Hajrájához közeledik a környezetvédelmi ökológiai célprogram, amelyre holnapig lehet jelentkezni. A Nemzeti Agrárkörnyezetvédelmi Program (NAKP) lehetőséget nyújt az ökológiai, azaz a biotermelésre való átállásra is. E gazdálkodási forma iránt az utóbbi időben megnőtt az érdeklődés, de a hazai termőföldeknek még mindig csak alig két százalékát művelik ilyen rendszerben. A rendelkezésre álló adatokból kitűnik, hogy tavaly jelentős mértékben folytatódott az ökológiai gazdálkodás térhódítása: a 2002. augusztus 31-ig regisztrált árutermelő gazdaságok száma ugyanis 1057 volt – szemben a 2001. december 31-i 764-gyel –, és területe a 2002. év végére csaknem százezer hektárra terjedt ki.
A biotermesztés alternatívát – és kiegészítő jövedelemet – nyújthat a kevésbé versenyképes kisgazdaságoknak az unióban is. Ugyanakkor a nagygazdaságok is áttérhetnek e termelési formára, esetükben azonban fontos tudni, hogy nem kell teljes egészében lemondaniuk a hagyományos gazdálkodásról, mert mogoldható, hogy csak területük egy részén folytassanak biogazdálkodást.
Az „átállóknak” és azoknak is, akik az NAKP-ra pályáznak, ötéves szerződéssel kell vállalniuk, hogy betartják az ökológiai gazdálkodás feltételrendszerét. Ellenkező esetben az elnyerhető, a hagyományosnál jóval magasabb területalapú támogatásokat vissza kell fizetniük. Fontos, hogy aki az ökológiai gazdálkodásra szavaz, és az azon keresztül elérhető földalapú támogatásokat veszi igénybe, az nem jogosult a normál földalapú támogatásra. A biotámogatások gazdálkodási formától és a termesztett növényektől függően tíz és negyvenezer forint között alakulnak hektáronként. A biotermesztésre való átállás két évet vesz igénybe, miközben az agrártárca által elismert minősítő szervezetnek kontrollálnia kell a munkát.
Most némi megtorpanás tapasztalható ugyan a világpiacon a biotermékek iránti keresletben – mondta Roszik Péter, a Biokontroll Hungária Kht. ügyvezető igazgatója –, ilyen tendencia azonban korábban is volt, és utána folytatódott a fejlődés. Ami most is szinte biztosra vehető, mert az unióban, ahol a bioterületek aránya 3,8 százalékos, több program is fut, amely az ökológiai gazdálkodást a területek 10-20 százalékára szeretné kiterjeszteni – tette hozzá. Az igazgató kiemelte, hogy a jövőbeni agrártámogatások ebbe az irányba mutatnak, és e tendenciához minél előbb érdemes alkalmazkodni. Roszik Péter a NAKP-pályázatokhoz kapcsolódva hozzáfűzte: az április 16-i beadási határidő után még két hét áll az érdeklődők rendelkezésére hiánypótlásra.

Kövér László: „Gyurcsány legalább a családját szereti”