<bCsáky Pál, a szlovák kormány integrációs kérdéseket felügyelő miniszterelnök-helyettese
kellemetlen meglepetésnek nevezte a szombati magyarországi EU-s népszavazás alacsony részvételi arányát. Reményét fejezte ki, hogy Szlovákiában ötven százalék fölötti, tehát érvényes népszavazásra kerül sor; szavai szerint ha a május 16–17-i szlovákiai voksoláson a magyarországival azonos eredmény születne, az ottani törvények szellemében a voksolás érvénytelen volna. Csáky a magyar állampolgárok döntését bölcsnek nevezte és gratulációját fejezte ki Magyarország minden polgárának.
Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke, a szlovák parlament alelnöke úgy véli, az életet eddig nehezítő akadályok a határok feloldásával elhárulnak, és a szlovákiai magyar kisebbség sokkal közvetlenebbül érezheti majd azt, hogy igenis egyazon kultúrnemzet szerves része. Szerinte a most megszületett magyarországi döntés a határon túli magyarságra ösztönzően fog hatni.
Duray Miklós szlovákiai író
szerint a magyaroknak uniós állampolgárként az egész nemzetért felelősen kell gondolkodniuk a közös jövőről és a nemzeti érdekeket az Európai Unióban még erősebben kell képviselni, mint ahogy ez eddig történt.
Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke
szerint a XXI. század legfontosabb döntése Magyarország és a magyar nemzet számára az Európai Unióhoz való csatlakozásról kimondott igen. A közeljövőben a Magyarország határainál életbe lépő schengeni EU-s határról kijelentette: ez szigorú ellenőrzést, de teljes átjárhatóságot jelent. Hozzáfűzte: a romániai állampolgárok most is vízum nélkül utazhatnak a schengeni térségbe. Szavai szerint Románia azt szeretné, ha a schengeni határ nem a két ország között lépne életbe, hanem keletebbre lehetne kitolni azt. Utalt arra, hogy a következő években Magyarország politikai és gazdasági befolyása jelentősen megnövekszik, ami jótékony hatással lehet a romániai magyarság helyzetére is. Markó úgy véli, hogy Magyarország belépése az EU-ba jelentős lépés a felé, hogy immár magyarországi magyarok és romániai magyarok határok nélkül együtt lehessenek.
Tőkés László királyhágó-melléki református püspök hangoztatta: Magyarország csak abban az esetben lehet nyertese a csatlakozásnak, ha képviselni tudja nemzeti érdekeit az unióban. Utalt arra, hogy a határon túli magyarok vesztesei lehetnek az integrációnak, amennyiben elsikkadnak érdekeik.
Józsa László, a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács (MNT) elnöke úgy vélte, a csatlakozás olyan pozitív folyamat, amelyet nem árnyékolhat be az sem, hogy emiatt rövid ideig némelyik határon túli közösség hátrányt szenved.

Cserpes Laura: „Abban a pillanatban egy perc alatt váltam felnőtté”