Politikusok értékelése az eredményről

Medgyessy Péter szerint az uniós csatlakozással egy gazdagabb, biztonságosabb, nyugodtabb világba lépünk. „Európa a jövőnk, de Magyarország marad a hazánk” – hangsúlyozta Orbán Viktor. Kovács László, az MSZP elnöke a Fideszt okolta az alacsony részvételért, az ellenzéki politikusok viszont a kormányzati kampány kudarcáról beszéltek.

Munkatársainktól
2003. 04. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Medgyessy Péter miniszterelnök.
Olyan világba érkezünk, ahol nem kell választani haza és haladás között, nemzet és köztársaság között; gazdagabb, biztonságosabb, nyugodtabb világba, az újraegyesült Európába – mondta Medgyessy Péter miniszterelnök szombat este Budapesten, a Roosevelt téren. „A rendszerváltás idején nemzeti konszenzussal állítottuk magunk elé azokat a feladatokat, amelyeket teljesíteni akartunk. Ezek közül az egyik legfontosabb szüleink és nagyszüleink álmának teljesítése volt, visszatérni Európába; újraegyesíteni a szétszakadt és töredezett kontinenst, hogy gyermekeink, unokáink hazája Magyarország, otthona pedig az egész Európa legyen” – mondta a miniszterelnök. „Az egységes Európában gyógyírt találhatunk régi sebeinkre; a határon túl élő magyarok most ránk, anyaországi magyarokra figyelnek, velünk örülnek, mert a saját jövőjüket látják” – fogalmazott. A miniszterelnök azzal zárta ünnepi beszédét: „Magyarország – ahogy Ady Endre oly találóan nevezte: kompország – végre kikötni készül, közel az esély, hogy révbe érjen; Európa várja Magyarországot”.

Orbán Viktor volt miniszterelnök.
Most már biztosnak mondhatom, hogy Európa a jövőnk, de Magyarország a hazánk – jelentette ki Orbán Viktor volt miniszterelnök az uniós népszavazás után a Fidesz népligeti rendezvényén. Szerinte a legfontosabb tennivaló és egyben nemzeti érdek, hogy minden magyart a csatlakozás nyertesévé tudjunk tenni. Hozzátette: ez nem valósul meg automatikusan, csak kormányzati és parlamenti intézkedésekkel. A munka neheze még hátravan, nagy szavak helyett nagy tettekre van szükség – fogalmazott. A legfontosabb nemzeti érdekek közé sorolta, hogy az ország ne szakadjon ketté az EU-csatlakozásra igennel, illetve nemmel szavazók mentén. Az uniós kampányt egy székely anekdotával írta le. Eszerint a székely ember a fiával horgászik, és a fiú különböző kérdéseket tesz fel az apjának, amelyekre rendre azt a választ kapja, hogy nem tudom, fiam. Ekkor a fiú megkérdezi: nem baj-e, hogy túl sokat kérdez. Az apja erre azt válaszolja: nem baj, fiam, ha nem kérdezel, nem is okosodsz. – Ünneplésre sok, az ország felzárkóztatásához viszont feszítően kevés ez az idő – hangsúlyozta. Emlékeztetett arra: a rendszerváltozás idején is vesztessé vált a vidéki Magyarország lakóinak egy része, illetve a lakótelepeken, panellakásokban élők, ezért mindent el kell követni, hogy ez ne ismétlődjék meg. Felidézte: Antall Józsefnek, a rendszerváltás utáni első miniszterelnöknek köszönhető a csatlakozási folyamat elindítása.
Kovács László, az MSZP elnöke
Kovács László, az MSZP elnöke történelmi döntésként értékelte a népszavazás eredményét. Szerinte a népszavazás eredménye azt is mutatja, hogy az unió igenlése nagy fölénnyel győzte le a kicsinyes pártpolitikai fanyalgást.
Kérdésünkre elmondta: nem azok fanyalogtak, akik nem mentek el szavazni, hanem azok a politikusok, akik azt állították, hogy a csatlakozásnak nagyon komoly hátrányai is lesznek. Orbán Viktor volt miniszterelnök évek óta szembeállította az uniós csatlakozást a nemzeti önérzettel – vélte Kovács László. Arra, hogy a volt kormányfő nyilvánosan és egyértelműen kiállt az igen mellett, azt választolta: Orbán Viktor volt az, aki korábban többször beszélt az unión kívüli élet lehetőségeiről, s „álnaiv, aggódó kérdéseket” tett fel, tulajdonképpen a csatlakozás vélt hátrányait sorolva. Úgy vélte: az ilyesfajta érvelés nem ösztönzi a választókat, hogy igennel szavazzanak. Ha a Fidesz lett volna kormányon, és az MSZP ellenzékben, akkor sokkal nagyobb lett volna a részvételi arány – közölte.

