Húszmillió forintjába és meglévő közterületi állománya egy részének átcsoportosításába került a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak (BRFK) a „látható rendőrség” megteremtésének első lépése, az úgynevezett cirkáló egység felállítása. A rendőrség közbiztonsági programjának részeként, külföldi mintára létrejött csapat első két hónapi munkáját összegezve azonban kiderült: megérte a befektetést.
Szécsi Tibor százados, a BRFK közbiztonsági főreferense lapunk érdeklődésére elmondta: a kerületi kapitányságok együttműködésével a főváros területén összesen nyolc, mikrobusszal, a hét minden napján legalább tíz órát járőröző, 6–8 fős egységek eddig több mint százötvenszer intézkedtek és a polgárok 2500-nál is többször kértek tőlük felvilágosítást. Körözött bűnözők elfogása, különféle bűncselekmények – autólopás és rablás – megakadályozása mellett a cirkáló csoportok például hajléktalanokat mentettek meg a fagyhaláltól vagy éppen mentőt hívtak, ha rosszul lett valaki az utcán.
A százados kifejtette: az egység működésének célja a bűnmegelőzés, és nem a büntetés. A mikrobuszok reggeltől estig járják a város. Kétóránként megállnak egy-egy téren vagy utcában, ilyenkor a sofőr és egy rendőr az autónál marad, míg a többiek kettesével, gyalogosan indulnak járőrözni. Az egységek ugyanúgy felkeresik azokat a területeket, ahol alacsonyabb a bűnügyi fertőzöttség, mint azokat, ahol gyakoriak a bűnesetek. Jelenlétük egyrészt visszatartó erőt jelent a bűnözők számára, másrészt növeli a polgárok biztonságérzetét.
A BRFK nem titkolt szándéka – magyarázta Szécsi Tibor –, hogy ne csak látható, hanem polgárbarát is legyen a rendőrség. Feladataik közé tartozik például, hogy figyelmeztessék a kutyájukat póráz nélkül sétáltatókat vagy az élelmiszerboltok háta mögött, vagy kapualjakban megbújó italozókat arra, hogy jogsértést követnek el.
A BRFK saját költségen szerelte fel a mikrobuszokat: mindegyikben van laptop, golyóálló mellény, egyszer használatos gumikesztyű, kábítószer-útmutató könyv, híradás-technikai és egyéb eszközök, egy, a munkájukhoz szükséges összes jogszabályt tartalmazó fémkoffer, valamint különféle bűn- és baleset-megelőzésről szóló szóróanyagok. A járművek oldalán feltüntett telefonszámon (06-30/303-0112) bárki, bármilyen problémával elérheti az adott kerülethez legközelebb tartózkodó egységet – tette hozzá a százados.
Az Országos Rendőr-főkapitánysághoz is kedvező visszajelzések érkeztek a budapesti cirkálókról. Németh Lajos alezredes, kommunikációs igazgatóhelyettes egyetértett azzal, hogy más nagyvárosokban is szükség lenne hasonló egység létrehozására, ez azonban pénz híján és létszámgondok miatt egyelőre várat magára.

Határsértés: nagyfokú rendőri intézkedés zajlott a hétvégén