Ankara érdeke érvényesül

Hatalmas csalódásként élte meg az iraki Kurdisztán lakossága a felszabadító kurd csapatok kényszerű kivonását Kirkuk városából. Washington Ankarának tett ígérete, miszerint a kivonuló peshmerga harcosok helyébe hamarosan török katonai megfigyelők érkezhetnek, rendkívül népszerűtlen döntés a kurdok körében. Kurd médiaforrások szerint Kirkuk kiürítését követően türkmén milicisták támadtak a városban a Szaddám Huszein bukását ünneplő kurd nemzetiségű lakosokra, többeket megölve közülük.

2003. 04. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenöt kurd polgári lakost öltek meg Törökország-párti türkmén milicisták Kirkukban kurd sajtóértesülések szerint. A megbízható helyi forrásra hivatkozó beszámoló állítása szerint a meggyilkolt emberek az iraki rezsim bukását ünneplő tömeghez csatlakoztak a városban. A Kurd Media úgy tudja, a milicisták a kurd csapatok kényszerű távozását követően széles körű fosztogatásba kezdtek, melynek célpontjai a város kurd lakosainak otthonai voltak.
A fosztogatók a másik észak-iraki nagyvárost, Moszult sem kímélték, ahol a csőcselék bankokat, kórházakat, iskolákat, kormányzati épületeket rabolt ki. A híres moszuli egyetem tanárai az épület tetejéről kényszerültek végignézni az egyetem kifosztását. Egy, az Al-Dzsazíra hírtelevíziónak adott interjúban moszuli értelmiségiek, egyetemi tanárok arra kérték Dzsalal Talabani és Maszud Barzani kurd vezetőket, hogy haladéktalanul küldjék csapataikat a városba a további fosztogatások megakadályozása érdekében.
Az iraki Kurdisztán lakosságát rendkívüli mértékben frusztrálta Kirkuk amerikai utasításra történő feladásának híre. A másfél évtizede még kurd többségű várost – a kurd nemzetiségű lakosság jelentős részének Huszein csapatai elől kellett a 80-as évek végén elmenekülnie – a kurdok fővárosuknak tekintik, melynek tényét az iraki ellenzék is elfogadta az Irak jövőjéről folytatott előzetes tárgyalások során. Ankara nyomására most mindez szertefoszlani látszik.
Bush elnök többször ígéretet tett arra, hogy Irakot – egy átmeneti időszakot követően – az irakiak fogják kormányozni. A kurd közvélemény szemében e kijelentés a legújabb fejlemények tükrében egyre inkább a szemfényvesztés kategóriájába kezd besorolódni. Az Egyesült Államok népszerűsége Kurdisztánban rohamosan csökken, a kurdok úgy érzik, a régi törökbarát amerikai politika köszön ismét vissza. Hiába adták vérüket az amerikai fegyverek győzelméért, most mégis a háborúban Washingtonnak hátat fordító Ankara érdekei érvényesülnek. Egyes kurd értelmiségiek szerint a nemzetközi közösség nem érdekelt a térség államaiban széttöredezetten élő kurdok megvédésében. Úgy látják, ismét magukra maradtak, s csak magukban bízhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.