Negatív részvételi rekord

Az utóbbi választások között a legalacsonyabb részvételi arány mellett zajlott a szombati referendum. Este háromnegyed tízkor derült ki, hogy a népszavazás eredményes. Az érdeklődés Kelet-Magyarországon jóval alacsonyabb volt, mint a Dunántúlon. A budapesti szavazók 56,25 százaléka járult az urnák elé, a vidéki városokban 48,42, a falvakban 40,32 százalékos volt a részvétel.

Magyar Bertalan
2003. 04. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érvényes és eredményes volt a Magyarország európai uniós csatlakozásáról tartott ügydöntő népszavazás – hirdette ki az ügydöntő népszavazás eredményét Ficzere Lajos, az Országos Választási Bizottság (OVB) elnöke tegnap délután a BM Duna Palotában. Az érvényesen szavazó választópolgárok 83,76 százaléka, az összes választásra jogosult állampolgár 38 százaléka voksolt igennel.
Az OVB határozata ellen ma 16 óráig lehet panaszt benyújtani, amit a Legfelsőbb Bíróság 24 órán belül köteles elbírálni. Ficzere Lajos kijelentette: a szombati népszavazás a jogállami normáknak megfelelően, az alkotmányos és törvényi előírások szerint rendben, fegyelmezetten zajlott le.
Mádl Ferenc köztársasági elnök rámutatott: a szombaton megszületett döntés egyértelműen jelzi hazánk EU-csatlakozásának történelmi időszerűségét. Ugyanakkor – fogalmazott – a választópolgárok nagy része nem kívánt élni választójogával. Ez a részvételi arány az eredményen mit sem változtat; most azonban a jövőbe kell tekinteni, és elérni, hogy akik kételkedtek, azok is elhiggyék: a csatlakozás nyertesévé válhatunk – fogalmazott az államfő.
Az utóbbi idők választásai közül a legalacsonyabb részvételi aránynyal zajlott le a szombati EU-népszavazás. Az Országos Választási Központ (OVK) számítógépes hálózatára kétóránként érkező adatokból, majd az eredményekből kiderült: a részvétel Kelet-Magyarországon jóval alacsonyabb volt, mint a Dunántúlon. A budapesti szavazók 56,25 százaléka járult az urnákhoz. A vidéki városokban 48,42, a falvakban 40,32 százalékos volt a részvétel. Dél körül a főváros és környéke „vette át a vezetést” Baranya megyétől a részvételt tekintve, végül azonban kiderült, hogy (Budapestet kivéve) ez a régió kívánt a legkevésbé csatlakozni az EU-hoz. Éppen fordított a helyzet Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében: országosan a legalacsonyabb részvétel mellett a megjelentek itt szavaztak a legnagyobb arányban igennel.
Az Országos Választási Központban a szombati nap folyamán látogatást tett Mádl Ferenc köztársasági elnök, Medgyessy Péter kormányfő, Bárándy Péter igazságügy-miniszter, több államtitkár és nagykövet, valamint a választás nemzetközi megfigyelőinek egy csoportja. A vendégeket Lamperth Mónika belügyminiszter és Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője kalauzolta. Mádl Ferenc államfő az OVK-ban nem nyilatkozott a sajtónak. Medgyessy Péter miniszterelnök röviden elmondta: európai módon zajlik a szavazás, majd köszönetet mondott a választóknak.
Az este kilenc órai urnazárás után rekordgyorsasággal összesítették az adatokat az OVK munkatársai. Háromnegyed tízkor, 73 százalékos feldolgozottságnál dőlt el, hogy a referendum eredményes: ekkor az igen szavazatok száma 2 061 080 volt, ami körülbelül hatvanezerrel több, mint az összes választó egynegyede. Az előzetes végeredményt Rytkó Emília valamivel éjfél előtt hirdette ki, majd mind ő, mind Lamperth Mónika miniszter megköszönte a választást lebonyolítók munkáját.
Az Országos Választási Bizottság folyamatosan ülésezett szombaton. A testülethez érkezett 30-40 beadvány között nem volt olyan, amely komoly törvénysértésre utalt volna – közölte Ficzere Lajos elnök az urnazárás után. A Lelkiismeret ’88 csoport előre bejelentett kampánysértéséről elmondta: noha az OVB tudott arról, mire készül a civil szövetség, konkrét cselekményről nem érkezett bejelentés. Az OVB már szombat délelőtt kinyilvánította: hatáskör hiányában nem vizsgálhatja meg azt a több beadványozó által is megfogalmazott igényt, hogy érvénytelenítse a népszavazáson feltett kérdést. A referendumot ugyanis a törvényhozó írta ki, és azt az alkotmányban is rögzítették – indokolta Ficzere az elutasítást.

Az Országos Választási Iroda vezetője személyesen intézkedett a választási központban, amikor a Miniszterelnöki Hivatal egyik munkatársa, aki Medgyessy Péter előtt érkezett, EU-kitűzőt viselve lépett az épületbe szombaton délután. Rytkó Emília felszólította a tisztviselőt, hogy távolítsa el a jelvényt, amit az átadott az OVI vezetőjének. Kérdésünkre közölte: a népszavazás napján a választási központban nincs helye ilyesminek, különösen egy köztisztviselő esetében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.