Ösztönző döntés született

A határon túli magyarság politikai szervezeteinek képviselői pozitív fejleményként értékelték a szombati, magyarországi európai uniós népszavazás eredményét. Véleményük szerint ez a döntés ösztönzően hathat a környező országok magyarságának és az anyaország az Európai Unióban történő egyesüléséhez.

Munkatársainktól
2003. 04. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

<bCsáky Pál, a szlovák kormány integrációs kérdéseket felügyelő miniszterelnök-helyettese
kellemetlen meglepetésnek nevezte a szombati magyarországi EU-s népszavazás alacsony részvételi arányát. Reményét fejezte ki, hogy Szlovákiában ötven százalék fölötti, tehát érvényes népszavazásra kerül sor; szavai szerint ha a május 16–17-i szlovákiai voksoláson a magyarországival azonos eredmény születne, az ottani törvények szellemében a voksolás érvénytelen volna. Csáky a magyar állampolgárok döntését bölcsnek nevezte és gratulációját fejezte ki Magyarország minden polgárának.
Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke, a szlovák parlament alelnöke úgy véli, az életet eddig nehezítő akadályok a határok feloldásával elhárulnak, és a szlovákiai magyar kisebbség sokkal közvetlenebbül érezheti majd azt, hogy igenis egyazon kultúrnemzet szerves része. Szerinte a most megszületett magyarországi döntés a határon túli magyarságra ösztönzően fog hatni.
Duray Miklós szlovákiai író
szerint a magyaroknak uniós állampolgárként az egész nemzetért felelősen kell gondolkodniuk a közös jövőről és a nemzeti érdekeket az Európai Unióban még erősebben kell képviselni, mint ahogy ez eddig történt.
Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke
szerint a XXI. század legfontosabb döntése Magyarország és a magyar nemzet számára az Európai Unióhoz való csatlakozásról kimondott igen. A közeljövőben a Magyarország határainál életbe lépő schengeni EU-s határról kijelentette: ez szigorú ellenőrzést, de teljes átjárhatóságot jelent. Hozzáfűzte: a romániai állampolgárok most is vízum nélkül utazhatnak a schengeni térségbe. Szavai szerint Románia azt szeretné, ha a schengeni határ nem a két ország között lépne életbe, hanem keletebbre lehetne kitolni azt. Utalt arra, hogy a következő években Magyarország politikai és gazdasági befolyása jelentősen megnövekszik, ami jótékony hatással lehet a romániai magyarság helyzetére is. Markó úgy véli, hogy Magyarország belépése az EU-ba jelentős lépés a felé, hogy immár magyarországi magyarok és romániai magyarok határok nélkül együtt lehessenek.
Tőkés László királyhágó-melléki református püspök hangoztatta: Magyarország csak abban az esetben lehet nyertese a csatlakozásnak, ha képviselni tudja nemzeti érdekeit az unióban. Utalt arra, hogy a határon túli magyarok vesztesei lehetnek az integrációnak, amennyiben elsikkadnak érdekeik.
Józsa László, a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács (MNT) elnöke úgy vélte, a csatlakozás olyan pozitív folyamat, amelyet nem árnyékolhat be az sem, hogy emiatt rövid ideig némelyik határon túli közösség hátrányt szenved.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.