G7-vita az újjáépítésről

MTI
2003. 04. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az iraki gazdaság újjáépítése és a gyengélkedő világgazdaság ösztönzése a fő témák a Nemzetközi Valutalap (IMF) és a Világbank washingtoni tavaszi ülésén. Bár a világ pénzügyi vezetői abban egyetértenek, hogy a lehető leghamarabb meg kell kezdeni az újjáépítést, az erőfeszítéseket komolyan hátráltathatják az ENSZ szerepével kapcsolatos viták.
A pénzügyi terheinek nagy részét a várakozások szerint az IMF és a Világbank viseli majd, de az Egyesült Államok határozott gyorsasága a pénzügyi támogatás elnyerésére, a Washington vezette újjáépítési erőfeszítéseket támogatandó, számos ország bírálatát váltja ki. Ezek úgy vélik, hogy a tartós béke esélye nagyobb lenne Irakban, ha az ENSZ kapná a háború utáni főszerepet. Az IMF-ben a 24-ek csoportja – a legbefolyásosabb fejlődő országok képviseletében – olyan kommünikét adott ki, amely szerint az IMF-nek és a Világbanknak erőfeszítéseit az ENSZ-szel kell összehangolnia. Az előzetes becslések szerint az iraki újjáépítés költségei az első néhány évben legalább évi 20 milliárd dollárt tesznek ki, egy évtized alatt viszont elérhetik a 600 milliárd dollárt is.
Miközben a végéhez közeledik az iraki háború, a világ nagy búzaexportálói máris arra készülnek, hogy komoly szállítási megbízásokat kapjanak. Árupiaci elemzők rámutattak arra, hogy Irakot jelenleg annak az Egyesült Államoknak a hadserege ellenőrzi, amely a világ legnagyobb búzaexportálója.
Alekszej Gorgyejev orosz mezőgazdasági miniszter a héten azt mondta, hogy Oroszország a tervek szerint 500 ezer tonna búzát szállít Irakba a következő hat hónapban. A miniszter arra nem tért ki, hogy ezt a mennyiséget Oroszország pénzért szállítaná, vagy segély formájában. Ugyanakkor Ausztrália azt közölte, hogy meg kívánja tartani piaci részesedését Irakban, ahová évi mintegy 2 millió tonna búzát szállított, ami az ország szükségletének a kétharmadát fedezte. Az ugyancsak fontos búzaexportáló India azt tervezi, hogy évi 1 millió tonna búzát szállít Irakba. Az amerikai mezőgazdasági termelők, akik régóta nem szállíthattak Irakba, azt remélik, hogy visszatérnek a régi szép idők, amikor – Huszein országába – évente 1 millió tonna amerikai búza került. A 80-as években az amerikai mezőgazdasági minisztérium által nyújtott hitelgaranciákkal exportálhattak az amerikaiak nemcsak búzát, de egyebek között jelentős mennyiségű rizst, gyapotot, cukrot, baromfihúst és dohányipari termékeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.