Váratlanul emelkedtek a chicagói tőzsdén a kukoricajegyzések a 14. héten az USDA- (az USA mezőgazdasági minisztériuma) számok hatására, a búzaárak azonban tartottak maradtak. A kukoricaárak az USDA hét elején publikált adatainak megismerése után – amelyek a vártnál alacsonyabb észak-amerikai készleteket jeleztek – meredeken emelkedtek a chicagói tőzsdén. A kínai kukoricatermő területeken enyhe szárazság van, amely szintén segítette a jegyzések erősödését, mivel elképzelhető, hogy az ázsiai ország csökkenti exportját a következő szezonban.
A búzajegyzések kezdetben csökkentek Chicagóban, mivel jó terméskondíciókról szóltak a jelentések, a francia árak azonban nem változtak, mert Nyugat-Európából – főként Franciaországból és Németországból – szárazságot jelentettek. A helyzet még nem kritikus, de csapadékra egyelőre nincs kilátás. Az ukrán búzaexport április és június között várhatóan elhanyagolható lesz, mert az ukrán kormány korlátozza a kivitelt a rossz terméskilátások miatt. Az Agrograin Rt. elemzése szerint az USDA április 10-én megjelenő, legújabb termésbecslése komolyan befolyásolhatja a következő hetek ármozgását, amelyekre jelentős hatással lehet az iraki háború alakulása is. A szójadarapiacot a múlt héten az Irakba irányuló segélyszállítások híre pezsdítette fel, és mivel elég erős volt a spekuláció a piacon, az árak sem csökkentek. Közben áramlott az új termés a brazil területekről, ezért a közeli jegyzésekre még mindig hiány van, így azokat csak felárral lehet megvenni Rotterdamban.
A Budapesti Árutőzsde (BÁT) piacain a 14. héten sem következett be áttörés a forgalomban. A gyengélkedő piacokon a kereskedés azonban kiterjedt a takarmánybúzára és a napraforgómagra is, így összesen 175 kontraktusra jött létre üzletkötés 430 millió forint értékben. A takarmánykukorica kereskedése a múlt heti szint felére esett, összesen 68 kontraktusnyi üzlet született. A jegyzések közeli határidőre estek, míg a távolabbi lejáratokra kissé emelkedtek, és a hét végére ezen a szinten tartottak maradtak. A búzapiacon 18 százalékkal nőtt ugyan a forgalom, de öszszességében száz kontraktus alatt maradt a tényleges üzletkötés. Az árak folyamatosan mérséklődtek, és a múlt heti szint alatt zártak. A napraforgómag májusi jegyzése nem változott, míg az októberi, novemberi határidők limittel estek.
Drágulással nyitott viszont a búza az elmúlt (15.) héten májusi lejáratra, miközben távolabbi jegyzése gyengült. Kedden a májusi jegyzés ismét erősödött, és ha kisebb mértékben is, de szerdán is tovább emelkedett. Az emelkedés az augusztusi lejáratra is pozitív hatással volt, mert az 360 forintot ugrott. Csütörtökön a májusi ár stagnált, a többi lejárat viszont erősödött. Pénteken visszatért a „normális” trend, és a búza májusi ára 300 forinttal 22 500 forintra nőtt.
A takarmánykukorica árai az első kereskedési napon csökkentek, de hamar behozták ezt a lemaradást, sőt szerdán már a májusi lejárat 210 forintos eredményt
is elkönyvelhetett. Csütörtökön azonban megtorpant a tengeri piaca, és a péntek sem hozott rá jobb időket, mert májusi lejárata 130 forinttal 22 290 forintra csökkent. Az extrabúza májusi ára 23 750, a takarmánybúzáé 21 800, a takarmányárpáé 19 700, az olajnapraforgó ára pedig 55 400 forinton zárt.

Orbán Viktor lerántotta a leplet a baloldal legújabb tervéről – videó