Hazánk csatlakozása az Európai Unióhoz a magyar nemzet jó ügyét és a jövőjét szolgálja a Magyar Katolikus Egyház reményei szerint. Veres András püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára szerint az egyház már a márciusban kibocsátott körlevelében is egyértelműen az igen szavazat leadására biztatta a hívőket. A Magyarországi Református Egyház nagyon fontosnak tartja a nemzet döntését – közölte Csoma Áron zsinati szóvivő. Kijelentette: – Reméljük, hogy Európa nem csupán gazdasági és politikai érdekközösség, hanem mai világunkban is a keresztyén spiritualitás egyik meghatározó tényezője marad.
A Magyarországi Evangélikus Egyház szerint örülni kell az ország uniós csatlakozásáról szóló népszavazás pozitív eredményének – mondta Hafenscher Károly országos irodaigazgató. Sajnálatosnak nevezte azonban, hogy viszonylag kevesen járultak az urnákhoz.
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége szintén üdvözölte a népszavazás eredményét. Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató az alacsony részvétel okát abban látja, hogy a referendum szombaton volt.
A Magyar Bankszövetség üdvözli, hogy a szavazók többsége az EU-csatlakozás mellett voksolt, ez a magyar pénzügyi szektor vonatkozásában is jelentős előrelépést hoz majd. Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke, a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt. elnök-vezérigazgatója az MTI-nek hangsúlyozta: az Európai Unióba való belépés a hazai bankszférának a gazdasági versenyben a kiegyenlítődést eredményezi majd.
A Mol vezetői pozitív lehetőségeket és erős jogbiztonságot várnak az uniós csatlakozás nyomán, hozzátéve, hogy a piaci pozíciókat most kell biztosítani. Mosonyi György, a Mol Rt. vezérigazgatója emlékeztetett arra, hogy az unió bővítése nem áll majd meg Magyarország határánál, ezért a cégnek most kell piaci pozíciókat szereznie. Az unióban a minőség lesz a verseny alapja, amire a cég már megkezdte a felkészülést. Hernádi Zsolt, a cég elnök-vezérigazgatója erős jogbiztonságot vár az unióban, ugyanakkor hozzátette, hogy a versenynél hatékonyabb eszköz nincs.
A magyarországi kisebbségi vezetők szerint az általuk képviselt népcsoportok számára előnyös lesz az Európai Unióhoz történő csatlakozás. Horváth Aladár, az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnöke szerint Magyarország európai uniós csatlakozása soha nem látott lehetőséget jelent a romák számára. Heinek Ottó, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke szerint Magyarország uniós belépésével felértékelődik a németnyelv-tudás, ez az oktatásban és a munkavállalásban növeli majd a népcsoporthoz tartozók mobilitását. Fuzik János, az Országos Szlovák Önkormányzat vezetője azt is hangsúlyozta: nagyon fontosnak tartják, hogy Magyarország Szlovákiával egyidejűleg válhat az EU tagjává.

Cserpes Laura: „Abban a pillanatban egy perc alatt váltam felnőtté”