Újabb akadály hárult el Magyarország európai uniós csatlakozása elől az Európai Parlament tegnapi döntésével – mondta el Kovács László külügyminiszter tegnap a kormányszóvivői tájékoztatón. A döntés a saját kezünkben van – utalt az április 12-i népszavazásra. A szombati referendum ügydöntő, az eredménye pedig sorsdöntő – jelentette ki.
A külügyminiszter beszámolt arról, hogy az utóbbi hónapokban nemcsak az uniós ismeretek szintje, hanem azok aránya is nőtt, akik biztosan elmennek majd szavazni, valamint akik szerint a csatlakozás inkább előnyökkel, mint hátrányokkal jár. Kovács szerint ez annak is az eredménye, hogy háttérbe szorult a pártok közötti belpolitikai csata. Már azok a politikusok is kételyek nélkül álltak a belépés mellé, akik korábban csupán azt hangoztatták, hogy több érv szól a csatlakozás mellett, mint ellene. A külügyminiszter elmondta: folytatják az emberek felkészítését az unióra. A kormány feladatának nevezte a közigazgatás felkészítését, valamint annak bemutatását, hogy a csatlakozásból származó előnyöket hogyan lehet igénybe venni. Lapunk kérdésére Kovács László elmondta: egyelőre két plusz három fő fogadását igazolták vissza az athéni szervezők a csatlakozási szerződés április 13-ra tervezett aláírásán. Valamint azt, hogy ha a hivatalban lévő köztársasági elnök is elutazik a ceremóniára, akkor neki is biztosítanak egy helyet. Kifejtette: az ötfős delegációban a két aláíró, Medgyessy Péter miniszterelnök és ő, valamint a három volt kormányfő (Boross Péter, Horn Gyula és Orbán Viktor) állna. Kikerült tehát belőle Juhász Endre EU-főtárgyaló, a tárca nélküli miniszteri poszt várományosa, valamint Göncz Árpád volt államfő. Hangsúlyozta: Medgyessy Péter és ő naponta egyeztet, hogy Göncz Árpád is kapjon lehetőséget az aláírási ceremónián való részvételre. Arra a kérdésünkre, hogy egy héttel ezelőtt miért mondták nyolcfősnek az aláíráson részt vevők létszámát, elmondta: az információt Brüsszelből kapták.
Baja Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára a kormány és az Európai Kommunikációs Közalapítvány munkájáról szólva megállapította: több mint 1800 eseményt támogattak, az EU-információs vonal február 19. óta 74 ezer regisztrált telefonhívást fogadott, és 3,8 millió háztartás kapott levelet a közalapítványtól, amelynek kapcsán egyébként 520 ezer válaszkártyát küldtek vissza. Az államtitkár arra a kérdésre válaszolva, hogyan osztották meg a rendelkezésre álló forrásokat a csatlakozást támogató és ellenző szervezetek között, illetve mekkora állami támogatást kaptak az ellenzők, kifejtette: a kérdés ilyen típusú megközelítése nem merült fel. Megemlítette, tudomása szerint jobboldali szervezetek is részesültek a támogatásból.

Kiderült, miért látogatott Pécsre Orbán Viktor