Kínában a WHO orvosai

Egyre több ország tagadja meg a beutazást a távol-keleti emberektől a világszerte tomboló SARS-járvány miatt. A WHO szakemberei tegnap Kínába érkeztek, hogy megpróbálják azonosítani a betegség kórokozóját.

Hírösszefoglaló
2003. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kevésnek bizonyul az orvosok erőfeszítése az akut légzőszervi szindróma (SARS) egész világra kiterjedő járványának megállításához – figyelmeztettek tegnap az Amerikai Járványügyi és Megelőzési Központ (CDC) szakemberei. Julie Gerberding, a CDC igazgatója szerint a megfeszített erőkkel folyó kutatómunka túl későn kezdődött ahhoz, hogy megakadályozza a betegség elterjedését mind az öt földrészen – adta hírül a BBC.
Az orvosoknak komoly érvei vannak arra, hogy a betegség kórokozója a koronavírus egyik variánsa, ám az elméletet még nem bizonyították. Épp ezért az Egészségügyi Világszervezet (WHO) küldöttsége – amely a kínai hatóságok többhetes késéssel megadott engedélyével csak tegnap érkezhetett meg az ázsiai ország Guangdong tartományába – kórházakat és laboratóriumokat keres fel a következő hat napban, hogy a járvány kitörésének helyszínén próbálja azonosítani a halálos betegség kórokozóját. Amint arról beszámoltunk, az is elképzelhető, hogy a SARS-ért egy állati vírus mutációja a felelős.
Az atípusos tüdőgyulladás – amely a világ 17 országában bukkant fel – mostanáig 78 ember halálát okozta, akik közül 46-an Kínában vesztették életüket. A SARS az ázsiai országban 1190, világszerte pedig 2300 fertőzést okozott. Hongkongban – ahol a kór eddig 708 embert betegített meg és 16 halálát okozta – arra szólították fel a katolikus egyház ottani papjait, hogy áldoztatáskor az ostyát ne a hívők szájába tegyék, hanem a kezükbe adják – tudta meg az MTI.
Csak tegnap vált ismertté, hogy a thaiföldi hatóságok szombaton megtagadták a kikötési engedélyt egy francia hadihajótól, amely Szingapúr felé tartva Pattayánál akart megállni. Új-Zélandon a hatóságok megvonták a belépési és részvételi engedélyt egy 19 tagú kínai küldöttségtől, amely egy konferencián vett volna részt.
A svájci kormány a SARS veszélye miatt megtiltotta a távol-keleti üzletemberek és alkalmazottaik részvételét a Baselworld elnevezésű óra- és ékszervásáron. Nagy-Britannia legnagyobb cégeinél nem engedélyezik a munkatársak utazásait olyan országokba, ahol már felbukkant az atípusos tüdőgyulladás.
Csehországban szerda óta két gyermeket is kórházban kezelnek atípusos tüdőgyulladás gyanújával. A hat- és kilencéves kislányok korábban Thaiföldön voltak üdülni.
Mint kiderült, Romániában nem atípusos tüdőgyulladásban, hanem influenzában betegedett meg az a hét ember, akiket az elmúlt napokban SARS-sal kezeltek. Japánban egyetlen napon 14 fertőzésgyanús esetet jegyeztek föl. Thaiföldön mostantól a különösen veszélyeztetett országokból érkező repülők összes utasát 14 napos karanténba zárják, ha a fedélzeten akár csak egyetlen embernél is gyanús tüneteket észlelnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.