznek?
Ezekkel a kérdésekkel kell szembesülnie a nagy tapasztalatú katonának, az előző Öböl-háború veteránjának, akit a Fehér Ház javasolt a posztra. Kétségtelenül annak köszönhetően, hogy személyes barátság fűzi Donald Rumsfeld védelmi miniszterhez, aki az iraki kérdés háborús megoldásának egyik szószólója volt a külpolitikailag képzetlen ifjabb Bush kabinetjében. Garner tevékenysége még meg sem kezdődhetett, amikor már ízelítőt kapott az előtte álló feladat nehézségéből: a világ közvéleményének és az azt befolyásoló médiumoknak az ellenérzésével. A „helytartó” címkét már akkor megkapta, mielőtt személyes tartalommal tudta volna megtölteni a pejoratív kifejezést. Ez jelzi a másik legnagyobb problémát is egyben. Azt, hogy Amerika a jelenlegi állás szerint egyes-egyedül (legfeljebb a britek némi asszisztenciája mellett) végzi majd a stabilizációs feladatot. Saját elzárkózása miatt nem állnak mögötte szövetségesei, illetve a nemzetközi szervezetek (ENSZ, NATO), melyekkel együtt jelentős mértékben sikeres béketeremtő és fenntartó műveleteket végeztek a Balkánon. Márpedig amikor a nyilvánvalóan üres kézzel távozó kurdok elégedetlenségét kell csillapítani, vagy a rendőrség híján fosztogató tömeget kell megfékezni, rendkívül jót tenne a nemzetközi támogatás. És amikor ez a pillanat elérkezik, teljesen mindegy lesz már, hogy a nemzetközi közösség tagjai miért is maradtak távol.
Garner, aki 1991 után állítólag jó helyi kapcsolatokat alakított ki az észak-iraki kurdokkal, idén egy jóval összetettebb feladattal szembesül majd. A széthúzó Irak különböző nemzetiségű, pártállású frakcióit bevonni a kormányzásba, majd idővel átadni azt, választásokat szervezni nem lesz könnyű, s az eltérő jellegű afganisztáni tapasztalatot sem lehet egy az egyben igénybe venni. Az előző rezsim intézményeit átalakítva szeretnék igénybe venni, alkalmazni kívánják a rendőrség személyi állományát, csak a legmagasabb rangú és beosztású, a Bász párthoz kötődő figurákat akarják kizárni. A szándék érthető, de egyben tetten érhető a megszokott amerikai naivitás is: hogyan reagálnak majd az emberek ugyanannak a rendőrnek a „demokratikus” intézkedésére, aki mondjuk néhány hónappal azelőtt még Szaddám Huszein állítólagos szidalmazása miatt ütlegelte őket?
A polgári közigazgatás hátát védő katonai megszálló erő volumenéről sem egyeznek meg a vélemények, s ha a dolgok rosszra fordulnak, a következményeket ismét csak Garnernek és az ő neve által fémjelzett „rendszerváltásnak” kell viselnie. A szárazföldi csapatok vezérkari főnöke, a nyugalmazás előtt álló Erik K. Shinseki (aki Boszniában szerzett már hasonló tapasztalatokat) „több százezer” katonát tartana szükségesnek, ám Paul Wolfowitz, Rumsfeld helyettese szerint elég lesz százezer is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.