Ha kell, ha nem, számlát kapunk

A holnap hatályba lépő pénzügyminiszteri rendelet értelmében esetenként kötelező lesz áfás számlát kiállítani a kereskedelmi egységeknek, akár kéri a vevő, akár nem. A rendelkezés feltehetően hosszabb sorokat eredményez majd a boltokban, bár eredetileg a feketegazdaság visszaszorítása a célja. Az új rendelkezés ellen az adatvédelmi biztos is kifogást emelt.

Barát Mihály
2003. 04. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jóval több adminisztrációt és ebből eredően hosszabb sorokat eredményezhet az üzletekben az a pénzügyminiszteri rendelet, amelynek értelmében holnaptól a kereskedőknek bizonyos esetekben kötelező lesz számlát kiállítaniuk, akár kéri azt a vevő, akár nem. A rendelet értelmében kis- és nagykereskedelmi értékesítésnél az eladó – a vevő szándékától függetlenül – köteles számlát, egyszerűsített számlát, illetve számlát helyettesítő okmányt kiállítani, ha az értékesítés bármely termékfajtából eléri vagy meghaladja a kereskedelmi mennyiséget, és – nem jövedéki termék esetén – adóval növelt összege eléri vagy meghaladja az ötvenezer forintot.
A kiállított bizonylatnak tartalmaznia kell az értékesített áru pontos megnevezését és az annak egyedi beazonosítását lehetővé tévő adatokat – fajta, méret, egyebek – is. A kereskedelmi mennyiség határa a jogszabály szerint ötszáz forint alatti egységárnál száz darab, ötszáz és ötezer forint között tíz darab, ötezer forint felett pedig öt darab. Amennyiben a vevő a megadott mennyiség ötszörösét elérő vagy meghaladó mennyiségben vásárol, úgy a rendelkezés szerint adóalanyiságát hitelt érdemlően – például cégbírósági végzéssel – igazolnia kell. A számlaadással kapcsolatos szabályok be nem tartása esetén az adóhatóság mulasztási bírságot állapíthat meg az érintettekkel szemben.
Előfordulhat ugyanakkor, hogy a vevő nem hajlandó hitelt érdemlően igazolni adóalanyiságát: ekkor elvben meghiúsul a „gazdasági esemény”, vagyis az eladónak meg kell tagadnia a renitens vevő kiszolgálását.
A pénzügyi tárca a feketegazdaság visszaszorításának egyik eszközeként értékeli a jogszabályt, ám azzal kapcsolatban az érintetteknek komoly aggályaik vannak. Az adatvédelmi biztos is kifogásolta az új előírást.
Az új rendelkezés mindenesetre okozhat kellemetlenségeket a mindennapi vásárlások során: a megnövekedett adminisztráció némileg növeli a várakozási időt, illetve feltehető, hogy a vásárlók nagyobb része még a hatályba lépéskor sem lesz tisztában a feltételekkel. A megjelölt határértékek alapján ugyanakkor nem kell azt feltételezni, hogy végeláthatatlan sorok állnak majd a boltokban: a napi, magáncélú bevásárlások során ritka, hogy valaki túllépi a megadott kereskedelmi mennyiséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.