Csata a szülővárosért

Az amerikai csapatok tegnap délután megkezdték a harcot Tikrítért, az iraki elnök szülővárosáért. Helyszíni tudósítások szerint a rendszer kedvezményezettjének számító településen kemény ellenállás bontakozott ki a támadók ellen.

Hírösszefoglaló
2003. 04. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óva intette Szíriát az amerikai külügyminiszter a megdöntött bagdadi rezsim vezetőinek befogadásától. Irakban az amerikai hadsereg vasárnap hat amerikai hadifogolyra bukkant, és több száz olyan tüzérségi lövedékre, amelyek vegyi hatóanyaggal voltak töltve. Colin Powell amerikai külügyminiszter a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorának adott interjújában azt mondta: „nagyon nem lenne bölcs dolog”, ha Damaszkusz menedéket nyújtana olyan, Irakból menekülő tisztviselőknek, akiket törvény elé kell idézni. Powell szerint „Szíria jó ideje aggodalmak forrása” Washingtonban, az amerikai kormány tudja, hogy Szírián keresztül „bizonyos anyagok évek óta áramlanak Irakba”.
Arra a kérdésre, hogy – amint a sajtóhírekben szerepel – Ahmed Csalabi, a legnagyobb iraki ellenzéki csoport, az Iraki Nemzeti Kongresszus vezetője-e az Egyesült Államok jelöltje az új iraki adminisztráció élére, Colin Powell a vasárnapi BBC-interjúban azt mondta: az amerikai kormány senkit nem jelöl az átmeneti adminisztráció, sem a későbbi iraki kormány vezetőjének. Még arról is tart az egyeztetés, hogy Tommy Franks tábornok, a szövetséges hadművelet főparancsnoka kiket hívjon meg az e kérdésről rendezendő első, keddi megbeszélésre – közölte az amerikai külügyminiszter. Ugyanennek a BBC-műsornak maga Csalabi az iraki Násziríjából azt mondta: semmilyen kormánypozícióra nem törekszik az új iraki adminisztrációban.
Powell szerint gyakorlatilag mindegy, hogy mi lett a sorsa Szaddám Huszein volt iraki elnöknek. – Ha életben van, nem fog mutatkozni többet, ha meghalt, azt esetleg soha nem fogjuk megtudni – fogalmazott. Az amerikai külügyminiszter szerint a lényeg az, hogy Huszein már elvesztette az ellenőrzést Irak felett.
Az iraki fővárosból északra nyomuló amerikai csapatok vasárnap megtaláltak hét amerikai katonát, akiket korábban hadifogolyként, illetve eltűntként tartottak számon. Az amerikai katonákra Bagdadtól mintegy száz kilométerre bukkantak rá, valamennyien épek és egészségesek. A Pentagon legfrissebb adatai szerint az iraki háborúban 114 amerikai katona vesztette életét, a sebesültek száma pedig 399. A brit háborús veszteség 30 halott.
Amir al-Szaadi tábornok, Szaddám Huszein iraki elnök tanácsadója szombaton, közép-európai idő szerint a délutáni órákban saját elhatározásából megadta magát – jelentette a ZDF német televízió. A volt elnöki tanácsadó a német televízió kérdésére válaszolva kijelentette, hogy nem tud semmit Szaddám Huszein iraki elnök tartózkodási helyéről. Hangoztatta: Irak nem rendelkezett sem vegyi, sem biológiai fegyverekkel. Vasárnapi londoni értesülések szerint amerikai katonák Irakban 278 olyan tüzérségi töltetet találtak, amelyek az első elemzés szerint vegyi hatóanyagot tartalmaztak.
Bagdad lakosai közben tiltakozó megmozdulást szerveztek amiatt, hogy az iraki fővárosban napok óta nincs áram- és vízszolgáltatás. Egyesek azzal vádolták az amerikaiakat, hogy a legfőbb gondjuk az olaj megszerzése, és nem az, hogy talpra állítsák a várost. Ez volt az első ilyen tüntetés szerda óta, amikor az iraki fővárost bevették az amerikai csapatok.
Abdullah Gül török külügyminiszter vasárnap bejelentette, hogy a kurd erők kivonultak az észak-iraki Moszulból és Kirkukból. A két olajvárost eredetileg az amerikai különleges erőknek kellett volna elfoglalniuk, míg a kurd harcosoknak csak a szárnyakat kellett volna biztosítaniuk. Még mielőtt azonban az amerikai csapatok felocsúdtak volna, a kurdok egyszerűen lerohanták a két fontos várost.
Az Abraham Lincoln amerikai repülőgép-hordozó, hadihajó-kíséretével együtt – a harcok enyhülésének jeleként – elhagyta a Perzsa-öböl térségét. Ezt Timothy Keating altengernagy, a koalíció haditengerészeti erőinek parancsnoka jelentette be szombaton. Közölte, hogy az Abraham Lincoln az amerikai haditengerészet jelenlétének fokozatos csökkentése jegyében hagyta el a Perzsa-öböl térségét, és nemsokára újabb kötelékek követhetik.
***
Bizonyítékot akarnak.
George Bush amerikai elnök népszerűségének hazai növekedéséről tanúskodnak a Bagdad bevétele után készült közvélemény-kutatások, ugyanakkor az amerikai polgárok kétharmada nagyon fontosnak tartja, hogy bizonyítékot találjanak az iraki tömegpusztító fegyverek létezésére. A Newsweek amerikai hetilapban szombaton ismertetett legújabb – csütörtökön és pénteken készült – közvélemény-kutatás eredményei szerint az iraki háborúval összefüggésben a megkérdezettek 71 százaléka támogatta Bush elnököt. Két héttel ezelőtt arányuk még csak 68 százalékos volt. A megkérdezett amerikaiak 67 százaléka nagyon fontosnak tartotta azt is, hogy megöljék vagy elfogják az iraki elnököt. A megkérdezettek 62 százaléka elfogadhatónak tartotta a háborúban elszenvedett amerikai veszteségeket a kitűzött cél elérése – az iraki elnök hatalmának megdöntése – érdekében. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.