Szájer József, a Fidesz alelnöke.
Magyarországnak olyan unióhoz kell csatlakoznia, ahol az ország kiállhat a nemzet érdekeiért, és esély nyílik a támogatásra szorulók megsegítésére – fogalmazott Szájer József, a Fidesz és a parlament alelnöke szombaton a Népligetben. Hangsúlyozta: csak a lakosság kis része képes az akadályokat saját erőből leküzdeni, számukra a kormánynak aktív cselekvési programokat kell indítania. A Fidesz az emberek sikerének, ugyanakkor a kormány súlyos kudarcának tekinti a népszavazást. Szájer József a párt tegnapi elnökségi ülése után úgy nyilatkozott: a hárommilliárd forintot felemésztő, elhibázott, dilettáns kampány következtében Magyarországon a szavazók száma messze alulmúlta az eddigi legalacsonyabb európai uniós részvételi arányt, sőt hazai viszonylatban is megdöntötte a népszavazások negatív rekordját.
Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke
nem értékelte a csatlakozással kapcsolatos kampányt. Azt ugyanakkor elmondta: a kampány intenzívebb volt, mint az országgyűlési választások idején általában, és a pártok, a civil szervezetek és az egyházak is egy dolog mellett érveltek. – Ebből nagyobb részvételnek kellett volna kijönnie – tette hozzá, megjegyezve: „sokak fejében működhetett az, hogy ez egy eldőlt kérdés, hiszen minden erről szólt.” Bejelentette: azt javasolja, hogy Demszky Gábor főpolgármester vezesse az SZDSZ listáját a jövő évi európai parlamenti választásokon.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke. Egy nem lényegre törő, nem gyakorlatias és nem őszinte kampány ellenére sikeres a csatlakozásról szóló népszavazás – jelentette ki Dávid Ibolya. Az MDF elnöke kiemelte: több mint hárommillió igen szavazat igazolta a fórum rendszerváltó törekvéseit. Hangsúlyozta: pártja tisztelettel adózik Antall József néhai miniszterelnök előtt. Megvalósulni látszik, amiért egész életében küzdött, és amit betegsége miatt kormányfőként csak rövid ideig tudott képviselni, a demokratikus európai Magyarország. Úgy véli, hétfőtől minden erővel a következő évre kell készülni, azért, hogy a népszavazás Magyarországon a legtöbb ember számára azt jelentse: a csatlakozás nyertesévé válik. – Azok becsülik le a voksolók számát, „akik nemzetközi kapcsolataikban sikert akartak aratni egy sokkal jobb népszavazási eredménnyel”, akik rossz kampányuknak valamiféle ellensúlyát látták volna a nagyobb részvételben – mondta tegnap az Európa-hajón Dávid Ibolya.

Boross Péter volt miniszterelnök. Akik igennel szavaztak, tudatosan tették, és azok mentek el voksolni, akiknek véleményük van Európáról. Úgy véli, a „kormányzati propaganda nem tudott a magyar lélekhez hozzáférkőzni.” Emlékeztetett: 1998-ban, amikor a közelünkben dörögtek a fegyverek, a NATO-népszavazáson a lakosság 49 százaléka vett részt. – Veszélyimpulzus nélkül nem tekinthető rossznak a mostani népszavazás 45 százalékos részvételi aránya – jelentette ki.
Csurka István, a MIÉP elnöke.

Elszomorító a népszavazás részvételi aránya. Csurka István megjegyezte: a választójoggal rendelkezők 56 százaléka maradt távol a voksolástól. Szavai szerint azért is elszomorító a részvételi arány, mivel a nemzet huszonegyedik századi sorskérdése és jövője volt a tét. „Az állampolgárok többsége a kérdést nem érezte magáénak, nem kapott megfelelő tájékoztatást, és az a tapasztalat, amelyet a rendszerváltás óta megszerzett, passzivitásra, közömbösségre, közönyre vezette” – fogalmazott a politikus. Csurka attól tart, hogy „lesz még böjtje” a szavazástól való távolmaradásnak, amikor „a csatlakozás súlyos hátrányai előtérbe kerülnek”.
Thürmer Gyula, a Munkáspárt elnöke. Az uniós csatlakozásról tartott népszavazás a „magyar politikai elit csúfos vereségét jelenti”. A Munkáspárt elnöke szerint a politikai elit, a kormánypártok és a parlamenti ellenzéki pártok elveszítették szavahihetőségüket és társadalmi támogatottságukat.
***
Az EUKK elemzi az okokat.
Az EU-népszavazás alacsony részvételi arányának egyik lehetséges oka az lehet, hogy a társadalom jó része úgy gondolta: nincs tétje a referendumnak – értékelt tegnapi sajtótájékoztatóján Palánkai Tibor. Az Európai Unió Kommunikációs Közalapítvány (EUKK) kuratóriumának elnöke tudatta: az okokat szakértők bevonásával elemezni fogják, azonban ezen a kérdésen idővel túl kell lépni, hiszen a 2004. májusi csatlakozásig egy rendkívül fontos időszak következik, és a közalapítványnak is sok dolga van még. Somody Imre, a kuratórium elnökhelyettese úgy vélte, a választók nem megfelelő mértékben élték át azt, hogy szombaton ügydöntő népszavazás volt. A társadalom 70 százaléka szerinte már „lefutottnak” érezte a népszavazás kimenetelét. Somody azonban azt az EUKK sikereként említette, hogy a társadalom egy része a közalapítvány kampányának hatására ment el szavazni, valamint a bizonytalan szavazók egy része biztos igen szavazóvá vált. Az EUKK tegnapi értékelő sajtótájékoztatóján sem tudtak a közalapítvány vezetői pontos számadattal szolgálni költségvetésüket illetően. Suba János, az EUKK ügyvezető titkára csupán annyit közölt, hogy a közalapítvány idén év végéig 2,2 milliárdból gazdálkodik, melynek 10 százalékát saját működésére, a többit tájékoztatási munkára fordítja. A klasszikus reklámkampányra tegnapig 600 millió forintot költöttek. (Cs. Sz.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.